V Krkonoších by mohlo lavinové nebezpečí ve středu klesnout na druhý stupeň ze současného třetího. Třetí stupeň z pětibodové škály byl vyhlášen 22. prosince, uvedla na webu Horská služba Krkonoše. Při nynějším třetím stupni je lavinové nebezpečí značné, druhý stupeň znamená mírné nebezpečí lavin. Sněžku v úterý zasáhl vítr o síle orkánu, horní úsek lanovky je mimo provoz.
Na hřebenech Krkonoš je 100 až 120 centimetrů sněhu, sníh v posledních dnech padal za silného jihozápadního až severozápadního větru, proto je ho více na závětrných svazích, v odtrhových zónách a ve žlabech.
ČTĚTE TAKÉ: Povodně hrozí po celém Česku, varují meteorologové. Největší nebezpečí hlásí 20 míst
„Teploty se pohybují na hřebenech hor nad nulou, srážky jsou dešťové a sněhová pokrývka je mokrá až podmáčená. Voda ve sněhové pokrývce oslabuje její stabilitu. Během dne budou srážky dešťové,“ uvedl v úterý Robert Dlouhý z Horské služby Krkonoše.
Mohou se vyskytnout laviny z mokrého sněhu a laviny klouzavé. „Uvolnění laviny je možné již při malém dodatečném zatížení, a to zejména na strmých svazích. V některých případech je možnost samovolného uvolnění lavin velkých a ve výjimečných případech i velmi velkých rozměrů, které se obvykle zastaví až v dolní části svahu,“ sdělil Dlouhý.
Silný vítr v úterý opět zastavil horní úsek kabinové lanovky na Sněžku, dolní úsek v Peci pod Sněžkou na Růžovou horu byl v provozu. Lanovka může jezdit do rychlosti větru 60 km/h, uvedli na webu zástupci lanové dráhy. Podle dat z měřicí stanice Poštovny Anežka na vrcholu Sněžky rychlost větru dopoledne v nárazech dosahovala více než 130 kilometrů za hodinu, tedy síly orkánu. Hranice orkánu činí 117,7 km/h. Kvůli větru nebyl horní úsek v provozu také v pondělí.
U hřebenové Luční boudy v nadmořské výšce 1415 metrů byly ráno dva stupně nad nulou, mlha, přes metr sněhu a vítr dosahoval v nárazech přes 60 km/h, uvedla horská služba.
Sněžka s výškou 1603 metrů ční nad krkonošské hřebeny volně do atmosféry a klima na ní je navzdory nevelké nadmořské výšce arktické a velehorské. Často neodráží celkový ráz počasí v Krkonoších.
Lavinovými lokalitami na české straně Krkonoš jsou Kotelní jámy, údolí Bílého Labe od Boudy u Bílého Labe, Kozí hřbety a Labský, Obří, Dlouhý a Modrý důl. Na polské straně to jsou Sněžné jámy, Kociol Lomniczki nebo Bialy Jar. Ročně v horách sjede několik desítek lavin, které však nezasahují obydlená místa, lyžařské sjezdové tratě a přístupové cesty.
První stupeň lavinového nebezpečí byl v Krkonoších poprvé v této zimní sezoně vyhlášen 26. listopadu. Lavinové nebezpečí v Krkonoších stouplo na druhý stupeň 3. prosince a opět kleslo na první stupeň 7. prosince. Na druhý stupeň lavinové riziko vzrostlo opět ve čtvrtek 21. prosince a na třetí 22. prosince.