Rok 2020 obrátil mnoha lidem životy vzhůru nohama. Kvůli karanténám či home office jsou například nuceni mnohem více trávit čas ve svých domovech. Z toho důvodu jsou lidé mnohem citlivější na své domácí prostředí, což zároveň ovlivňuje i poptávku na realitním trhu.
Změna pohledu na domov, který v současné době často plní také funkci kanceláře či domácí školy, proto nutí zájemce o nové bydlení, aby o svém budoucím domově přemýšleli jinak než doposud. „V současné době jsme svědky v podstatě redefinice slova domov. Lidé tráví více času doma, a tím pádem jsou daleko citlivější k prostředí, ve kterém žijí. K už tak přesycenému trhu přibývají tedy nyní poptávky od těch, kteří se během koronakrize rozhodli začít bydlet lépe. Například nyní vidíme v našich datech velký zájem o byty s předzahrádkami a terasami,“ sdělil CNN Prima NEWS Michal Makoš, ředitel realitní společnosti Reas.
K tomu jim pomáhají rekordně nízké sazby hypoték, jež umožňují získat vlastní bydlení i těm, kteří by na něj dříve nedosáhli. Trh táhne také zrušená daň z nabytí nemovitosti a rovněž zvýšený zájem od investorů, kteří chtějí do nemovitostí v této nejisté době uložit peníze. Silná poptávka a slabá nabídka tedy přispívají k tomu, že jsme i nyní svědky tlaku na cenu.
Například u bytů můžeme sice vidět v posledních dvou měsících mírný pokles, v meziročním srovnání se však jedná o rekordně vysoké hodnoty (47 678 Kč za m² v září 2020 vs. 44 612 Kč za m² v září 2019). „Vzhledem k současné ekonomické situaci však můžeme očekávat, že banky svůj přístup k levným úvěrům v budoucnu mírně přehodnotí – při posuzování úvěryschopnosti na něj nedosáhnou lidé z celých sektorů, nezaměstnaní ani ti se smlouvou na dobu určitou,“ myslí si Makoš.
„Již nyní Česká spořitelna neposkytuje úvěry klientům, kteří mají v řešení překážku v práci, jsou na neschopence nebo v karanténě, stejně jako těm, kteří pobírají dávky od státu (což je i ošetřovné). Stále je však na trhu dostatek těch, kteří si nové bydlení mohou dovolit, a dojde tak maximálně k lehkému zpomalení trhu. Nic tedy za současné situace nenasvědčuje tomu, že by se ceny měly nějak významně měnit,“ dodal.
Ceny nemovitostí by mohly jít s druhou vlnou dolů
Podle některých ekonomů může s druhou vlnou dojí ke zlevňování nemovitostí. „Vlastně jde o jedno z mála pozitiv, která by druhá vlna pandemie mohla mít. Horší nemovitosti zlevní, ty na lepších adresách budou v nejlepším případě cenově stagnovat,“ uvedl pro CNN Prima NEWS Lukáš Kovanda, hlavní ekonom Trinity Bank.
Po první vlně pandemie se ceny na realitním trhu ve většině segmentů nesnížily. Výjimku tvoří hotely, které se stále častěji objevují v nabídkách realitních společností se slevami. „První vlna pandemie byla doprovázena četnými kompenzačními opatřeními a přišla po mnoha letech ekonomického růstu. Ve druhé vlně jsou lidé i firmy výrazně více vyčerpaní, což může předznamenat nutnost prodejů nemovitostí. Převis nabídky by samozřejmě vedl ke snížení cen na realitním trhu. To se může týkat komerčních prostor i bytů v centrech měst, které byly využívány na krátkodobé pronájmy,“ uvedl pro CNN Prima NEWS hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
Na druhou stranu je podle Křečka nutné říct, že na realitní trh stále přitékají peníze z hypotečního trhu. Lidé jsou motivováni nízkými úrokovými sazbami k nákupu nemovitostí. Mnozí se přitom kvůli restriktivním opatřením chtějí odstěhovat za město, kde je méně lidí a více přírody. To může předznamenat růst cen domů se zahradami v okolí velkých měst.