Kriminalisté stále prověřují příčiny tragického požáru v sociálně vyloučené lokalitě v ústeckých Předlicích. V plamenech zemřeli před 10 dny dva dospělí a jejich dvě malé dcerky. Lidé nyní vyhlásili veřejnou sbírku a chtějí se složit na pohřeb celé rodiny.
V zahradním domku uhořela 18. února ráno mladá čtyřčlenná rodina z Děčína. Pozůstalí na jejich pohřeb nemají peníze. „Ta rodina nebyla z Předlic, ale byla tam pouze na návštěvě u své příbuzné. Je to sociálně slabá chudá rodina, a teď ti pozůstalí nemají na pohřeb čtyř lidí. Proto jsme se rozhodli jim pomoci a zorganizovali jsme sbírku. Bude použita na to, aby jejím prostřednictvím byla uhrazena faktura pohřební službě a zaplacen pohřeb,“ uvedl pro CNN Prima NEWS Miroslav Brož ze spolku KONEXE. Na pohřeb se vybralo už přes 100 tisíc korun.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Těžký úděl pozůstalých po uhořelé rodině. Pečují o dceru na vozíku, s pohřby má pomoci sbírka
Detektivové mezitím stále prověřují, proč vlastně začal dřevěný domek hořet. „Krajští kriminalisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření z trestného činu usmrcení z nedbalosti. Z dosud zjištěných informací a provedených soudních pitev bylo předběžně vyloučeno cizí zavinění. Příčina požáru je předmětem dalšího prověřování,“ upřesnil policejní mluvčí Kamil Marek.
Tragédie v Předlicích: Andílci, proč zrovna oni? smutní lidé. Zmiňují i poslední píseň
Přátelé a známí čtyřčlenné rodiny, která v sobotu uhořela v zahradním domku v Předlicích, nedokážou pochopit, co tragické události předcházelo. Kvůli jejich náhlému odchodu truchlí a řada z nich jim prostřednictvím sociálních sítí posílá emotivní vzkazy.
Zástupci města ve spolupráci s hasiči i s hygienickou stanicí se během března chystají na rozsáhlé kontroly domů v Předlicích. Některé z nich jsou totiž v havarijním stavu. „Abychom vyzvali všechny, kterým ty objekty patří a nebudou vyhovovat, případně u nich budou nějaké nedostatky, tak abychom je sepsali a všechny je vyzvali k nápravě,“ doplnil radní pro sociálně vyloučené lokality Michal Mohr (SPD).
„Fungují tam podnikatelé, kteří využívají toho, že Romové jsou diskriminovaní na trhu s bydlením a nemohou si pronajmout normální byt mimo ghetto. A proto jim tam pronajímají byty nejhorší kvality za vysoké ceny. V těch bytech třeba často je udělaná elektřina v rozporu se všemi normami, bezpečnostními předpisy,“ uzavřel Brož.
Úřady tak chtějí předejít další podobné tragédii. Ta totiž v aktuální situaci není vyloučena.