V Krkonoších by mohlo lavinové nebezpečí ve středu klesnout na druhý stupeň ze současného třetího. Třetí stupeň z pětibodové škály byl vyhlášen 22. prosince, uvedla na webu Horská služba Krkonoše. Při nynějším třetím stupni je lavinové nebezpečí značné, druhý stupeň znamená mírné nebezpečí lavin. Sněžku v úterý zasáhl vítr o síle orkánu, horní úsek lanovky je mimo provoz.
Na hřebenech Krkonoš je 100 až 120 centimetrů sněhu, sníh v posledních dnech padal za silného jihozápadního až severozápadního větru, proto je ho více na závětrných svazích, v odtrhových zónách a ve žlabech.
ČTĚTE TAKÉ: Povodně hrozí po celém Česku, varují meteorologové. Největší nebezpečí hlásí 20 míst
„Teploty se pohybují na hřebenech hor nad nulou, srážky jsou dešťové a sněhová pokrývka je mokrá až podmáčená. Voda ve sněhové pokrývce oslabuje její stabilitu. Během dne budou srážky dešťové,“ uvedl v úterý Robert Dlouhý z Horské služby Krkonoše.
CNN: 2023 byl nejteplejším rokem za 125 tisíc let. Jak letos příroda zasáhla do života lidí?
Rok 2023 byl tím vůbec nejteplejším za posledních nejméně sto dvacet pět tisíc let. Vědci varují, že svět je již velmi blízko bodu, po jehož dosažení bude pro lidstvo těžké přizpůsobit se. Hlavní klimatický reportér CNN Bill Weir připomněl, jak letos příroda zasahovala do lidských životů.
Mohou se vyskytnout laviny z mokrého sněhu a laviny klouzavé. „Uvolnění laviny je možné již při malém dodatečném zatížení, a to zejména na strmých svazích. V některých případech je možnost samovolného uvolnění lavin velkých a ve výjimečných případech i velmi velkých rozměrů, které se obvykle zastaví až v dolní části svahu,“ sdělil Dlouhý.
Silný vítr v úterý opět zastavil horní úsek kabinové lanovky na Sněžku, dolní úsek v Peci pod Sněžkou na Růžovou horu byl v provozu. Lanovka může jezdit do rychlosti větru 60 km/h, uvedli na webu zástupci lanové dráhy. Podle dat z měřicí stanice Poštovny Anežka na vrcholu Sněžky rychlost větru dopoledne v nárazech dosahovala více než 130 kilometrů za hodinu, tedy síly orkánu. Hranice orkánu činí 117,7 km/h. Kvůli větru nebyl horní úsek v provozu také v pondělí.
U hřebenové Luční boudy v nadmořské výšce 1415 metrů byly ráno dva stupně nad nulou, mlha, přes metr sněhu a vítr dosahoval v nárazech přes 60 km/h, uvedla horská služba.
Svatý Štěpán bude zamračený a deštivý. Na horách může překvapit i sněžení
Druhý svátek vánoční se bude nést ve znamení zatažené oblohy. Během dne naměří teploměry mezi 7 až 11 stupni Celsia. V horských oblastech se mohou podle předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) vyskytnout i sněhové srážky. Nadále je v platnosti výstraha před zvyšujícími se hladinami řek.
Sněžka s výškou 1603 metrů ční nad krkonošské hřebeny volně do atmosféry a klima na ní je navzdory nevelké nadmořské výšce arktické a velehorské. Často neodráží celkový ráz počasí v Krkonoších.
Lavinovými lokalitami na české straně Krkonoš jsou Kotelní jámy, údolí Bílého Labe od Boudy u Bílého Labe, Kozí hřbety a Labský, Obří, Dlouhý a Modrý důl. Na polské straně to jsou Sněžné jámy, Kociol Lomniczki nebo Bialy Jar. Ročně v horách sjede několik desítek lavin, které však nezasahují obydlená místa, lyžařské sjezdové tratě a přístupové cesty.
První stupeň lavinového nebezpečí byl v Krkonoších poprvé v této zimní sezoně vyhlášen 26. listopadu. Lavinové nebezpečí v Krkonoších stouplo na druhý stupeň 3. prosince a opět kleslo na první stupeň 7. prosince. Na druhý stupeň lavinové riziko vzrostlo opět ve čtvrtek 21. prosince a na třetí 22. prosince.