Koaliční poslanci ve středu po mnohahodinovém jednání ve Sněmovně hlasovali o zákonu, který má zmrazit platby za státní pojištěnce do systému veřejného zdravotního pojištění na loňské úrovni. Poslali jej do druhého čtení. Nyní ho posoudí ve zkrácené měsíční lhůtě zdravotnický výbor. Ministerstvo financí očekává, že tím ve státní kase uspoří 14 miliard korun.
Stát platí pojistné například za děti, seniory nebo nezaměstnané. Předchozí vláda Andreje Babiše (ANO) loni rozhodla o navýšení plateb za státní pojištěnce od letošního ledna o 200 korun na 1967 korun za osobu měsíčně.
Poslanci po 36 hodinách odešli ze Sněmovny. Ke střetu zájmů ani EET se nedostali
Poslanci se v úterý dopoledne sešli na mimořádné schůzi a ve Sněmovně strávili zhruba 36 hodin. Důvodem byly obstrukce ze strany opozice, která chtěla zabránit projednávání bodů, jako je zrušení EET nebo střet zájmů bývalého premiéra Andreje Babiše. Ve středu na grémiu se nakonec dohodli, že udělají kompromis a od 18 hodin zahájili novou schůzi. Na té schválili novelu o podporovaných zdrojích energie i zrušení stavu pandemické pohotovosti. Následně ještě poslali do druhého čtení novelu o pojistném na veřejné zdravotní pojištění, ke zbytku se nedostali.
Podle návrhu kabinetu Petra Fialy (ODS) se částka má od 1. července snížit na 1 567 korun tak, aby průměr za celý rok dosahoval loňské úrovně.
Hnutí SPD rovnou avizovalo, že bude tento zákon obstruovat. Opatření podle jeho šéfa Tomia Okamury omezí už tak špatně dostupnou zdravotní péči. „Je nepřijatelné, aby zdravotnictví přišlo o tolik peněz,“ zdůraznil v úterý na tiskové konferenci před jednáním Sněmovny.
ANO chtělo o zákoně „diskutovat, seč jim síly stačily“. „Proč se bere zdravotnímu pojištění 14 miliard? Jak to bude dál? Jaký je výhled? Povede to k tomu, že se bude omezovat léčebná péče? To jsou témata, která chceme slyšet. Vládní koalice s námi nemluví,“ kritizovala na tiskové konferenci šéfka klubu hnutí Alena Schillerová.
Podle šéfa poslanců KDU-ČSL Marka Výborného ale nebude omezena dostupnost, rozsah ani kvalita zdravotní péče pro nikoho v České republice. „Provádíme jen to, co jsme již odhlasovali ve státním rozpočtu. Opozici je tento bod jedno, oni budou obstruovat kvůli jiným bodům, jen tohle vypadá pěkně,“ zdůraznil na tiskové konferenci předseda poslaneckého klubu ODS Marek Benda.
Úterní mimořádnou schůzi svolala šéfka Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) na popud vládních poslanců (ODS, STAN, TOP 09, KDU-ČSL, Piráti). Zákonodárci měli na programu kontroverzní body jako konec EET, korespondenční volbu nebo zákon o střetu zájmů. Jejich projednávání se opozice snažila zabránit obstrukcemi, což se jí povedlo. Poslanci nakonec udělali kompromis a po téměř 36 hodinách ze Sněmovny odešli.