reklama

Slibují méně byrokracie, chtějí vyřešit zdražování. Co nás čeká s novou vládou?

Přes vánoční svátky vzniká detailní programové prohlášení nové vlády, se kterým chce kabinet Petra Fialy (ODS) předstoupit před Sněmovnu a požádat o důvěru. Už teď je ale jasné, kam chce pětikoalice směřovat. Jedním z hlavních témat je snížení byrokracie nebo řešení zdražování.

reklama

Co se s novou vládou prakticky změní? „Nebudeme vodit lidi za ručičku. Poznají to tak, že je nebudeme chtít za každou cenu vychovávat a regulovat, vymýšlet nové povinnosti a byrokracii, naopak se lidem uleví. Jde to ruku v ruce s digitalizací a přehodnocením toho, co stát od svých občanů opravdu potřebuje,“ popsala pro CNN Prima NEWS šéfka TOP 09 a předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová.

Strany, které byly doposud v opozici, hlasitě kritizovaly Babišovu vládu za přebujelou administrativu. V koaličním programu proto slibují, že sníží počet úředníků a lidé nebudou muset běhat po úřadech. „Pokud občan státu data jednou poskytne, už je po něm stát nesmí znovu vyžadovat,“ uvádějí například.

Vznikající vláda už ale čelí kritice například za to, že sice chce snižovat byrokracii, ale zřídila tři nová ministerstva – pro vědu a výzkum, legislativu a evropské záležitosti. To si vyžádalo na Úřadu vlády vznik 74 nových služebních a pracovních míst. Objem peněz na platy se kvůli tomu zvýší téměř o 43 milionů korun ročně.

Už před volbami například koalice Spolu slibovala, že zruší elektronickou evidenci tržeb (EET), kterou zavedl Andrej Babiš (ANO). Některé strany, zejména ODS či TOP 09, proti zavedení EET hlasitě protestovaly už z opozičních lavic.

Evidence nejprve začala platit pro restaurace a ubytovací zařízení. Od března 2017 byla povinná pro podnikatele ve velkoobchodu a maloobchodu. Následně se měla rozšířit i o další obory podnikání, ale kvůli pandemii je EET do konce roku 2022 přerušena.

Zatočí Fialova vláda s drahotou?

Před volbami koalice také kritizovaly Babišovu vládu za zdražování. Současný premiér Petr Fiala (ODS) dokonce v kampani používal slogan „Babišova drahota“. Nahoru letí jak ceny potravin, tak bydlení či energií. Podle některých ekonomů je dobrým receptem škrtání, které nová vláda plánuje.

„Musí na to ale jít chytře, a to přes škrty v přebujelé byrokracii nebo dotacích. Dotace lze převést na čerpání peněz z evropských fondů pro financování zelené transformace ekonomiky, tím se v národních zdrojích ušetří desítky miliard korun,“ řekla už dříve pro CNN Prima NEWS ekonomka Helena Horská.

Co se týče zlevnění bydlení, pětikoalice se zaměřuje hlavně na pomoc pro mladé rodiny. „Zajistíme zvýhodněné hypotéky na první bydlení (snížení povinné spoluúčasti, přímá pomoc státu se spoluúčastí, bonus za každé narozené dítě),“ slibuje koalice. Chce také změnit pravidla pro dostupné startovací a sociální bydlení. Jak konkrétně, zatím strany neřekly.

Už tento týden by mohlo být jasné, jak bude nový kabinet řešit zdražování energií. Skupina ministrů má na středečním jednání vlády předložit návrhy na řešení dopadů energetické krize.

Chce se také zaměřit na slaďování pracovního a rodinného života. V koaličním prohlášení píšou například o tom, že rozšíří počet dětských skupin nebo zvýhodní zkrácené úvazky. Jednou z nejzásadnější plánovaných změn je, že by rodičovský příspěvek dostávali i prarodiče. Na rodičovskou by tak mohla jít babička nebo děda.

Strany také chtějí zavést daňové prázdniny se zastropováním výše příjmů pro rodiny, které čerpají rodičovský příspěvek nebo mají tři a více dětí.

Ve hře je i vyšší daň na cigarety nebo alkohol

Nový kabinet se také chystá zavést valorizaci daňové slevy na poplatníka, což je částka, kterou si každý plátce daně z příjmu může odečíst ze své daňové povinnosti. Podle letošní novely zákona, která mimo jiné zrušila superhrubou mzdu, činí sleva 24 840 korun ročně, příští rok stoupne na 27 840 korun a následující rok na 30 840 korun.

Zaměstnavatelům chce budoucí vláda snížit odvody na sociálním pojištění o dva procentní body. Podmínkou je ale konsolidace veřejných financí. Nyní platí zaměstnavatelé za zaměstnance sociální pojištění ve výši 25 procent z hrubé mzdy.

Stoupnout by naopak mohla spotřební daň na škodlivé výrobky. To se týká například cigaret, alkoholu, ale také třeba nezdravých potravin.

Tagy:
program ODS Petr Fiala vláda priority byrokracie energetická krize vláda Petra Fialy

Hlavní zprávy

Začal jsem chodit, prozradil Zeman. Zkritizoval Pekarovou kvůli výroku o Orbánovi
Miloš Zeman

Začal jsem chodit, prozradil Zeman. Zkritizoval Pekarovou kvůli výroku o Orbánovi

Potěším vás, začal jsem chodit. S pomocí hole v levé ruce a bodyguardem, který mě drží za pravou ruku. V rozhovoru pro Frekvenci 1 to prozradil prezident Miloš Zeman s tím, že je nadále na vozíku, ale udělá alespoň několik kroků. Ve svém vyjádření si však neodpustil kritiku na účet předsedkyně Sněmovny Markéty Pekarové Adamové (TOP 09) kvůli jejímu výroku o Viktoru Orbánovi.

Konec testů. Bez očkování nebudou smět Francouzi ani do kina, ani do vlaku

Francouzský parlament v neděli schválil zákon, který znemožní neočkovaným lidem vstup do restaurací, kulturních a sportovních zařízení či dálkových dopravních spojů. Informovaly o tom zahraniční tiskové agentury. Ve Francii se nyní šíří vysoce nakažlivá koronavirová varianta omikron, za uplynulý den přibylo v této zemi se 67 miliony obyvatel 278 129 nových případů infekce.

Vondráček: Farský nám zavařil. Jeho odlet odneseme všichni, dopadne na Sněmovnu

Poslanec Jan Farský (STAN) nám svým odletem do USA zavařil, dopadne to na nás všechny a odnese to i Sněmovna, varoval v pořadu Partie Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS bývalý šéf Sněmovny Radek Vondráček (ANO). Farský do USA odletěl na půlroční stáž, přesto zůstal poslancem. Podle šéfa klubu SPD Radima Fialy je to faul na voliče. Farský ale slíbil, že z USA bude svou práci vykonávat a do Česka bude létat na důležitá hlasování.

reklama

Domácí zpravodajství

Ryby měly spálené bělmo a pěnu u úst. Rybáři vytáhli z Labe stovky mrtvých zvířat

Na Labi pod výtokem z papíren Mondi ve Štětí na Litoměřicku zaznamenali rybáři hromadný úhyn ryb, včetně trofejních kusů. Z řeky už jich vytáhli stovky kil. Přímo na místě Česká inspekce životního prostředí odebrala vzorky vody, ze kterých se bude zjišťovat, jaká látka a odkud ryby otrávila. Výsledky by měly být známé příští týden. Rybáři předpokládají, že další uhynulé kusy se nacházejí dál po proudu.

Protesty proti opatřením v Plzni: Odpůrci zaplnili půlku náměstí, demonstrovali i lékaři

Odpůrci opatření proti šíření covidu a povinného očkování vybraných profesí a lidí nad 60 let v neděli odpoledne zaplnili téměř polovinu plzeňského náměstí Republiky. Akce s názvem „Devět kroků ke svobodě. Probudíme Plzeň?“ začala před 14:00. Policie dosud nezaznamenala narušení veřejného pořádku. Akci pořádala iniciativa Chcípl PES, která organizuje demonstrace po celém Česku.

reklama