Falešné slevy v obchodech
Kontroloři České obchodní inspekce odhalili několik obchodních řetězců s falešnými slevami. Problémem je převážně neúplné poskytnutí informací o ceně. Pokuty se v takovém případě mohou vyšplhat až do výše pěti milionů korun. V pořadu Nový den na CNN Prima NEWS to uvedl tiskový mluvčí České obchodní inspekce František Kotrba.
Falešné slevy se v obchodech stávají populární technikou, jak přimět zákazníka k nákupu většího množství produktů. Vyvolat dojem, že se výrobek zrovna zlevnil, i když to není pravda, může prodejce například tak, že zboží nejprve zdraží a pak teprve přistoupí ke snížení ceny. Tiskový mluvčí inspekce František Kotrba ve vysílání CNN Prima NEWS v pořadu Nový den popsal možnosti, jak si slevy pohlídat.
ČTĚTE TAKÉ: Drůbežář o vyšších cenách kuřecího: Do Polska se ženou investoři. Očekávám další zdražování
„Je zapotřebí si bedlivě zkontrolovat cenovku," řekl Kotrba. Podle něj musí vždy obsahovat aktuální cenu a v případě, že se jedná o zlevněný produkt, tam musí být i informace o nejnižší ceně v době 30 dní před poskytnutím slevy. Sdělil, že pokud si spotřebitel všimne nějaké nesrovnalosti, je nejlepší informovat personál přímo na místě.
Doporučuje také zvážit informace o prodejci. Hlavně pokud se jedná o eshop. Anonymita je zde totiž značně větší. Zároveň radí porovnat si rozdíly cen napříč trhem, včetně online obchodů, kde může být sleva výrazně větší.
Trpké prozření Čechů: Důvěra v ekonomiku letos poprvé klesá. Experti ukázali na viníka
Spotřebitelé přestávají věřit v pozitivní vývoj české ekonomiky. Dokládají to čísla Českého statistického úřadu. Podle analytiků tím řada domácností reaguje na opětovné zdražování potravin a skutečnost, že ceny energií nebudou dále zlevňovat. Roli hraje i zjištění, že předcovidové ceny už se nevrátí. Nejhorší nálada pak panuje v souvislosti s průmyslem. Firmy totiž trápí problémy se zakázkami.
Za první kvartál padlo již 48 trestů, přičemž celková částka přesáhla pět milionů korun. Nejčastějším prohřeškem jsou chybějící informace o nejnižší ceně výrobku za posledních 30 dní před poskytnutím slevy. Běžná je také celkově nesprávná informace o ceně.
Během minulého roku obchodní inspekce udělala 1 665 kontrol a téměř v polovině objevila nějaká pochybení. V letošním roce se prozatím uskutečnilo 477 kontrol a porušení předpisů zjistila inspekce u 37 procent z nich.
Kontroly probíhají v kamenných i internetových obchodech. „Cílem je ověřit skutečnou cenu výrobku, u kterého prodávající deklaroval slevu, a správnost této informace," řekl Kotrba. Inspekce také ověřuje poctivost prodeje produktů, jelikož často dochází například k nesprávnému markování produktů. Takových případů odhalily letos čtyřicet.
Pokuta za nedodržení předpisů může dosáhnout až pěti milionů korun. „Její výše se odvíjí od povahy a závažnosti přestupku, stejně tak od četnosti pochybení," sdělil mluvčí. Zároveň se přihlíží k přitěžujícím, ale i polehčujícím okolnostem.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: České ceny potravin pod tlakem: Co očekávat v příštích měsících?