Zimní období s sebou přináší pohádkově zasněženou krajinu, nesou se s ním ale i rizika, a to zejména pro psí společníky. Bez vlastní zahrady majitele čekají několikrát denně výlety do chladných ulic a parků. Jaké zásady by měli dodržovat, aby bylo venčení pro čtyřnohé mazlíčky bezpečné?
Česko svírá mrazivé počasí, kdy teploty klesají hluboko pod bod mrazu. V posledních dnech se navíc připojil i sníh, který ocenily zejména děti. Jak to však mají psi? Odbornice na chov zvířat Carolyn Menteithová pro web Mirror popsala, jak by se jejich majitelé měli chovat a posoudit, zda je s mazlíčkem vhodné do zimy vycházet.
Zaměřte se na plemeno
„Vždy záleží na plemeni psa. Některá mají hustou srst s podsadou a dostatek tělesného tuku, aby se snadno vyrovnala s nižšími teplotami. Jsou dokonce takové rasy, které zimu přímo milují, a to více než léto,“ podotkla odbornice. Každý majitel by si měl proto ideálně vyhledat, v jaké zemi bylo zvíře vyšlechtěno.
Unikátní pomoc pro diabetičku Zdenu. Speciálně vycvičený labrador umí varovat před záchvatem
V Česku máme prvního akreditovaného psího asistenta pro člověka s diabetem. Dvouletý labrador Dejl zvládne rozpoznat, kdy jeho majitelce hrozí záchvat, a včas ji varovat. Teď se mu povedlo složit i oficiální zkoušky.
„Například sibiřský husky byl vyšlechtěn k tahání saní v nejtěžších sněhových podmínkách. Pro něj ani nejtužší chlad nebude výzvou,“ uvedla Menteithová. Opakem je například italský chrt, který dělal společnost dámám ve Středozemí. „Tento pes zažije šok při sebemenším náznaku chladu,“ vysvětlila.
Kromě země původu a srsti by se lidé měli zaměřit i na věk, zdravotní stav a velikost svého psa. Mrazivé teploty mohou být více nebezpečné pro menší a krátkosrstá plemena, stejně jako pro štěňata či psí seniory. „Obecně platí, že teploty pod -4 °C jsou pro krátkosrsté psy příliš nízké, zatímco dlouhosrstí psi mohou být venčeni při teplotách až do -9 °C,“ doplnila odbornice.
U krátkosrstých plemen je vhodné nasadit jim hřejivý obleček, který jim pomůže se se zimou lépe vypořádat. Stejně tak by měli majitelé náchylnějších psů – štěňat, psích seniorů, nemocných zvířat – myslet na to, aby se psem nebyli v chladných podmínkách příliš dlouhou.
Rizika sněhu a ošetření psa
Organizace Dogs Trust pro majitelé psů připravila jednoduchou příručku rad a pravidel, kterými by se měli v zimním období řídit. Obecně sám o sobě není sníh pro zvířata nebezpečný, vždy by však měli lidé myslet na to, aby měli svého psa na vodítku. A to hned ze dvou důvodu:
Proměna pěti týraných dobrmanů: Rodinka připomínala kostry plné červů
Útulek v Lanškrouně již několik let pečuje o psy v nouzi – nalezené, od majitelů, kteří se dostali do nouze, i týrané. Právě do poslední skupiny patří rodinka dobrmanů, která do útulku přišla o letošním prvním červnovém víkendu poté, co je Krajská veterinární správa odebrala majiteli.
- Pod sněhem se mohou nacházet hluboké díry, místa nebo předměty, které jsou pro zvířata nebezpečné.
- Pes vám může utéct (například, když se poleká). V zimním období by mohla být snaha psa chytit nebezpečná i pro samotné majitele.
Stejně tak by měli být lidé opatrní na zledovatělých cestách a chodnících. „Mohou způsobit značné poškození polštářků tlapek. Navíc se po nich špatně chodí,“ vysvětlila Menteithová. Stejně tak by se majitelé při venčení měli vyhýbat posypaným povrchům. K jejich ošetření se používá sůl a chemikálie, které jsou pro psy škodlivé. Opět mohou poranit jejich tlapy.
„Po procházce pečlivě otřete psovi nohy, tlapky a břicho. Posyp z cest a vlhkost ze sněhu mohou podráždit jeho kůži,“ doplnila organizace. Samotné vysušení psa je přitom hlavní zásadou, kterou by měli lidé dodržovat. Majitelé tak předejdou možnému prochlazení jejich mazlíčka. Pokud se však člověk se svým psem pohyboval na cestě, která byla chemicky ošetřena, měl by psovi pro jistotu umýt i tlapy.
Buďte vidět
Odbornice na chov zvířat zdůraznila, aby lidé mysleli i na to, jak chladné počasí, námraza a sníh ovlivňují silniční provoz. „Při přecházení silnice nebo chůzi podél dopravních prostředků pamatujte na to, že řidiči nemusí být schopni zastavit tak rychle jako v jiném ročním období,“ podotkla.
Při venčení v zimním období, kdy se brzy stmívá, by jak majitelé, tak psi, měli mít alespoň jeden reflexní prvek. Ideální je reflexní obojek, postroj nebo vodítko. Stejně tak by lidé měli pravidelně kontrolovat stav těchto nástrojů, aby se ujistili, že je zimní počasí nepoškodí. V případě, kdy vodítko, obojek nebo postroj selže a pes uteče, měli by myslet na to, aby měl pes identifikační známku a ideálně mikročip.
Nevystavujte sebe ani zvíře nebezpečí
Ať už je venku horko, nebo zima, měli by majitelé myslet na to, že nechávat psa uvnitř auta je skutečně nebezpečné. Nejedná se však o jediné nebezpečí. V zimě se týká také nemrznoucích směsí či jiných chemikálií. „Nemrznoucí směs je prudce jedovatá, psům ale chutná. Dbejte, prosím, na to, abyste takové chemikálie drželi mimo dosah psa. Pokud se vám takové tekutiny vylijí, nezapomeňte je vytřít,“ zdůrazňuje Dogs Trust.
Na procházku se psem v zahraničí jen na vodítku. Kdy je nutné nasadit i náhubek?
Venčit své čtyřnohé mazlíčky nemohou úplně volně lidé v mnohých evropských městech. Někde záleží na tom, jakou rasu psa kdo má. Jinde se posuzuje, jak ho umí majitel ovládat.
Do nebezpečné situace se pak mohou dostat i majitelé, a to v případě, kdy se jejich pes propadne na zamrzlé řece, jezeře nebo rybníku. „Nenechávejte svého psa chodit na tyto zamrzlé plochy. Led nemusí být dostatečně silný, aby unesl jeho váhu,“ vysvětluje organizace.
Pokud se však pes do ledové vody propadne, za žádnou cenu by se lidé neměli nechat zlákat k tomu, aby šli svému čtyřnohému mazlíčkovi pomoci nebo se ponořili pod vodu za ním. „Pokud je to možné, vyzvěte ho, aby k vám doplaval zpět a zavolejte záchrannou službu,“ radí odborníci. Pes může být v šoku, a tak by mohl ohrozit při záchraně i svého majitele.
Udržujte psa aktivního
I v zimě by lidé měli svého psa udržovat aktivního. Brzká tma však může snahu majitelů o jakoukoliv činnost komplikovat. Dogs Trust proto přichází s několika radami:
- Změňte trasu venčení – pes pozná nová místa, pachy i zvuky.
- Vyzkoušejte psí parkour – zařaďte do procházek malé tréninky, které je oživí. Vezměte pamlsky a odměňte psa za jakýkoliv trik v každé ulici, kterou procházíte.
- Hra „najdi to“ – zábavu si psi mohou užít i ve vnitřních prostorách. Příkladem je hra, kdy jim majitel schová hračku a po jejich nalezení dostane mazlíček odměnu.
- Ať má pes co dělat – pokud jste se svým psem častěji doma, ujistěte se, že má vždy co dělat. Ideální jsou žvýkací pamlsky na zuby nebo gumové hračky, které postupně uvolňují granule.