Poslanci ve středu schválili v prvním čtení základní parametry rozpočtu na příští rok. Deficit bude 320 miliard. Vláda plánuje vybrat 1 488 miliard korun a na opačné straně vydat 1 808 miliard. Pro návrh zvedli ruce poslanci ANO, ČSSD a KSČM. Kabinet celý den čelil kritice opozice za to, že rozpočet je nezodpovědný.
„Vstoupím do dějin jako ministryně financí, za jejíhož působení došlo k jednomu z nejvyšších schodků. Umím s tím žít,“ prohlásila v úvodu schůze, která začala v devět hodin ráno, šéfka státní kasy Schillerová.
Řekla, že spousta lidí potřebuje pomoc a finanční podporu. Jmenovala živnostníky, kteří musejí mít z vládního rozhodnutí zavřeno. „Někteří zaměstnanci byli propuštěni a hledají novou práci, musíme se o ně postarat. Řada rodičů musela s dětmi zůstat doma. I o ty se musíme postarat,“ vyjmenovávala ministryně.
Dodala, že Česká republika patří co se týče veřejných financí mezi nejšetrnější země EU. „Naše kondice patří podle Eurostatu k nejlepším z EU,“ uvedla Schillerová.
Rozpočet do Sněmovny přijel podpořit prezident Miloš Zeman. Řekl, že kvůli epidemii je nutné vzdát se některých stereotypů, jako je nadřazování ekonomického růstu nad cokoli jiného. Zopakoval, že si ekonomika nemůže dovolit druhé uzavření, takzvaný lockdown, a nezbytné je zadlužování. Posteskl si ale, že musí schvalovat výrazný rozpočtový schodek.
Vláda celý den čelila kritice opozice. Ministryni zkritizoval šéf poslanců TOP 09 a exministr financí Miroslav Kalousek. „Paní ministryně cituje zahraniční organizace. Je škoda, že necitovala žádnou domácí autoritu, která by podporovala vládou navržený návrh rozpočtu. Nemohla ji citovat, protože žádná taková neexistuje. Ani Národní rozpočtová rada, ani na vládě nezávislí ekonomové návrh nepodporují, ale varují před rozvratem veřejných rozpočtů,“ řekl Kalousek.
Zaorálek: Pravice je jako Husák
Vládu kritizoval i předseda ODS Petr Fiala. Přiznal, že nikdo nezávidí vládě sestavit rozpočet na rok 2021. „Ale před tuto zkoušku nebyla postavena vláda, která by byla unavená z nějakých reforem. Ta zkouška přišla po šesti letech pohodlného vládnutí. Koalice si každý rok užívala vysokých ekonomických růstů,“ zdůraznil.
Vadí mu, že vláda nešetří na provozu státu. Kabinet je podle něj bezradný, rezignovaný a bez představy, co dál. „Místo toho, aby předložila rozumný rozpočet, dá se to vyjádřit heslem ‚Po nás potopa‘,“ konstatoval Fiala.
Babiš neutrousil ani větu, kritizovala TOP 09
Proti kritice se ohradil sociálnědemokratický ministr kultury Lubomír Zaorálek. „Už jen chybí, abyste nám řekli, že hlavní úkol je šetřit a utahovat si opasky. Jestli lidem řekneme, že budeme šetřit, tak to můžeme zabalit a ekonomika půjde do kelu. V šetření byl dobrý už Gustáv Husák a komunisté. A dneska to pravice převzala. Melete nesmysly,“ rozvášnil se Zaorálek a za svůj emotivní projev sklidil potlesk.
Poslanec ČSSD a místopředseda sněmovního rozpočtového výboru Roman Onderka pak považuje návrh státního rozpočtu na příští rok za nedodělanou věc. Je to podle něj ale lepší než mít v současné době rozpočtové provizorium. Nastalo by od ledna, pokud by Sněmovna do konce roku neschválila rozpočet. Onderka ve Sněmovně při prvním čtení rozpočtu řekl, že návrh je pro něj téměř nepřijatelný, ale že ho podpoří.
Kritiku si vyslechl i premiér Andrej Babiš (ANO). Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová se do Babiše pustila kvůli tomu, že během diskuze vůbec nevystoupil. „Babiš k rozpočtu neutrousil ani větu. To mi připadá velmi podivné ve chvíli, čemu čelíme. Vypadá to, že si za ním ani nestojí. Nebo premiéra nahradil pan prezident, když tady vystoupil? On pan premiér příliš nevystupuje ani na tiskových konferencí vlády. Je vidět, že je to opravdu lídr do nepohody,“ řekla Pekarová Adamová.
Vláda potřebuje komunisty
Jednání o rozpočtu má tři čtení. Ve středu během prvního se schvalují základní parametry, tedy schodek 320 miliard, příjmy a výdaje. Vláda plánuje vybrat 1 488 miliard korun a na opačné straně vydat 1 808 miliard.
Ve druhém čtení se načítají pozměňovací návrhy. Během třetího čtení se hlasuje o pozměňovacích návrzích a schvaluje se finální verze rozpočtu. Na rozdíl od běžných zákonů rozpočet neposuzují senátoři.
Aby byl rozpočet schválen, musí se menšinová vláda ANO a ČSSD spolehnout na KSČM, která kabinet toleruje a jeho předchozí rozpočty podpořila. Komunisté jsou ale z návrhu zatím rozpačití. Nicméně ho zřejmě podpoří v prvním čtení. Jak budou hlasovat o finální podobě, zatím neřekli.