Sledujte ZÁZNAM: Zeman i Síkela řešili dodávky plynu s katarským emírem. Na čem se dohodli?

Brífink katarského emíra po setkání s prezidentem Zemanem

S vojenskými poctami přivítal tuto středu prezident Miloš Zeman na Pražském hradě katarského emíra Tamima bin Hamada Sáního. Během dopoledne měli mezi čtyřma očima i v rámci národních delegací mluvit mimo jiné o ekonomické spolupráci mezi oběma zeměmi. Tiskovou konferenci po jednání sledujte od 12:30 v televizi CNN Prima NEWS nebo živě v tomto článku.

Katarský emír přijel na první hradní nádvoří v 10:30. Se Zemanem se setkal u Brány gigantů u vstupu do Hradu. Následovalo slavnostní uvítání s vojenskými poctami, během kterého zazněly národní hymny a konala se vojenská přehlídka čestné jednotky Hradní stráže. Zeman emírovi představil členy národní delegace, ve které jsou mimo jiné ministři průmyslu Jozef Síkela (za STAN), financí Zbyněk Stanjura a dopravy Martin Kupka (oba ODS).

Politiky dopoledne čekala na Pražském hradě jednání, během nichž řešili zejména ekonomické otázky. Katařané mají podle ředitele hradní diplomacie Rudolfa Jindráka v Česku zájem třeba o energetiku, dopravu, lázeňství nebo zbrojní průmysl.

Tématem měl být i katarský plyn. Blízkovýchodní země je největším světovým exportérem zkapalněného plynu (LNG) a má třetí největší zásoby ropy i zemního plynu na světě. Podle Jindráka vlastní i zásoby plynu ve Spojených státech. Zájem o spolupráci s Katarem tak v Evropě zásadně stoupla po prohloubení energetické krize.

Kupka chtěl setkání s emírem využít pro jednání o možném posílení leteckých linek z katarského Dauhá do Prahy, prohloubení spolupráce při vývoji kosmických technologií nebo zapojení katarských investorů do výstavby tuzemské dopravní infrastruktury. Na Pražském hradě bude ve středu podepsána také dohoda o hospodářské a obchodní spolupráci s Katarem.

Po tiskové konferenci katarskou delegaci čeká slavnostní oběd ve Vladislavském sále a odpoledne jednání s premiérem Petrem Fialou (ODS) a dalšími zástupci vlády. Přítomen bude mimo jiné ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti). Pracovní den emírovi ukončí večeře s českými podnikateli opět ve Vladislavském sále na Pražském hradě.

Vládce Kataru do Česka přijel historicky na první oficiální návštěvu. Doprovází ho početná delegace, ve které by měli být například šéf jeho kanceláře, který patří mezi vlivné postavy Kataru, ministr zahraničí nebo výkonný ředitel katarského investičního fondu. Kromě setkání s českými představiteli má emír v plánu i několik bilaterálních jednání s účastníky čtvrtečního Evropského politického společenství.

Tiskovou konferenci po jednání emíra se Zemanem sledujte v televizi CNN Prima NEWS nebo živě v tomto článku. Začít by měla ve 12:30.

Tagy: