Poslanecká sněmovna schválila zastropování elektřiny a plynu ve zkráceném jednání. Vládní předlohu ale ostře kritizovali opoziční poslanci, kteří se střídali u řečnického pultu. Hlavní připomínky mířily na to, že pomoc přichází pozdě a že je nedostatečně nastavená. Pro zákon bylo všech 153 přihlášených poslanců, tedy včetně opozičních.
Zákonodárci jednali od 11 hodin o zastropování cen energií domácnostem a živnostníkům. Ministr průmyslu Jozef Síkela (STAN) na plénu hovořil o tom, že vláda musela k tomuto řešení přistoupit, protože vývoj na trzích je těžko předvídatelný. „Co všechno zasáhne do cen energií v Evropě na podzim, lze těžko předvídat a situace přestala být udržitelná. Proto jsme se s vládními kolegy rozhodli, že občany proti dopadům tohoto vývoje ochráníme, určíme maximální částky a zavedeme regulaci cen elektřiny a plynu,“ řekl Síkela.
Lidé jsou v zoufalé situaci. Brečí mi na mítincích, obviňuje Okamura vládu z nečinnosti
Opozice cupuje vládní předlohu na zastropování cen energií. Kritikou nešetřil zejména předseda SPD Tomio Okamura, podle kterého je strop na extrémně vysoké úrovni. Češi tak podle něj zaplatí oproti minulému roku o 100 procent víc za elektřinu a o 300 procent víc u plynu.
Vláda Petra Fialy (ODS) proto přišla s tím, že zastropuje cenu elektřiny na šesti korunách za kWh a plyn na třech korunách za kWh. To ve Sněmovně kritizovala opozice. Jako první vystoupili poslanci s přednostním právem v čele s předsedou SPD Tomiem Okamurou. Ten povazoval návrh za opožděný, nedostatečný a likvidační pro řadu občanů České republiky.
Po šéfovi SPD vystoupil někdejší ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (ANO), který taktéž podrobil vládu ostré kritice. Podle něj je nekompetentní a navíc Fialův kabinet označoval ještě v srpnu zastropování za populitiscké řešení. „Mám někdy pocit, že se bojíte i vlastního stínu,“ řekl Havlíček, který za svůj projev sklidil několikrát potlesk od svých stranických kolegů.
Vzhledem k proceduře hlasování se už nerozhodovalo o většině pozměňovacích návrhů opozice, hlavně o těch, které vkládaly maximální cenu přímo do zákona. Ministr Síkela řekl, že nedává smysl vkládat cenový strop do zákona, protože zákon bude platit i po odeznění krize a při případném dalším použitím stropu by bylo třeba novelizovat celý zákon. Nařízení vlády je pružnější, uvedl.
„Vážení občané, byli jste v přímém přenosu svědky, že vláda po devíti měsících nicnedělání prosadila paskvil, který prohloubí to, že nevíte, na čem jste,“ uvedla po hlasování šéfka poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová. Opřela se také do premiéra Petra Fialy (ODS) za to, že chystá v neděli mimořádný televizní projev.
Opatření poběží od listopadu
Schillerová navíc uvedla, že pomoc přichází pozdě a chybí jí podrobná analýza dopadů na veřejné rozpočty. Před poslanci rozporovala částku 130 miliard korun, která má padnout na zastropování energií.
Vláda Petra Fialy přijala zastropování cen na pondělním jednání vlády. Po schválení Poslaneckou sněmovnou se předloha přesune do Senátu, kde ji horní komora projedná příští týden v úterý. Pomoc by se měla spustit v listopadu letošního roku.
Už dříve schválila vláda úsporný tarif, který má pomoci občanům s vysokými cenami energií. Kromě toho došlo k odpuštění poplatku za obnovitelné zdroje, které vejde v platnost v říjnu spolu s úsporným tarifem až do konce příštího roku.
Další dílčí podpory schválila vláda Petra Fialy už dříve. Jedná se například o bonus pěti tisíc korun pro rodiny s dětmi či zvýšení příspěvku na bydlení. Vláda také schválila mimořádnou valorizaci důchodů a zajistila LNG terminál v Nizozemsku pro pokrytí části dodávek plynu.