Mluvčí Slovnaftu k výpadku dodávek ropy
Slovenská strana potvrdila, že jižní větví ropovodu Družba do střední Evropy neproudí ropa z Ruska. Rafinerie Slovnaft a její mateřská společnost MOL proto přišly s možným řešením. Firmy nabízejí Rusku a Ukrajině, že zaplatí za Moskvu tranzitní poplatky, které kvůli sankcím nemůže provést. Pro CNN Prima NEWS to řekl mluvčí Slovnaftu Anton Molnár.
V úterý se Česko, Slovensko a Maďarsko dozvědělo nemilou zprávu. Jelikož Moskva nezaplatila tranzitní poplatky, přestala jižní větví produktovodu Družba proudit ropa.
Slovenská rafinerie Slovnaft, spadající pod maďarský koncern MOL, se proto nabídla, že se bude podílet na rychlém vyřešení krize. „Ropa družbou neteče už několik dní. Využíváme všechny dostupné rezervy v rámci systému rezerv. Nabídli jsme Rusku a Ukrajině, že bychom převzali závazek nezaplacených tranzitních poplatků. Pokud by oba státy souhlasily, my bychom tyto poplatky zaplatili, aby mohla ropa ropovodem proudit,“ informoval mluvčí Slovnaftu. „Nabídku jsme poslali v těchto dnech, věříme, že brzy získáme reakci,“ dodal Molnár.
Podle něj už k podobným výpadkům v minulosti došlo, vždy byly krátké a podařilo se je vyřešit. „Při takových chvílích jsme využívali kombinaci zásob našich a státu, tímto způsobem se vykryl nedostatek. Momentálně není důvod paniky, pokud se najde řešení, dodávky by se měly obnovit. Z dlouhodobého hlediska má každá země v rámci EU k dispozici nouzové zásoby, které vydrží 90 dní,“ doplnil mluvčí Slovnaftu.
Proč se přívod ropy zastavil?
Vývoz ropy z Ruska zajišťuje monopolní provozovatel ropovodů Transněfť. Ten v úterý oznámil, že platba za srpnový tranzit, kterou v červenci zaslal ukrajinské firmě Ukrtransnafta, se vrátila zpět na jeho účet. Podle společnosti Gazprombank, jež má platby na starosti, se peníze vrátily kvůli restrikcím ze strany Evropské unie. Ukrajina proto tranzit ruské ropy zastavila.
„Výrobní proces v rafinerii aktuálně funguje bez přerušení a zásobování trhu je plynulé. Bratislavská rafinerie v úzké spolupráci s národním přepravcem, společností Transpetrol, jakož i v součinnosti s ministerstvem hospodářství Slovenské republiky, využívá ke zpracování všechny dostupné rezervy v systému,“ informoval Molnár. Rafinerie na začátku srpna uvedla, že po dvou měsících plánovaných odstávek naběhla na plný provoz.
Evropská unie se dříve dohodla, že od 5. prosince přestane dovážet ruskou ropu a o dva měsíce později i ropné produkty. Z embarga bude dočasně vyňata přeprava ropy ropovodem Družba. Podle Bratislavy ovšem Slovensko získalo trvalou výjimkou na dovoz ropy Družbou pro vlastní potřebu. Slovenská rafinerie Slovnaft přitom většinu své produkce vyváží. Zmíněné embargo je součástí sankcí, které západní země zavedly vůči Rusku po jeho invazi na Ukrajinu.