Slováci končí očkování proti koronaviru Sputnikem. Důvod je prozaický – o ruskou vakcínu není zájem. Zbývající zájemci o očkování touto vakcínou se mohou hlásit maximálně do konce června. Slovenská vláda kvůli Sputniku zažila koaliční krizi, která vyvrcholila demisí premiéra Igora Matoviče. Nyní kabinet řeší, co se zbývajícími dávkami vakcíny.
Slovenský ministr zdravotnictví Vladimír Lengvarský oznámil, že o ruskou vakcínu Sputnik V není v zemi valný zájem, a proto se vakcinace touto látkou ukončí.
Registrace pro ruskou vakcínu je možná maximálně do 30. června. Po tomto datu se doočkují poslední zájemci. Možnost očkovat se Sputnikem budou mít tedy Slováci už jen několik týdnů.
Podle oficiálních údajů činí počet slovenských čekatelů na Sputnik jen necelých 5 tisíc. Vyplývá to z dat Institutu zdravotních analýz (IZA).
Co se Sputnikem? Vyhodit nebo poslat na Balkán
Nyní se začalo řešit, co se zbývajícími dávkami. Slovensko má totiž k dispozici zhruba 100 tisíc dávek. Několik tisíc ještě s největší pravděpodobností využije pro naočkování posledních zájemců, očekává se ale, že přibližně 80 až 90 tisíc dávek zbyde.
Vakcína, která rozvrátila zemi. Jak Sputnik V odšpuntoval vládní krizi na Slovensku?
Slovensko aktuálně prožívá kromě pandemie koronaviru ještě jednu krizi – tu na vládní úrovni. V koalici premiéra Igora Matoviče se spory vyostřily do takové míry, že hrozí její rozpad. Sám předseda vlády je pod tlakem kvůli výzvám k rezignaci. Problémy mezi stranami byly sice dlouhodobé, okamžikem, který krizi odstartoval, byl ale Matovičův nákup ruské očkovací látky Sputnik V. Kvůli neschválené vakcíně totiž neváhal obejít právě své koaliční partnery.
Ve hře je jejich prodej či darování. Slovenská vláda informovala, že registruje jistý zájem z Balkánu, ale nespecifikovala, které země o ruskou vakcínu projevily zájem. „Dostali jsme otázku na počet dávek, což samozřejmě ještě přesně nevíme, když registrace na Sputnik skončí 30. června. Ale zájem tu je,“ řekl k poptávce z Balkánu slovenský ministr zdravotnictví.
Pokud by však k žádné dohodě nedošlo, tak reálně hrozí, že se zbylé dávky očkovací látky prostě vyhodí jako nepotřebné. Dávky ruské vakcíny totiž mají omezenou trvanlivost.
Nákup vakcíny spustil krizi
Slováci si přitom s ruskou vakcínou užili hlavně problémy. Začátkem března do země dostal první dodávky tehdejší premiér Igor Matovič, a to i navzdory své koalici. Strany v jeho vládě se totiž neshodly, zda o Sputnik vůbec usilovat.
Akvizice ruské vakcíny vyvolala na Slovensku koaliční krizi, kdy dvě ze čtyř stran, konkrétně Svoboda a Solidarita (SaS) společně se stranou Za lidi, hrozily odchodem, čímž by Matovičova vláda přišla o většinu v Národní radě.
Krize byla nakonec zažehnána, ale pouze poté, co rezignoval ministr zdravotnictví Marek Krajčí a Matovič skončil coby premiér. Ve vládě však zůstal jako ministr financí, zatímco dosavadní šéf tohoto resortu Eduard Heger se stal novým předsedou vlády.
Očkování Sputnikem se navíc okamžitě nespustilo, ale místo toho byly dávky pro Slovensko zaslány do specializované laboratoře v Maďarsku na testy. Až v květnu nový ministr zdravotnictví Vladimír Lengvarský oznámil, že se Sputnikem na Slovensku začne očkovat, ačkoliv vakcínu stále neschválila Evropská léková agentura (EMA).