reklama

Česko dají na seznam rizikových zemí další státy, připustil náměstek ministra

Do Řecka budou moci Češi od pondělí 28. září jen s negativním testem na COVID-19, Německo zase zařadilo na seznam rizikových oblastí všechny kraje České republiky kromě Ústeckého a Moravskoslezského. Náměstek ministra zahraničních věcí Martin Smolek v pořadu 360° Pavlíny Wolfové uvedl, že signály od dalších zemí Evropy, že by naši zemi daly do seznamu rizikových oblastí, zatím nemá. Nedivil by se ale, kdyby brzy přišly.

reklama

„Ke středeční deváté hodině večerní kromě Řecka nemáme signály, že by se nějaká další země rozhodla přidat Česko mezi rizikové země. Ale vzhledem k našemu číslu počtu případů na sto tisíc obyvatel, které je posledních čtrnáct dní vysoké a po Španělsku jsme druzí nehorší, se to může změnit ve velmi krátké době,“ naznačil Smolek.

V EU chybí jednotná pravidla pro určování rizika

Češi mají omezený vstup do většiny zemí Evropy. Zbývají například Itálie, Francie, Rakousko nebo Polsko. „Se zeměmi jednáme, zejména s těmi sousedními, ty jsou pro nás velmi důležité. Ve středu ráno jsem ověřoval i Itálii, která dala Francii na červený seznam, ale Česko se tam zatím přidat nechystá,“ zdůraznil náměstek.

Smolek podle svých slov chápe, že se státy bojí, když vidí údaje o nakažených přicházející z Česka. „My jsme se chovali stejně v průběhu prázdnin, kdy u nás bylo číslo nízké,“ podotkl s odkazem na Rumunsko.

Obrovským problémem je podle něj fakt, že nejsou nastavená jednotná transparentní pravidla v Evropské unii pro určování, jaký region či stát je rizikový. „Je na stole návrh rady. Vylučuji, že k nastavení pravidel dojde v řádu dnů, spíše týdnů. Členské státy se naštěstí shodly aspoň na třech kritériích, která budou sledovat. Tedy čtrnáctidenní incidence, celkový počet testů a poměr pozitivních a negativních testů,“ poznamenal náměstek ministra zahraničí s tím, že shodnout se na metodě je základ.

Snažíme se o malý příhraniční styk s Německem

Rozhodnutí Německa, že za rizikovou nepovažuje celou Českou republiku, ale vynechá dva kraje, je podle náměstka ministra zahraničních věcí důsledkem snah jeho resortu. „Protože každý den informujeme Berlín prostřednictvím místního zastupitelského úřadu o situaci v Česku a zejména o opatřeních, která jsme učinili a s jakým výsledkem se potkávají,“ vysvětlil Smolek.

Dodal, že opatření našich západních sousedů platí okamžitě vyjma pendlerů, pracovníků v mezinárodní dopravě, ale i logistiky, tedy řidičů v mezinárodní dopravě. Dále v případě některých rodin – například u střídavé péče – či při návštěvě soudů. „Snažíme se i o malý příhraniční styk, aby se občané z obou stran hranic do třiceti kilometrů mohli volně pohybovat. Je mnoho situací, kdy rodiče vozí děti do školy do Německa a obráceně, a tyto situace těmi podmínkami zatím podchyceny nejsou,“ popsal náměstek ministra zahraničních věcí Smolek.

K tématu

Další hlavní zprávy

Domácí

Hooligans: Odmítáme rozpoutání násilí po demonstraci. Střety vyprovokovala policie, tvrdí

Hooligans: Odmítáme rozpoutání násilí po demonstraci. Střety vyprovokovala policie, tvrdí

  • Aktualizováno

Českem stále rezonují dozvuky nedělní demonstrace na Staroměstském náměstí. Původně poklidný protest přerostl v násilné střety mezi částí demonstrantů a policisty. Podle ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) rozpoutali násilnosti fotbaloví chuligáni. Fanoušci ostravského Baníku, kteří byli jedni z hlavních iniciátorů spojení ultras a chuligánských skupin z celé republiky, to ale vidí jinak. Ve vyjádření pro CNN Prima NEWS z rozpoutání násilností viní policisty. Ti to ale odmítají, podle nich to nedává smysl.

reklama
Zadržený Berbr rezignoval na všechny své funkce ve fotbale. Končí také Chovanec
Desetitisíce lidí ve Francii uctili památku setnutého učitele. Podpořili je i imámové
Američané žasnou: Jak se mohlo Česko stát z premianta koronavirovým odpadlíkem?
reklama
reklama
Hrdinové nedělní demonstrace. Na policejní koně létaly dlažební kostky, přesto vydrželi

Krimi

Domácí zpravodajství

V karanténě je šéf krizového štábu Hamáček i zbytek vedení ČSSD
Další články
reklama
reklama