Ruský prezident Vladimir Putin možná nevěří, že se mu podaří dobýt celou Ukrajinu, ale chce ji donutit, aby se smířila se ztrátou 20 procent svého území. V rozhovoru pro deník Bild to tvrdí Sergej Žirnov, bývalý ruský špion, který u KGB před 40 lety začínal jako nynější šéf Kremlu. Západ se podle Žirnova bojí porážky Moskvy, protože se domnívá, že ruský prezident by v takovém případě odpálil jaderné zbraně. Putin tím ale jen děsí.
„Nemyslím si, že Putin sám ví, jaký je jeho konkrétní válečný plán. Hlavní plán se nezměnil: zničení Ukrajiny jako nezávislého státu,“ odpověděl Žirnov na otázku Bildu jaký je současný plán Putina na Ukrajině.
ČTĚTE TAKÉ: Jednota Ukrajiny se rozpadá. Kličko se pustil do Zelenského, může prý skončit jako Putin
„Možná nevěří, že zcela dobude celou Ukrajinu. Chce ji ale donutit, aby se smířila se ztrátou 20 procent svého území, jako tomu bylo v případě Gruzie. Dobytá část má být převedena do ruského protektorátu. Zbytek odmítne spolupracovat se Západem. Jako se to stalo v případě Běloruska. To je jeho hlavní plán. Putin navíc sní o pomstě ukrajinskému lidu, potrestání svých oponentů a nastolení vlády Ruské federace v zemi."
Ukrajině přichází pomoc příliš pozdě. Západ se „bojí porážky Ruska, protože věří, že v tomto případě Putin stiskne červené tlačítko a odpálí jaderné zbraně“. Ale Putin to podle Žirnova neudělá, „Západ jen děsí“.
Putin by podle Žirnova použil jaderné zbraně jen v situaci, že by Ukrajina spustila rozsáhlou ofenzívu, při níž by Rusko muselo pustit obsazená území. V takovém případě by ale šlo jen o taktické atomové zbraně a jen na území Ukrajiny, dodal Žirnov.
Opožděná pomoc napomáhá podle Žirnova pozici Ruska. „Pokud bude pokračovat to, co se stalo v roce 2023, Putin vojenskou mašinérii ještě více rozšíří a příští rok bude fungovat ještě lépe. Rusové budou mít více dronů, více raket, takže Ukrajina bude pomalu ztrácet úspěchy dosažené v roce 2022,“ řekl.
Připomíná, že Putin má funkční vojenskou mašinérii. „Navzdory četným problémům, neefektivitě, korupci a dalším selháním jde na válku 40 procent státního rozpočtu, tedy 120 miliard dolarů. Zatímco Ukrajina musí prosit o pomoc ve výši 25 až 30 miliard,“ říká.
V samotném Rusku Putin nemá žádný odpor a neexistuje nic takového jako je kritické myšlení. „Zejména v chudých provinciích. Pokud tamní vláda řekne rodičům, že jejich syn by měl být poslán do války, a rodina za to dostane 200 000 rublů (47 500 korun), rádi souhlasí. Protože většina lidí nikdy předtím neviděla tak velkou částku," uvedl Žirnov.
Ukrajina by podle něj potřebovala skutečnou ekonomickou blokádu Ruska. „To znamená, že žádné ruské zboží nelze prodávat na žádném trhu na světě. Naopak na ruském trhu by nemělo skončit žádné zahraniční zboží. Omezení by se neměla obcházet přes Turecko, Střední Asii, Indii, Čínu nebo jakoukoli jinou zemi,“ řekl. Ukrajina by potřebovala finanční pomoc ve stejné výši, jakou USA a Británie poskytly svému spojenci Stalinovi ve druhé světové válce a nesmí se to dít po částech.
„Putin má obrovské ego. Nikdy se nesetkává se skupinou lidí, dává přednost rozhovorům tváří v tvář. Přitom má vždy stejný názor jako jeho protějšek. To je důvod, proč člověk, který vstoupí do Putinovy kanceláře, odchází ‚okouzlen‘ a věří, že Putin je nejvýznačnější osobou, která mu porozuměla. Ale nechápe, že Putin nikdy neudělá to, co slíbil,“ prohlásil Sergej Žirnov.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Šéf Kremlu zabavuje majetky Západu