Na hranicích jednotlivých slovenských okresů probíhají kontroly a vznikají kolony, ve kterých lze stát až několik hodin. Ode dneška je zakázán volný pohyb mezi okresy až na výjimky do 13. dubna. Omezením chce slovenská vláda zabránit šíření koronaviru.
Podle nařízení vlády se smí mezi okresy cestovat jen za prací či podnikatelskou činností, což je nutné doložit. Mimo to existuje celá řada výjimek jako cesta za lékařským vyšetřením nebo cesta v zájmu péče o blízkou osobu.
Slovenská tisková agentura TASR informuje, že policie vše kontroluje a nerespektování nařízení omezeného pohybu osob znamená, že policie dotyčného pošle zpět nebo mu uloží pokutu až do výše 1659 euro. Za nenošení roušky je pokuta 1000 euro. Policie se nachází nejen na hranicích okresů, ale zároveň hlídky s armádou projíždí po dálnicích a silnicích I. a II. třídy jednotlivými okresy, kde kontrolují vozidla, aby lidé zbytečně necestovali. Mezistátní hranice lze přejet jen na určených hraničních přechodech, a to mezi 8. až 17. dubnem.
Když díky zmíněným opatřením došlo na Slovensku ke kolapsu dopravy, ministerstvo vnitra reagovalo vysvětlením, že policisté s armádou kontrolují hranice každého okresu, aby zjistili účel cestování. „Od 8. do 13. dubna kontroluje policie dodržování usnesení vlády o zákazu vycházení,“ uvádí ve vysvětlení rezort slovenského ministerstva vnitra.
Koronavirus u sousedů: Slovensko má opatření nejtvrdší, Německo nejpřísnější, v Polsku se smí do kostelů
Pět států, pět přístupů v boji proti celosvětové pandemii koronaviru. Web CNN Prima News připravil přehled opatření, zákazů a možností v Česku a ve čtyřech sousedních zemích - Německu, Polsku, Rakousku a na Slovensku. Slováci zavedli před Velikonocemi nejpřísnější opatření v Evropě. Podle informací přímo z Německa právě tam probíhají nejtvrdší policejní kontroly. Poláci jako jediní mohou na křesťanské svátky do kostelů, i když ve velmi omezeném počtu. Spojili jsme se s novináři ze sousedních zemí a zaznamenali jejich pohledy a svědectví.
Na dění na silnicích zareagoval dnes odpoledne na sociálních sítích premiér Igor Matovič, který to považuje za sabotáž: „Dopadlo to tak, že policie dostala v terénu instrukce zastavovat každého. To je blázinec ... a policejní prezident Lučanský bude mít co vysvětlovat.“ Podle vyjádření v médiích Matovič dále tvrdí, že policie měla zastavovat řidiče jen náhodně.
Prezident policejního sboru generál Milan Lučanský se ohradil: „Politizace policie je nechutná. Řídím se oficiálními dokumenty a nikoli tím, co vidím v televizi.“
Sulík: Z boje proti koronaviru děláme fetiš
Na omezený pohyb osob na Slovensku během Velikonoc zareagoval místopředseda vlády a ministr hospodářství Richard Sulík, který uvedl, že z boje proti koronaviru se stal fetiš.
„Kvůli 800 mrtvým ročně na chřipku ekonomiku nelikvidujeme a kvůli pětistovce mrtvých na koronavirus ano. Po celém Slovensku se vytvořily kilometrové fronty na jinak poloprázdných dálnicích. Zavřeli jsme desetitisíce malých obchodů a vláda jim nepřispěje ani na nájemné. Hodiny hádek při jednání vlády a koaliční rady nepomohly. Je to šílené, musí to skončit,“ píše na svém Facebooku Sulík.
Koronavirus v Evropě: Jak jednotlivé státy bojují s pandemií
Během prvních tří měsíců letošního roku se koronavirová nákaza rozšířila do všech evropských států. Epidemiologická opatření na území jednotlivých zemí se výrazně liší. Zatímco v Itálii a Španělsku platí úplný zákaz vycházení, v Rakousku už chystají první zmírnění restrikcí. Jak bojují s koronavirem další státy?
Na to reagoval slovenský premiér: „Neschopnost podpořit nepopulární nařízení, které je ve veřejném zájmu, a místo toho posílat po sociální síti výplody svého mozku, je v tento okamžik mimořádně nezodpovědné.“
Na Slovensku bylo dodnes testováno 19 681 lidí, z toho je registrováno 682 nakažených, 13 vyléčených a 2 osoby zemřely. V rámci kontroly bylo zatím zaregistrováno pět pozitivních osad a v nich minimálně 31 pozitivně testovaných osob.