Přísnější pravidla pro nákup energetických nápojů
Vláda podpořila zákaz prodeje energetických nápojů dětem. Kabinet ve středu vyslovil souhlasné stanovisko s návrhem skupiny poslanců, který počítá se zákazem prodeje a podávání energetických nápojů lidem mladším 15 let. „Ochrana dětí před vysoce nežádoucími účinky různých povzbuzujících látek obsažených v energetických nápojích je správná myšlenka, je ale potřeba vyřešit některé technické a částečně legislativní problémy,“ řekl po jednání vlády ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL).
„V Česku například nemáme definovaný termín energetický nápoj,“ řekl ministr. V tomto smyslu chce hledat legislativní, ale i věcná a technická opatření.
ČTĚTE TAKÉ: Cizí peří? Fiala se na billboardech chlubí i dálnicí, kterou připravilo Babišovo ANO
„Nicméně možná půjdeme ještě jinou cestou a budeme se soustředit spíše na škodlivé látky a jejich obsah nejenom v nápojích, ale i v dalších typech potravin,“ dodal Výborný na tiskové konferenci.
Debatu chce šéf resortu vést na odborné úrovni mezi ministerstvem zemědělství a ministerstvem zdravotnictví a také s předkladateli návrhu. Řešení by chtěl do návrhu zákona zakomponovat ve druhém čtení ve Sněmovně.
Úleva pro věznice i změna pravidel pro konopí. Vláda schválila reformu trestního práva
Vláda ve středu schválila rozsáhlou reformu trestního práva, která klade důraz na alternativní tresty včetně peněžitého a částečně dekriminalizuje některé činy. Na tiskové konferenci po jednání kabinetu řekl ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS). Součástí schválených změn je i částečné uvolnění pravidel pro pěstování a držení konopí.
„Má to i souvislosti řekněme evropské, protože většina těchto nápojů k nám putuje z dovozu a v tomto případě, na rozdíl od alkoholu či tabáku, nemáme tyto předpisy evropsky harmonizované,“ uvedl Výborný.
Předkladatelé ze všech sněmovních stran tvrdí, že v Česku existuje problém s rizikovou konzumací energetických nápojů. „Výskyt chorob, které jsou spjaty s nadměrnou konzumací slazených nápojů, je v České republice vysoký a má stoupající trend, a to i v dětské populaci,“ uvedli v důvodové zprávě. Konkrétně autoři novely zmínili riziko nadváhy nebo obezity, vysokého krevního tlaku, nadměrné zubní kazivosti, depresí, nervozity, pocitů úzkosti a poruch spánku.
Energetické nápoje by se vůbec nesměly prodávat ve zdravotnických zařízeních, ve školách a školských zařízeních, v zařízeních sociálně-právní ochrany dětí a na akcích určených dětem do 15 let.
Proti záměru omezení prodeje energetických nápojů se v září postavil Svaz výrobců nealkoholických nápojů. Odmítl mimo jiné přirovnání těchto nápojů k návykovým látkám jako nevědecké a nepřijatelné. Podle svazu by byla vhodnější osvěta a edukace dětí.
Úpravy by se týkaly i reklamy
Podle poslankyně Jany Berkovcové (ANO) je nezbytné si uvědomit, že energetické nápoje konzumuje na pravidelné bázi každé čtvrté dítě ve věku 11 let a každé třetí dítě ve věku 15 let. „Data jsou alarmující. Nebezpečí spočívá nejen ve vysokém podílu kofeinu, ale i ve vysokém množství cukru nebo taurinu,“ upozornila ve vysílání CNN Prima NEWS s tím, že vše dohromady může vést ke špatným zdravotním účinkům.
Sama by byla i pro nastavení věkové hranice 18 let, jak je tomu v řadě evropských zemí. „Poslanecký návrh počítá s regulací nejen dostupnosti, ale i složení a vzhledu nápoje. Obal by neměl být pro mladistvé a děti atraktivní,“ objasnila zákonodárkyně. Ministerstvo zdravotnictví by tak mohlo vydat vyhlášku, kterou by určilo tyto požadavky.
Úpravy by zasáhly i reklamu. „Neměla by mladé lidi nabádat ke konzumaci těchto nápojů a vyvolávat dojem, že požití povede k úspěchu, vyřešení osobních problémů nebo zlepšení zdravotního stavu,“ dodala Berkovcová.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Další detaily Feriho zranění. Píchl se při úklidu, za mřížemi se mohl setkat s jiným politikem