Filmy se zvířaty bývají velmi populární. Většina z nás často zvířecí hrdiny lituje víc než ty lidské, pokud se jim něco stane. Jenže málokdy si uvědomujeme, že si zvířata při natáčení často sáhnou až na dno svých sil a někdy dojde až k tomu nejhoršímu. Možná se budete divit, jaké filmové trháky mají zvířecí životy na svědomí.
Jedním z nejstarších filmů a možná i nejkrutejších, co se natáčení týká, je Příběh Mila a Otise z roku 1986:
U nás není moc známý, je to původně japonský příběh kotěte a mopsíka. V Americe asi není dítě, které by tento dobrodružný snímek nevidělo, něco podobného jako u nás film Neuvěřitelná cesta. O to horší je skutečnost, že při natáčení zemřelo více než dvacet koťat. Podle lidí z placu se měla zvířata i nekontrolovatelně týrat, včetně údajného zlomení nohou kotěte, aby to vypadalo, že kulhá.
Hobit: Neočekávaná cesta, 2012:
Jeden z největších kasových trháků – film Hobit byl vyšetřován Americkou humánní asociací (AHA), která „dohlíží“ na dobré životní podmínky zvířat ve filmech. Díky tomu se rok po natáčení zjistilo, že na place tehdy (za milióny dolarů) položilo život 27 zvířat. Tato zvířata byla většinou hospodářská zvířata, jako jsou koně, kozy, kuřata a ovce, která uhynula, protože byla chována na farmě plné pastí (útesy, závrty a rozbité oplocení). Dojít k jejich úmrtím mělo ne přímo při natáčení, ale při jejich ustájení a tréninku.
Sněžní přátelé, 2008:
Film z Aljašky o pěti roztomilých mluvících štěňatech zlatého retrívra. Náhodně se ocitnou na Aljašce, kde se tito předčasně vyspělí psíci zúčastní závodu psích spřežení. Zde se opět díky AHA zjistilo, že na place při natáčení bylo 15 místo nahlášených 30 štěňat. Půlka štěňat totiž byla nemocná. Kromě giardiózy a kokcidiózy (oboje jsou parazitická onemocnění), měla mít i parvovirózu, která je pro štěňata smrtelná. Později se ukázalo, že produkce na film vzala 6týdenní štěňata, která byla velmi malá na to, aby byla oddělaná od matky. Měla slabý imunitní systém. Tři psi museli být uspáni a další dva zemřeli později.
Piráti z Karibiku: Prokletí Černé perly, 2003:
Ano, i na Jacka Sparrowa si posvítíme. Výbuch speciálních efektů pod vodou nepřišel nikomu nijak nebezpečný pro vodní živočichy, takže nebyla přijata žádná preventivní opatření (spíš se nikomu nechtělo platit další milióny navíc, než že by byli tak naivní). Nebylo přesně spočítáno, kolik živočichů zaplatilo životem, ale podle obyvatel byla na břehu ještě několik dní vidět mrtvá těla mořských živočichů.
Flicka, 2000:
Podle klasického románu Mary O'Harové bylo natočeno dobrodružné drama o přátelství dospívající dívky a divokého hříběte. Divokého koně pojmenuje Flicka. A osud koní na natáčení trochu připomíná skutečný těžký život mustangů, kteří v Americe bojují o přežití. Při natáčení o život přišli dva koně. Přestože je AHA klasifikovala jako „nepředvídatelné nehody“, byly to spíše zbytečné nehody. Jeden kůň si zlomil vaz, když brkl o lano při běhu, a druhý si zlomil nohu a musel být utracen.
Pí a jeho život, 2012:
Zde sice nedošlo k úmrtí, ale slavný tygr Richard Parker málem utonul. Při scéně, kde plave, totiž neplaval „podle plánu“ a ztratil se. Byl vyloven pomocí lan na hranici života a smrti kvůli vyčerpání. I přesto dostal snímek v titulku od AHA označení „No animals were harmed“.
Například drama Luck o dostizích bylo zcela zrušeno poté, co zemřeli při natáčení čtyři koně
A co teprve všechny ty historické filmy, kde jsou zobrazovány slavné bitvy? Urození vladaři a bojovníci se svými vojsky na koních? Ani snad nedomýšlet, kolik dalších zvířat zemřelo pro pobavení v kinech a několikamiliónové výdělky. Jen doufejme, že se čím dál tím více budou pro natáčení využívat počítačové efekty.