Slovenská policie zadržela čtyři špiony pracující pro Rusko. Dva už obvinila

Počítačová špionáž (Ilustrační foto)

Špionážní aféra na Slovensku

Slovenská policie ve špionážní aféře spojované s Ruskem obvinila bývalého prorektora vojenské akademie v Liptovském Mikuláši a dopisovatele mezitím zablokovaného internetového portálu Hlavné správy. Jsou podezřelí z toho, že za peníze vyzvídali citlivé informace ve prospěch ruských tajných služeb. Novinářům to v úterý řekli policejní prezident Štefan Hamran a šéf elitní složky prokuratury Daniel Lipšic. Další dva lidé jsou zadrženi. V novodobé historii Slovenska jde o první případ svého druhu

„V případu bývalého prorektora šlo o dlouhodobou placenou spolupráci s ruskou rozvědkou,“ řekl Lipšic. Podle vyšetřovatelů je akademik podezřelý, že s ruskou zpravodajskou službou GRU spolupracoval od roku 2013 a odevzdával jí citlivé dokumenty. Po zadržení přiznal, že bral peníze.

Stíhaný dopisovatel portálu Hlavné správy podle Hamrana sbíral a odevzdával různé citlivé informace. Ty se snažil získat od dalších dvou zadržených v kauze, a to od bývalého asistenta jednoho z poslanců slovenského parlamentu a už bývalého příslušníka slovenské tajné služby SIS, který v ní přestal pracovat na konci loňského roku. Hamran řekl, že obviněný dopisovatel se prostřednictvím poslaneckého asistenta snažil získat informace z neveřejných zpráv o činnosti SIS a vojenského zpravodajství, kterými se každoročně zabývá slovenská sněmovna; podle policejního šéfa se dopisovatel při výslechu přiznal.

Oběma obviněným z trestných činů vyzvědačství a korupce za desítky tisíc eur v případě prokázání viny před soudem hrozí až 13 let vězení. Razie s krycím názvem Kaťuša a Matrjoška, včetně domovních prohlídek, podnikali policisté od minulého pátku do pondělí. Lipšic uvedl, že některé ze zajištěných informací se týkají i Ukrajiny, kterou Rusko v únoru vojensky napadlo.

Při vyšetřování případu kriminalistům pomáhalo slovenské vojenské zpravodajství. List Denník N zveřejnil sestřih nahrávek ze schůzek zmíněného dopisovatele s asistentem vojenského přidělence ruského velvyslanectví Sergejem Solomasovem. Podle nahrávky diplomat nyní obviněnému muži také předal peníze. Podle Denníku N je Solomasov jedním z trojice pracovníků ruského velvyslanectví, které Slovensko v reakci na aféru vyhostilo.

Z Hamranova vyjádření vyplynulo, že zpravodajští důstojníci Ruska, kteří se zapletli do kauzy, mají kvůli statusu diplomatů imunitu před trestním stíháním.

Podle policejního prezidenta Hamrana počet stíhaných osob v kauze nemusí být konečný. Dodal, že vyšetřování ukáže, zda v případu byly ohroženy zájmy Slovenska.

„Ty obavy, že ruská dezinformační scéna je propojená i na osoby ve službách státu, jsme měli už dávno. Zadržení občané Slovenské republiky, kteří jsou podezřelí z vyzvědačství ve prospěch Ruska, tyto obavy potvrzují,“ napsal na sociální síti premiér Eduard Heger. Podle něj tak společnost poškodila i korupce, která ohrožuje bezpečnost občanů, důvěryhodnost Slovenska v očích spojenců, ale i demokratické základy státu.

Tagy: