Předseda slovenské krajně pravicové strany Kotlebovci – Lidová strana Naše Slovensko (LSNS) Marian Kotleba přišel o poslanecký mandát. Důvodem je úterní rozhodnutí slovenského nejvyššího soudu, který potvrdil jeho vinu za extrémistický trestný čin. Senát nejvyššího soudu však Kotlebovi vyměřil pouze podmínku, zatímco soud první instance ho na podzim roku 2020 potrestal vězením v délce čtyř let a čtyř měsíců.
Verdikt senátu nejvyššího soudu, vůči kterému se nelze odvolat, zároveň znamená, že Kotleba přišel o poslanecký mandát. Politik, jenž se úterního líčení nezúčastnil, byl stíhán v kauze šeků s možnou extremistickou symbolikou.
Kotleba byl původně odsouzen na čtyři roky a čtyři měsíce kvůli propagaci neonacistických symbolů. Měl tak učinit ještě před lety coby banskobystrický župan (slovenská obdoba hejtmana – pozn. red.), když dvěma rodinám daroval šeky na 1 488 eur.
Čísla 14 a 88 ovšem mají své místo v neonacistické symbolice. Číslo 14 označuje heslo bílých nacionalistů zvané „14 slov“. Jde o vzkaz v angličtině, který zní v překladu: „Musíme zajistit existenci našeho lidu a budoucnost pro bílé děti“ (anglický originál: We must secure the existence of our people and a future for White Children – pozn. red.). Druhé číslo, 88, pak v neonacistické symbolice znamená osmé písmeno abecedy čili H. Sloučení na „HH“ pak má být nacistický pozdrav „Heil Hitler“.
Aby té symboliky nebylo málo, tak Kotleba šeky předal v den výročí vzniku klerofašistického Slovenského štátu, který v období 2. světové války byl spojencem nacistického Německa a jeho diktátora Adolfa Hitlera. Kotleba a jeho LSNS se právě k myšlence Slovenského štátu hlásí.
Nejvyšší soud nyní zmírnil právní kvalifikaci skutku a Kotlebu odsoudil za trestný čin projevu sympatií k hnutí směřujícímu k potlačení základních práv a svobod. Za to mu vyměřil trest vězení na šest měsíců, který mu zároveň odložil na zkušební dobu půl druhého roku.
„Jen samotná prezentace symbolů a hesel pro závěr o propagaci nacistické a neonacistické ideologie nestačí,“ řekl při zdůvodnění verdiktu předseda senátu nejvyššího soudu.
Popularita LSNS se podle průzkumů veřejného mínění na Slovensku pohybuje pod pětiprocentní hranicí, jejíž zdolání ve volbách je podmínkou pro vstup do sněmovny. Kotlebovu stranu loni opustilo několik poslanců ve slovenském parlamentu a také jeden europoslanec; přestoupili do hnutí Republika, jehož preference se pohybují kolem sedmi procent. Mezi nimi byl i poslanec Milan Mazurek, který v roce 2019 přišel o poslanecký mandát poté, co byl pravomocně odsouzen za xenofobní výroky. Uloženou pokutu Mazurek zaplatil, ve volbách konaných před dvěma lety se znovu ucházel o přízeň voličů a byl zvolen poslancem.