Problémem nemusí být jenom cena plynu. Expert varuje, proč se musíme podzimu i zimy bát

K věci (729)

Státy Evropské unie se kvůli očekávanému omezení dodávek plynu z Ruska dohodly na omezení spotřeby pro nadcházející topnou sezonu. Plán počítá s dobrovolnými úsporami ve výši 15 procent. Podle bývalého ředitele Pražské plynárenské Pavla Janečka to sice v aktuální krizi pomůže, nadcházející zimy se ale i přesto musíme bát. Janeček to řekl v pořadu K věci na CNN Prima NEWS.

Janeček má z nově uzavřené dohody radost, bojí se ale toho, jak by se členské státy zachovaly v případě problémů s dodávkami. „Hodnotím ji velmi pozitivně. Myslím si, že to je cesta, jak chladnou zimu přežít relativně v teple. Důležité ale je, jak bude plněna v případě, že dojde k nějakým větším problémům v dodávkách plynu,“ říká člen platformy Energie není luxusní zboží.

Podle energetického experta se nicméně jedná o ambiciózní cíl. „Domácnosti sice mohou něco uspořit, ale větší část leží na průmyslu, kde může být 15 procent problém,“ predikuje Janeček. Zároveň ale dodává, že jen šetřením se k lepší ceně nepropracujeme.

Receptem na rostoucí ceny energií je podle Janečka uzavření dlouhodobé smlouvy s Ruskem. „Česká republika jako jediná z centrální Evropy žádný takový kontrakt nemá,“ vysvětluje. Sám připouští, že se jedná o politickou otázku, jeho expertní platforma ale takovéto politikaření odmítá.

Co se týče ceny plynu, je Janeček velkým pesimistou. „Nevidím jediný důvod, proč by měla klesat. Pokud se nezvýší průtok plynovody Nord Stream 1 a Bratrství, levnějšího plynu se nedočkáme.“

Zásobníky, které v České republice máme, nemohou podle něj sloužit jako náhrada v situaci, kdy žádný plyn z Ruska nepoteče. „Rozhodně nemohou nahradit dodávky plynu,“ tvrdí Janeček, podle kterého mají české rezervoáry sloužit pouze k tomu, aby byly v létě plněny levnějším plynem.

Přestože je Janeček spíše kritikem vlády, některé její kroky hodnotí pozitivně. „Je dobře, že dochází k diverzifikaci českých zdrojů plynu,“ říká s odkazem na plány nákupu zkapalněného zemního plynu (LNG).

O viníkovi současné krize má však jasno. „Německo svým bezbřehým prosazováním Green Dealu a jeho posazením na levných energiích, zejména plynu z Ruska, způsobilo to, že Česká republika nedostatečně diverzifikovala svoje potrubí.“

Česká republika patří v Evropské unii mezi státy nejvíce závislé na ruském plynu, který v posledních letech tvořil více než 80 procent tuzemské spotřeby. Podle Janečka je ale možné se z této situace vymanit nejdříve v horizontu dvou až tří let. „Nechci strašit, ale tohoto podzimu a této zimy se musíme bát,“ dodává. Problémem ovšem nemusí být jenom množství plynu v Česku, ale také jeho cena. „Pro většinu českých firem jsou aktuální ceny likvidační.“

Tagy: