reklama

Česko dají na seznam rizikových zemí další státy, připustil náměstek ministra

Do Řecka budou moci Češi od pondělí 28. září jen s negativním testem na COVID-19, Německo zase zařadilo na seznam rizikových oblastí všechny kraje České republiky kromě Ústeckého a Moravskoslezského. Náměstek ministra zahraničních věcí Martin Smolek v pořadu 360° Pavlíny Wolfové uvedl, že signály od dalších zemí Evropy, že by naši zemi daly do seznamu rizikových oblastí, zatím nemá. Nedivil by se ale, kdyby brzy přišly.

reklama

„Ke středeční deváté hodině večerní kromě Řecka nemáme signály, že by se nějaká další země rozhodla přidat Česko mezi rizikové země. Ale vzhledem k našemu číslu počtu případů na sto tisíc obyvatel, které je posledních čtrnáct dní vysoké a po Španělsku jsme druzí nehorší, se to může změnit ve velmi krátké době,“ naznačil Smolek.

V EU chybí jednotná pravidla pro určování rizika

Češi mají omezený vstup do většiny zemí Evropy. Zbývají například Itálie, Francie, Rakousko nebo Polsko. „Se zeměmi jednáme, zejména s těmi sousedními, ty jsou pro nás velmi důležité. Ve středu ráno jsem ověřoval i Itálii, která dala Francii na červený seznam, ale Česko se tam zatím přidat nechystá,“ zdůraznil náměstek.

Smolek podle svých slov chápe, že se státy bojí, když vidí údaje o nakažených přicházející z Česka. „My jsme se chovali stejně v průběhu prázdnin, kdy u nás bylo číslo nízké,“ podotkl s odkazem na Rumunsko.

Obrovským problémem je podle něj fakt, že nejsou nastavená jednotná transparentní pravidla v Evropské unii pro určování, jaký region či stát je rizikový. „Je na stole návrh rady. Vylučuji, že k nastavení pravidel dojde v řádu dnů, spíše týdnů. Členské státy se naštěstí shodly aspoň na třech kritériích, která budou sledovat. Tedy čtrnáctidenní incidence, celkový počet testů a poměr pozitivních a negativních testů,“ poznamenal náměstek ministra zahraničí s tím, že shodnout se na metodě je základ.

Snažíme se o malý příhraniční styk s Německem

Rozhodnutí Německa, že za rizikovou nepovažuje celou Českou republiku, ale vynechá dva kraje, je podle náměstka ministra zahraničních věcí důsledkem snah jeho resortu. „Protože každý den informujeme Berlín prostřednictvím místního zastupitelského úřadu o situaci v Česku a zejména o opatřeních, která jsme učinili a s jakým výsledkem se potkávají,“ vysvětlil Smolek.

Dodal, že opatření našich západních sousedů platí okamžitě vyjma pendlerů, pracovníků v mezinárodní dopravě, ale i logistiky, tedy řidičů v mezinárodní dopravě. Dále v případě některých rodin – například u střídavé péče – či při návštěvě soudů. „Snažíme se i o malý příhraniční styk, aby se občané z obou stran hranic do třiceti kilometrů mohli volně pohybovat. Je mnoho situací, kdy rodiče vozí děti do školy do Německa a obráceně, a tyto situace těmi podmínkami zatím podchyceny nejsou,“ popsal náměstek ministra zahraničních věcí Smolek.

K tématu

Další hlavní zprávy

360°

Politiku beru osobně. Vstoupit do ní ale nechci, trpěl bych, přiznal písničkář Klus

Politiku beru osobně. Vstoupit do ní ale nechci, trpěl bych, přiznal písničkář Klus

Od začátku své kariéry se skrze své písně Tomáš Klus vyjadřoval k politické situaci v zemi. Nyní adresuje album Čaučesko dvěma politikům – premiérovi Andreji Babišovi (ANO) a prezidentovi Miloši Zemanovi. „Neútočím na jejich osobnost, ale na jejich skutky, které mají morální dopad na naši společnost,“ uvedl Klus v pořadu 360° Pavlíny Wolfové na CNN Prima NEWS. Sám se však do politiky nehrne, protože by v ní prý trpěl.

Dopis generálů hýbe Francií. Le Penovou táhne vzhůru, lidé spekulují o převratu
Doufali jsme v zázrak. Lidé na sociálních sítích truchlí za 15letého Tomáše
Ruští agenti z Vrbětic povýšili. Pracují pro Kreml, tvrdí novinář Bellingcatu
Mistrovská Slavia nedala v poháru Spartě šanci. Sešívaní si finále zahrají s Plzní
reklama
reklama
Hamáčkovi věřím. Výměna Vrbětic za Sputnik V je nesmysl, zdůrazňuje Babiš

Politika

Domácí zpravodajství

Vláda musí prověřit únik informací v případu Vrbětice, rozhodli poslanci
Pacienti s rakovinou se bojí nejen nemoci, ale i její léčby, přiznal lékař Klener
Zatčený aktivista i vyjádření známých osobností. Česko si připomíná Pražské povstání
Další články
reklama
reklama