Vláda je v časové tísni. Řadu zákonů, které měly platit od Nového roku, poslanci pravděpodobně nestihnou schválit
Řadu zákonů nebo jejich novel, které měly platit od nového roku, Sněmovna pravděpodobně nestihne schválit. Patří mezi ně například zákon o platech politiků, zvyšování koncesionářských poplatků nebo novela zákoníku práce. Podle opozice je to proto, že vláda nechala věci na poslední chvíli. Vládní koalice naopak ze skluzu viní obstrukce hnutí ANO a SPD. V kuloárech už se proto mluví o úpravě jednacího řádu.
„Měli jsme odpracovat řadu důležitých věcí, které posouvají českou energetiku a zlevňují energie domácnostem. Opět se tak kvůli opozici nestalo,“ postěžoval si poslanec Lukáš Vlček (STAN) pro CNN Prima NEWS.
ČTĚTE TAKÉ: Fenomén „Hitlerova bunkru“, rýpl si Zeman do Fialy. Přednesl tři hypotézy o německých platech
Na schválení totiž stále čeká například novela energetického zákona, která má domácnostem a firmám usnadnit řízení výroby elektřiny a zpřehlednit její spotřebu. Česku kvůli tomu hrozí pokuta. „Hrozí nám miliardové sankce, pokud ji neschválíme,“ varoval poslanec Pirátů Jakub Michálek. „Doufali jsme, že bude platit do konce roku. Novela přináší řadu důležitých věcí, třeba ochranu spotřebitelů,“ dodal Vlček.
Další novela, jejíž schválení se posouvá pravděpodobně až na příští rok, se týká zvýšení koncesionářských poplatků. Ve věci už se prý neshodnou ani členové koalice. „Je tam nejednota, což vám na kameru neřeknou. Na chodbách to cítíte,“ tvrdí poslanec Patrik Nacher (ANO). Poslanec ODS Marek Benda má za to, že by na televizní a rozhlasové poplatky mohlo dojít v prvních měsících příštího roku.
Nestíhají se ani platy politiků
Na hraně je i téměř sedmiprocentní zvýšení platů politiků. Jestliže se neschválí do konce ledna, pocítí to peněženky ústavních činitelů. „Pokud chceme, aby v této zemi zhruba pět tisíc lidí – což jsou soudci, státní zástupci, poslanci, senátoři a členové vlády – měli lednovou výplatu na účtu, je potřeba, abychom to stihli,“ zmínil ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).
Na projednání čeká i tzv. flexi novela zákoníku práce. Slibuje mimo jiné garanci místa po návratu z rodičovské dovolené, zkrácení výpovědní doby na den doručení výpovědi a prodloužení zkušební doby – a to na čtyři měsíce pro řadové zaměstnance a osm měsíců pro vedoucí pozice. „Není čas flexi projednat do konce roku. Platila by když tak od července,“ sdělil pro CNN Prima NEWS poslanec Aleš Juchelka (ANO).
Podle vlády se zákony nestíhají projednat kvůli opozičním obstrukcím. Třeba předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) je zastánkyní toho, aby se upravil jednací řád. „Nemáme v tom shodu, ale musíme k tomu dospět,“ poznamenala.
Opozice se však brání. „Pokud tahle vláda nedokáže zorganizovat jednání Sněmovny a prohlasovat si, co potřebuje, dává všechno na poslední chvíli, tak prosím, nechť se nevymlouvá,“ kritizuje koalici poslanec hnutí ANO Karel Havlíček.
Do konce volebního období zbývá necelý rok. Zákony, které se nestihnou schválit do té doby, spadnou pod stůl a zákonodárci je budou muset případně předkládat znovu.
MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Fialův kabinet mi připomíná vládu Petra Nečase, říká Šaradín. Výsledky jsou tristní, hodnotí Stoniš