Slovenský soud propustil exministra Kaliňáka z vazby. Stíhán bude na svobodě jako Fico

Slovenský Nejvyšší soud oznámil propuštění exministra vnitra Roberta Kaliňáka z vazby. Stíhaný bude však i nadále na svobodě. Slovenští vyšetřovatelé ho před časem obvinili společně s expremiérem Robertem Ficem kvůli zorganizování zločinecké skupiny či ovlivňování policejních složek.

O Kaliňákově propuštění rozhodl Nejvyšší soud. Soudci zároveň konstatovali, že trestní stíhání bývalého místopředsedy Ficovy strany Směr-SD bude pokračovat, protože ho považuje „ve všech bodech, které se mu kladou za vinu, za důvodné“.

„Senát nejvyššího soudu na dnešním (pátečním) neveřejném zasedání ve složení z předsedy senátu Petra Hataly a členů Juraje Klimenta a Petra Štifta rozhodl jednomyslně tak, že napadnuté usnesení Specializovaného trestného soudu z 23. dubna 2022 zrušil a obviněného propustil z vazby na svobodu,“ informoval soud prostřednictvím mluvčí Alexandry Važanové.

Ta dodala, že stíhání soud sice považuje za důvodné, ale „na rozdíl od soudců pro přípravné konání nezjistil žádné důvody koluzní vazby u obviněného“.

Exministr vnitra čelí podobně jako Robert Fico a další lidé obvinění z vytvoření zločinecké skupiny, z manipulace policejních složek či slovenské Finanční správy vůči politickým oponentům nebo z ohrožení daňového tajemství. Kromě něj a Fica kriminalisté v kauze Očistec vyšetřují také bývalého policejního prezidenta Tibora Gašpara nebo nitranského oligarchu Norberta Bödöra.

Mezi poškozené v případu mají být podle policie slovenský exprezident Andrej Kiska, expremiér a nyní ministr financí Igor Matovič a podle svých slov také předseda Národní rady (slovenský parlament – pozn. red.) Boris Kollár.

Kaliňák skončil po vraždě Kuciaka a Kušnírové

Post ministra vnitra opustil Kaliňák předčasně v březnu 2018 krátce po vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové. Fico a Kaliňák napřed nabízeli odměnu za dopadení pachatele. Slováci ovšem po vraždě vyšli do ulic a požadovali konec obou politiků. Napřed po společenském tlaku rezignoval Kaliňák, později se přidal i Fico.

Kriminalisté vzali Kaliňáka do koluzní vazby 23. dubna. Vazba se pro takové případy využívá v okamžiku, kdy existuje podezření, že by obvinění mohl na svobodě ovlivňovat svědky, znalce či jiné účastníky trestního stíhání.

Prokuratura původně požadovala koluzní vazbu i pro Roberta Fica. Ten ovšem stále drží poslanecký mandát a tudíž má zaručenou imunitu. V minulém týdnu o jeho vydání hlasovali slovenští poslanci, ale Fico pokus ustál. Navzdory tomu, že je v opozici. Vládní koalici chyběly dva hlasy. U Ficova vydání se totiž zdrželi hlasování všichni zákonodárci koaličního hnutí Jsme rodina Borise Kollára a také dvě poslankyně nejsilnějšího vládního hnutí OLaNO.

Tagy: