reklama

Česko dají na seznam rizikových zemí další státy, připustil náměstek ministra

Do Řecka budou moci Češi od pondělí 28. září jen s negativním testem na COVID-19, Německo zase zařadilo na seznam rizikových oblastí všechny kraje České republiky kromě Ústeckého a Moravskoslezského. Náměstek ministra zahraničních věcí Martin Smolek v pořadu 360° Pavlíny Wolfové uvedl, že signály od dalších zemí Evropy, že by naši zemi daly do seznamu rizikových oblastí, zatím nemá. Nedivil by se ale, kdyby brzy přišly.

reklama

„Ke středeční deváté hodině večerní kromě Řecka nemáme signály, že by se nějaká další země rozhodla přidat Česko mezi rizikové země. Ale vzhledem k našemu číslu počtu případů na sto tisíc obyvatel, které je posledních čtrnáct dní vysoké a po Španělsku jsme druzí nehorší, se to může změnit ve velmi krátké době,“ naznačil Smolek.

V EU chybí jednotná pravidla pro určování rizika

Češi mají omezený vstup do většiny zemí Evropy. Zbývají například Itálie, Francie, Rakousko nebo Polsko. „Se zeměmi jednáme, zejména s těmi sousedními, ty jsou pro nás velmi důležité. Ve středu ráno jsem ověřoval i Itálii, která dala Francii na červený seznam, ale Česko se tam zatím přidat nechystá,“ zdůraznil náměstek.

Smolek podle svých slov chápe, že se státy bojí, když vidí údaje o nakažených přicházející z Česka. „My jsme se chovali stejně v průběhu prázdnin, kdy u nás bylo číslo nízké,“ podotkl s odkazem na Rumunsko.

Obrovským problémem je podle něj fakt, že nejsou nastavená jednotná transparentní pravidla v Evropské unii pro určování, jaký region či stát je rizikový. „Je na stole návrh rady. Vylučuji, že k nastavení pravidel dojde v řádu dnů, spíše týdnů. Členské státy se naštěstí shodly aspoň na třech kritériích, která budou sledovat. Tedy čtrnáctidenní incidence, celkový počet testů a poměr pozitivních a negativních testů,“ poznamenal náměstek ministra zahraničí s tím, že shodnout se na metodě je základ.

Snažíme se o malý příhraniční styk s Německem

Rozhodnutí Německa, že za rizikovou nepovažuje celou Českou republiku, ale vynechá dva kraje, je podle náměstka ministra zahraničních věcí důsledkem snah jeho resortu. „Protože každý den informujeme Berlín prostřednictvím místního zastupitelského úřadu o situaci v Česku a zejména o opatřeních, která jsme učinili a s jakým výsledkem se potkávají,“ vysvětlil Smolek.

Dodal, že opatření našich západních sousedů platí okamžitě vyjma pendlerů, pracovníků v mezinárodní dopravě, ale i logistiky, tedy řidičů v mezinárodní dopravě. Dále v případě některých rodin – například u střídavé péče – či při návštěvě soudů. „Snažíme se i o malý příhraniční styk, aby se občané z obou stran hranic do třiceti kilometrů mohli volně pohybovat. Je mnoho situací, kdy rodiče vozí děti do školy do Německa a obráceně, a tyto situace těmi podmínkami zatím podchyceny nejsou,“ popsal náměstek ministra zahraničních věcí Smolek.

K tématu

Další hlavní zprávy

Koronavirus

Stát firmám i živnostníkům přispěje na testy pro zaměstnance. Čtyřikrát do měsíce

Stát firmám i živnostníkům přispěje na testy pro zaměstnance. Čtyřikrát do měsíce

  • Aktualizováno

Stát bude firmám i živnostníkům kompenzovat plošné testování, za test jim dá až 60 korun. Nárok na příspěvek bude na čtyři testy na zaměstnance nebo osobu samostatně výdělečně činnou (OSVČ) měsíčně. Testování bude hrazeno z veřejného zdravotního pojištění. Po středečním mimořádném jednání vlády to v tiskové zprávě uvedl úřad vlády. O schválení testování na Twitteru informoval i ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO).

360°

Na rakovinu bude umírat více lidí, kvalita péče se snižuje, varuje primář Škola

Na rakovinu bude umírat více lidí, kvalita péče se snižuje, varuje primář Škola

Kvůli soustředění zdravotní péče na covidové pacienty bude umírat více lidí na rakovinu, sdělil v pořadu 360° Pavlíny Wolfové primář Kliniky anesteziologie, perioperační a intenzivní medicíny Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem Josef Škola. Lékaři na ně zkrátka nemají kapacity, což v pořadu na CNN Prima NEWS potvrdil i ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady a rovněž lékař Petr Arenberger. Pacienty, kteří už nepotřebují podporu dýchání, pouštějí domů, aby mohli přijmout další.

Vláda chce prodloužit nouzový stav do konce března. Opozice mluví o právním kutilství
Jak hodnotí rok s koronavirem Miloš Zeman a Andrej Babiš? Sledujte nedělní Partii
Fanoušci se sesypali na Kluse, zpoplatnil svůj web. Nestydím se za to, říká zpěvák
Smartwings nad propastí. Hrozí insolvence, ČSA oznámily, že se chystají propouštět
reklama
reklama
Nekrolog za Důl Darkov: Fáral jsem tu 35 let a syn sedm roků, loučí se havíř

Reportáž

Domácí zpravodajství

Zpřísníme, opatření budou jako na jaře, prohlásil Babiš. Co tenkrát platilo?
Dvě lékařské roušky přes sebe odborníci nedoporučují. Zrušte to, žádají výrobci vládu
Další články
reklama
reklama