Růst cen nepoleví ani v roce 2022. Zatímco zdražování luxusního zboží běžné smrtelníky tolik netrápí, u položek, které nakupujeme denně už je to horší. A právě tam se drahota v příštím roce projeví nejvíce. Podívejte se, o kolik zdraží energie, voda nebo některé druhy základních potravin.
Zdražovat bude v příštím roce téměř všechno. Podle některých odhadů se v prvních měsících roku 2022 může meziroční změna indexu spotřebitelských cen (meziroční míra inflace) dotknout hranice deseti procent. To by bylo nejvíce za posledních téměř 25 let.
Elektřina zdraží o třetinu
Energetická skupina ČEZ už dříve oznámila, že od nového roku zvýší ceny elektřiny průměrně o třetinu. Zdražení se nebude týkat zákazníků, kteří mají cenu smluvně fixovanou. Samotná cena za spotřebovanou megawatthodinu se ale například u nejběžnější sazby D02 zdvojnásobí.
Zatímco dosud za megawatthodinu platili lidé 1 700 korun bez DPH, nově to bude 3 120 korun. Dá se očekávat, že ostatní dodavatelé elektřiny budou cenovou politiku ČEZ kopírovat. Aktuální situace na trhu s elektřinou jim ani jiné šance příliš nedává. Celkové ceně na faktuře však pomáhá to, že regulované poplatky zdraží jen minimálně.
Plyn půjde nahoru až o dvě třetiny
Také zemní plyn pro domácnosti od ledna zdraží. Generální ředitel skupiny ČEZ Daniel Beneš v půlce října odhadl růst jeho ceny o polovinu až dvě třetiny. Je ale možné, že to nakonec bude více, protože evropský trh s plynem je momentálně napjatý ještě více než ten s elektřinou.
Situaci by mohla zklidnit deeskalace napětí mezi Evropskou unií a Ruskem. V neposlední řadě také zvýšený dovoz zkapalněného plynu ze zámoří, což se ostatně v posledních dnech dělo.
Zvýšení cen tepla má velký rozptyl
Na největší zdražení tepla by se měli připravit lidé žijící ve městech, kde je jediným nebo převládajícím zdrojem v palivovém mixu zemní plyn. Například v České Lípě, Děčíně, Lounech, ale také v Opavě, Studénce nebo Vsetíně mohou ceny tepla vzrůst o 40 až 60 procent. Naopak v Pelhřimově, který teplem zásobuje teplárna spalující biomasu, zůstanou ceny stejné, v Liberci vzrostou o jednotky procent. V Litoměřicích, Mimoni nebo Uherském Hradišti, kde je hlavním palivem uhlí, bude teplo z centrálního zdroje dražší o 12 až 20 procent.
Na drahou energii si musíme zvyknout. Bezstarostné časy skončily, varuje ekonom Hampl
Cena silové elektřiny se po několika týdnech poklesu opět vydala vzhůru. Megawatthodina se na evropské burze prodává téměř za 190 eur. To je asi dvakrát více než na začátku září a trojnásobek oproti úrovni z jara letošního roku. „Období, kdy jsme se o ceny energií nemuseli starat, jsou definitivně za námi,“ řekl v rozhovoru pro CNN Prima NEWS ekonom Mojmír Hampl.
Voda nejvíce podraží na Vysočině
Začátek roku je již tradičně okamžikem, od něhož se upravují ceny vodného a stočného. A i v tomto případě směrem vzhůru, rok 2022 nebude výjimkou. Většina hlavních vodárenských společností v zemi již avizovala, o kolik to bude tentokrát. Největšího zdražení vodného a stočného se dočkají lidé na Vysočině (konkrétně v Třebíči) a v Pardubickém kraji (v Jablonném nad Orlicí).
V obou případech si připlatí 7,8 procenta. V ostatních částech Česka bude zdražení mírnější. Nejdražší vodu budou lidé nakupovat od společnosti Vodárny Kladno-Mělník, a to za 115,39 koruny (vodné i stočné) za metr krychlový. S více než 112 korunami následuje Severočeská vodárenská společnost, která vodou zásobuje odběratele v Ústeckém a Libereckém kraji, jak vyplývá z údajů na webu Naše voda.
Za pečivo si připlatíme 15 procent
Od nového roku půjde nahoru také cena pečiva. Přestože letošní úroda obilí nebyla špatná, výrazně vzrostly náklady na jeho zpracování. Obiloviny a olejniny jsou meziročně dražší asi o 30 procent. „Tento cenový nárůst se propíše v příštím roce do dalšího zdražování pečiva, které tak podraží o zhruba 15 procent,“ odhadl pro CNN Prima NEWS Lukáš Kovanda, hlavní ekonom Trinity Bank.
Spustíme masivní podporu, slibuje vláda lidem v energetické nouzi. Pomoc přijde v lednu
Ministerstvo práce a sociálních věcí plánuje v lednu spustit pomoc lidem, na které dopadl konec dodavatelů energií. Soubor opatření připravují také ministerstva financí, průmyslu a životního prostředí. Návrh bude 29. prosince projednávat vláda. Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) tento týden řekl, že počítá s výraznějším navýšením částek pro výpočet příspěvku na bydlení i s rozšířením okruhu příjemců této dávky.
Konec levných špaget
Obilí ale není vstupní surovinou jen pro pekárenské výrobky. Hlavní roli hraje také v případě produkce těstovin. V průběhu roku 2021 došlo k na první pohled bezvýznamné události, která ovšem s cenou „pasty“ náležitě zacloumá. Na světovém trhu totiž došlo k rapidnímu růstu ceny tvrdozrnné pšenice, bez níž se neobejdou semolinové těstoviny.
Na vině je mimořádně suché počasí v Kanadě, kvůli kterému se sklidilo asi o dva miliony tun této obiloviny méně než obvykle. Její kvalita byla navíc o 60 až 80 procent horší. Kanada je vůbec největším producentem tvrdozrnné pšenice na světě, a tak se její výpadek projevil na všech významných komoditních burzách. V samotné Kanadě cena tvrdozrnné pšenice stoupla už o 90 procent.
„Z toho vyplývá jediné: Cena semolinových těstovin půjde nahoru. Zaznamenala jsem odhady mezi 35 a 45 procenty, což považuji za celkem střízlivé,“ uvedla pro CNN Prima NEWS Veronika Hedija, ekonomka z jihlavské Vysoké školy polytechnické. Podle ní se ale zdražení tohoto druhu špaget, nudlí či kolínek přelije i do cen ostatních těstovin. „Pro nemalou část lidí už bude cena kolem stokoruny za kilo semolinových těstovin neúnosná, a tak se budou vracet k těm obyčejným. Poptávka po nich tedy poroste a s ní i cena,“ dodala Hedija s tím, že u těstovin z běžných surovin by zdražení nemuselo být tak markantní.
Zlevní pohonné hmoty?
Jedinou dobrou zprávou, alespoň pro několik prvních týdnů nového roku, je vývoj cen pohonných hmot. Benzin i nafta totiž zlevňují, a to by jim mělo ještě chvíli vydržet. Příčin je několik: slabší poptávka po pohonných hmotách v zimním období, poměrně levná ropa, sílící koruna.