Jsme tu ještě doma, ptají se Němci po zápase v Berlíně. Turci ovládli hřiště i hlediště

Sobotní nečekaná porážka německého fotbalového týmu s Tureckem vyvolala ve Spolkové republice debatu, zda šlo ještě o sport nebo spíš o politiku. Ačkoli se zápas hrál v Berlíně, atmosféru ve vyprodaném hledišti utvářeli jednoznačně fanoušci týmu s půlměsícem na vlajce.

„Venkovní zápas ve vlastní zemi,“ napsal německý list Bild, který připomněl, že utkání se odehrálo jen den po návštěvě tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana v SRN.

ČTĚTE TAKÉ: Záběry bitky na německém gymnáziu: Učitel chtěl zastavit žákovu oslavu Hamásu, dostal kopanec

„Atmosféra na Olympijském stadioně v Berlíně byla den po Erdoganově návštěvě v hlavním městě pevně v tureckých rukou,“ uvedl deník ve zjevné narážce na početnou přistěhovaleckou komunitu v Německu s tureckými kořeny. „Němečtí fanoušci to brali s humorem, když občas volali: ,Výhra hostů, výhra hostů,‘“ dodává deník.

Nepříjemnosti řeší i český národní tým poté, co tři hráči popíjeli do ráno na diskotéce. Více v reportáži:

Bild si také všímá, že kapitán německého týmu Ilkay Gündogan, jenž je tureckého původu, byl fanoušky hostujícího celku „nemilosrdně vypískán“ a že po zápase táhly desítky lidí fandících Turecku po Berlíně a ukazovali pozdrav stoupenců turecké pravicově extremistické organizace Šedí vlci.

Toto militantní uskupení je aktivní hlavně v Turecku, částečně ale i v Německu. Pozdravem členů organizace se stalo spojení palce, prostředníčku a prsteníčku na zvednuté ruce do tvaru vlčí hlavy, se současným natažením ukazováčku a malíčku, symbolizujících vlčí uši.

Šéf německého fotbalového svazu (DFB) Bernd Neuendorf připustil, že se na berlínském stadionu necítil jako doma. „Turecké publikum mělo jasnou převahu,“ řekl s tím, že DFB s takovou situací počítal.

Že se zápas hrál v Berlíně, na situaci podle Neuendorfa neměl žádný vliv. „Turecká komunita by byla početná i v jiných velkých německých městech,“ dodal.

Expert opoziční Křesťanskodemokratické unie (CDU) pro vnitřní záležitosti Gregor Golland si položil otázku, proč turečtí přistěhovalci žijí v Německu, když stále tíhnou k Turecku a jeho prezidentovi Erdoganovi. „Jsou tady dobrovolně, a přesto nejsou ochotni se integrovat. Musíme už konečně masivně omezit migrační pobídky a namísto toho požadovat více sounáležitosti s naší zemí, její kulturou a jejími hodnotami,“ prohlásil Golland.

Podobně se vyjádřil generální tajemník vládních liberálů (FDP) Bijan Djir-Sarai. „Musí nás všechny bolet, když lidé narození v Německu při mezistátním zápase vypískají národní mužstvo. Znova se ukazují opomenutí a deficity v integrační politice,“ uvedl.

Tagy: