Starostové kritizují vládní pomoc po povodních
Ničivé povodně nejhůře dopadly na obyčejné lidi. Stovky jich přišly o svůj domov. Jen v Moravskoslezském kraji nechali statikové zdemolovat 72 objektů. Ostatní se musejí vysoušet a opravovat. Státní pomoc nestačí, říkají lidé. A přidávají se i starostové, podle kterých je nesystémová.
Dramatické záběry na velkou vodu, která ničila vše, co jí stálo v cestě, vyburcovaly dobrovolníky a bez problémů proudila i humanitární pomoc. Pomáhala armáda i policisté nebo vězni, třeba u domu Radmily Krejčí z Ostravy-Nové Vsi. Žena sice dostala 72 900 korun z úřadu práce, ale na slíbenou mimořádnou pomoc od státu stále čeká.
ČTĚTE TAKÉ: Stav nebezpečí v Moravskoslezském kraji se prodlouží, rozhodla vláda. Potrvá do 13. prosince
„Něco vyhlásit a teprve potom to procesovat není úplně šťastné. Ti lidé totiž věří, že peníze dostanou co nejdříve,“ řekl CNN Prima NEWS starosta Ostravy-Nové Vsi Tomáš Lefner. V této ostravské části povodeň zasáhla 52 domů. Jejich majitelé se nyní bojí nadcházejících mrazů. Stát jim náklady na úhradu elektřiny na vytápění uhradí, musí ale předložit vyúčtování. Jenže ještě předtím musí platit zvýšené zálohy. „Hodiny plynoměru a elektroměru se točí jako větrník,“ popisují místní obyvatelé.
Od mnoha návštěv několika ministrů si zaplavení lidé zkrátka slibovali víc. „Zastavili u družstva, tam lidé dřeli a oni na ně čuměli. Měli by už jednat rozumně a rázně,“ zní od obyvatel z Jesenicka.
Nedostatečná se lidem zdá i hmotná pomoc, a to ve formě dřeva na vytápění a vysoušení podmáčených domů. V Karlovicích na Bruntálsku dostane každá domácnost jen tři a půl kubíku. „Stále čekáme na větší podporu pro živnostníky. Některé dotační programy se mohou využívat až po skončení výjimečného stavu,“ uvedla starostka Jeseníku Zdeňka Blišťanová.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Vláda zpřísní pravidla pro nákup energetických nápojů. Změny dopadnou na složení i reklamu