Prezident Petr Pavel stojí před zásadním ekonomickým rozhodnutím ohledně valorizací, shodli se v pořadu Co na to vaše peněženka na CNN Prima NEWS ekonom Lukáš Kovanda a člen Národní rozpočtové rady vlády Petr Musil. Podle Kovandy se podrývá důvěra občanů. Musil však podotkl, že důchodci jsou v poslední době privilegovanou skupinou.
„Dlouhou dobu se říkalo, že prezident nemá na ekonomické dění vliv, a hned v prvních hodinách vládnutí stojí před zásadním ekonomickým úkolem,“ řekl Kovanda s tím, že kdyby Petr Pavel návrh na snížení valorizace vetoval, nestihla by se již upravit a musela by zůstat v původní výši podle zákona. K tomu ale podle Kovandy nedojde. „Prezident bude držet basu s vládou, protože by si netroufl dostat se s ní hned do křížku,“ míní Kovanda.
Snížení valorizace ale podle Kovandy podrývá důvěru občanů ve stát. „Když nemůžou počítat s něčím, co je dané zákonem, tak se do budoucna může měnit všechno,“ řekl Kovanda s tím, že důchody měly být valorizovány se všemi riziky, která z toho plynou.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Růst důchodů štěpí i penzisty. Není třeba, tvrdí jedni. Další vědí, kam by peníze navíc dali
Podle Petra Musila má Pavel před sebou těžké rozhodnutí. „Bude si muset vybrat, jestli bude prezidentem seniorů, anebo spíše pracujících a mladé generace,“ řekl Musil s tím, že pokud se nebude sahat na valorizace důchodů, nabourá se mezigenerační stabilita. „Zatížíme generaci, která bude bita tím, že budeme vytvářet stále vyšší schodky důchodového systému,“ doplnil Musil.
Zároveň zdůraznil, že penze v poslední době rostly. „Důchody za posledních 14 měsíců stouply o více než 30 procent, reálné mzdy klesly o 7,5 procenta, takže důchodci jsou privilegovanou skupinou z hlediska dopadu inflace na rodinné rozpočty,“ podotkl Musil.