Policie má nabito na Fica. Slovenský expremiér hraje o své vydání, Kaliňáka už zatkli

Slovenský expremiér Robert Fico a jeho bývalý ministr vnitra Robert Kaliňák.

Kriminalisté obvinili slovenského expremiéra Roberta Fica a jeho blízké okolí z vytvoření zločinecké skupiny či využívání policie proti svým oponentům. Už zadrželi bývalého ministra vnitra Roberta Kaliňáka a nyní mají podle všeho spadeno i na něj. O co v kauze jde?

Po volební porážce v roce 2020, odchodu do opozice a odtržení křídla Petera Pellegriniho od Ficovy strany se slovenský expremiér a Směr-SD pomaličku nadechoval k lepším zítřkům. Během pandemie koronaviru se stal jednou z tváří odporu proti vakcinaci a vládním opatřením, což mu vyneslo nové voliče – několikrát znovu ovládl předvolební průzkumy.

Fica ovšem může zastavit pobyt za mřížemi. Kriminalisté ho totiž před několika dny obvinili společně s několika dalšími blízkými spolupracovníky z řady přečinů – vytvoření zločinecké skupiny, využití policejních složek či finanční správy proti svým oponentům, korupční jednání nebo ohrožení daňového tajemství.

Jedním z obviněných je Ficův dlouholetý blízký kolega z vlády i Směru – exministr vnitra Robert Kaliňák. Pro toho si už došli příslušníci Národní kriminální agentury (NAKA), zatkli ho a nyní je ve vyšetřovací vazbě. Fotografie s Kaliňákem, kterak se usmívá a mává, zatímco ho policisté v želízkách odvádí, již obletěla Slovensko.

Mezi další obviněné patří i nitranský oligarcha Norbert Bödör a bývalý policejní prezident Tibor Gašpar, který ve funkci skončil krátce po zavraždění novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové. Obvinění si vyslechl také právník Marek Para. Ten je znám obhajobou osob z kauzy Očistec.

Odposlechy z lovecké chaty

Nedávno Fica a spol. zachytily odposlechy na lovecké chatě. Expremiér zde byl právě s Parou, synem Tibora Gašpara či otcem Norberta Bödöra, nechyběl ani Robert Kaliňák.

Skupina se na chatě sešla, aby zde diskutovala o aktuálních kauzách, do kterých byli aktéři schůzky zapletení. Bavili se také o bývalém speciálním prokurátorovi Dušanu Kováčikovi. Ten má na Slovensku pověst muže, který nad kauzami často zavíral oči. I proto se mu přezdívá „zametač kauz“ či „pan 61:0“. Číslo značí počet jím dozorovaných kauz a druhé množství skutečné podaných žalob.

Fico na této chatě kolegům přiznal, že porušil proticovidová pravidla, když cestoval z dovolené v Řecku. Řekl, že po nákaze koronavirem zfalšoval test, aby byl připuštěn do letadla a mohl se vrátit domů na Slovensko.

Lež je Ficova pracovní metoda, reaguje premiér Heger

Sám Fico zatím zůstává na svobodě. Oproti výše jmenovaným ho totiž chrání poslanecká imunita. Alespoň prozatím. Poslanci vládní koalice totiž plánují v hlasování prosadit, aby byl dlouholetý premiér a nyní opozičního lídr policistům vydán.

Jeho rival a nynější ministr financí Igor Matovič ho označil za „zkorumpovaného zločince, který zajistil vedení Policejního sboru a Národní kriminální agentury bossovi nitranské mafie (Bödörovi – pozn. red.)“.

O vydání Fica usiluje současný předseda vlády Eduard Heger. „Obhájci Roberta Fica, stejně tak on sám, v posledních dnech dupou po právu a lež je pro ně každodenní pracovní metoda,“ komentoval na sociálních sítích Heger.

Obstrukce před vydáním

Fico jakékoliv obvinění odmítá a celou kauzu považuje za politický proces. „Neumí nás porazit politicky, a tak už jdou na hulváta přes zneužívání trestního práva, jen aby nás umlčeli,“ tvrdí předseda Směru.

NEVEDIA NÁS PORAZIŤ POLITICKY, A TAK UŽ IDÚ NA HULVÁTA CEZ ZNEUŽÍVANIE TRESTNÉHO PRÁVA, LEN ABY NÁS UMLČALI! Dnes v...

Posted by Robert Fico on Tuesday, April 26, 2022

Ten naposledy vystoupil na prvomájové demonstraci své strany, kde za aplausu svých příznivců volal po konci nynější vlády i prezidentky Zuzany Čaputové. „Musíme sundat vládu, musíme sundat prezidentku demokratickým právním způsobem,“ prohlásil slovenský expremiér. Jeho stranický místopředseda L'uboš Blaha poté navíc vyhecoval dav ke skandování, že Čaputová je „americká k**va“.

Již od minulého týdne se na půdě slovenského parlamentu řeší právě Ficovo vydání do vazby. To se ale posouvá hlemýždím tempem. Za dva dny jednání totiž vystoupila jen zhruba desítka zákonodárců, většinou z Ficovy partaje, ti se snažili co nejvíce prodlužovat schůzi. Na jejich proslovy navíc reagovali straničtí kolegové.

Vládní koalice odsouhlasila, že na hlasování o Ficově vydání přistoupí poslanci ve středu kolem 17:00. Do rozpravy sice ještě byli přihlášeni zákonodárci Směru, ale těm podle všeho nejspíš propadne jejich pořadí. Poslanci se na tomto kroku dohodli na společném grémiu.

Tagy: