Bohuslav Sobotka udělal politickou chybu, když vzal Andreje Babiše a hnutí ANO do vlády. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to řekl první místopředseda ČSSD Roman Onderka. Hovořil také o krajských volbách a ambicích ČSSD.
Pane místopředsedo, jak byste popsal stav, ve kterém se teď nachází ČSSD?
Sociální demokracie si je vědoma chyb v minulosti. Dnes víme, jakým způsobem máme nadále fungovat jako levicová strana. Jsme ve stavu, kdy si všichni uvědomujeme, že pokud chceme být v následujícím období úspěšní, budeme si to muset tvrdě odpracovat. Chceme zabojovat.
Myslíte, že do teď se tvrdě nepracovalo?
Myslím, že jsme historicky rezignovali na věci, které nám byly vždy nejbližší. To je přímá komunikace s občany, s voliči. Některým z nás trvalo, než jsme si uvědomili, že komunikovat přes e-maily a plakáty nestačí.
Kdy jste vy osobně naposledy tváří v tvář komunikoval s občany?
Asi tak před třemi minutami tady v Poslanecké sněmovně. Když nemohu odejít, tak si některé schůzky dávám sem.
Někteří už nechtějí kandidovat za ČSSD. Josef Bernard, Miroslav Antl nebo Jiří Zimola. Proč?
U každého jsou to jiné důvody. U Jirky Zimoly je tam hořkost z minulosti, to, jakým způsobem fungovala sociální demokracie, jestli se ukřivdilo nebo ne. Bernard přišel z byznysu, kde jsou jiné praktiky než při politické činnosti, člověk musí komunikovat dovnitř strany. U některých to může být kvůli tomu, že přestali důvěřovat značce. Dostali jsme se do období, kdy politika vypadá trošku jinak, jak v Česku, tak i ve světě. Levicové strany zažívají pokles popularity v celé Evropě. Když se ekonomikám a občanům daří, levicové myšlenky se vždy více opomíjejí. Když byli sociální demokraté u moci, zapomněli najednou komunikovat s lidmi ve fabrikách, v hospodách, na zahrádce i na náměstí a řešili to přes sociální sítě.
Všichni pochopili, že není čas na vnitřní rozpory.
Není to také tím, že voliči nedokáží ČSSD definovat? Už dlouho v ní jsou dvě křídla, to levicovější „haškovské“ a vedle toho liberálnější, které nyní reprezentuje třeba Tomáš Petříček nebo Jana Maláčová. Není ČSSD pořád vnitřně rozpolcená?
To je možná vaše vnímání. Jestli se mi něco opravdu líbí, tak to, že po posledním sjezdu sociální demokracie padla všechna tato pravidla, která sociální demokracii provázela. Neexistuje Haškovo křídlo, Hamáčkovo, Onderkovo. Někteří z nás museli překročit svůj stín z dob, kdy jsme se měli méně či více rádi a jsem přesvědčený, že všichni pochopili, že sociální demokracie je v situaci, kdy musí zabojovat, a že není čas na vnitřní rozpory.
Vykládáte to tak, že je vše růžové, ale nedávno při schvalování kompenzačního bonusu část poslaneckého klubu ČSSD hlasovala jinak. A Andrej Babiš dokonce hrozil pádem vlády. Neukazuje to právě tu rozpolcenost?
Bezesporu ne, poslanci jsou samostatné osobnosti. Tohle je o názorech poslance na danou věc. Jako poslanec za Jihomoravský kraj, který osm let dělal brněnského primátora, vím, že Brno přišlo během pandemie koronaviru o 1,8 miliardy korun. Budu tedy budu hlasovat pro věci, které městu pomohou. To není o jednotnosti. Sociální demokracie je demokratická strana. Jsme všichni levicově smýšlející, někdo může být více vyhraněný v různých tématech.
Nemůžete mě zkoušet, jako kdyby mi bylo pětadvacet.
ČSSD si nechala udělat interní průzkum, podle kterého by do zastupitelstev prošla jen ve třech krajích. Máte plán, co s tím uděláte?
Určitě ano. Ale to jsou záležitosti, které projednáváme na předsednictvu i grémiích. Náš cíl je uspět v podzimních krajských volbách, a to nejen ve třech krajích.
V kolika krajích chcete uspět a jak toho dosáhnete?
Vy po mně chcete čísla a vědět, jak to změníme. Víte, mně bude letos 55 let a politiku dělám dost let. Nemůžete mě zkoušet, jako kdyby mi bylo 25.
Nezkouším vás, jen se ptám.
Jen hloupý člověk by vám odpověděl na tyhle otázky. Přece nebudete svým politickým soupeřům představovat svůj program.
Neměl byste ten program představit lidem? Neděláme rozhovor pro vaše politické soupeře, ale pro lidi, kteří by vás třeba mohli volit…
Tento dotaz je pro politické soupeře. Až bude odstartovaná kampaň, tak to bude pro občany a pro voliče. Teď je na to brzy. Nemluvě o tom, že chceme mít přesné informace ve smyslu rozvolňování, od toho bude odvislé setkávání s občany a jaké prostředky budeme používat.
Co bude ČSSD dělat, pokud by volby dopadly podle vašeho interního průzkumu?
Bude otázkou, jakým způsobem se k tomu strana postaví. Pokud osobně uznám, že vedení zklamalo, tak se s tím sociální demokraté dokáží velmi rychle vypořádat na sjezdu, který máme v březnu příštího roku.
Takže nevylučujete, že by před volbami do Sněmovny v roce 2021 mohla mít ČSSD nové vedení?
Na tuhle otázku nejsem schopný odpovědět. Když řeknu, že nevylučuji, tak dáte titulek, že sociální demokraté budou mít nové vedení. Když odpovím, že vylučuji, tak napíšete, že Onderka a Hamáček se drží své židle. Neodpovídám na spekulativní otázky tohoto typu, nezlobte se.
Volebního manažera bude straně dělat někdejší jihomoravský hejtman Michal Hašek. Je to dobrá volba?
To uvidíme po volbách.
Byl jste pro? Protože někteří členové vedení byli proti tomu, aby byl volebním manažerem právě Hašek.
Byl jsem pro. Uvidíme po krajských a senátních volbách, jak svoji funkci odpracuje. Není to politická funkce. Je to práce, kdy koordinuje činnost jednotlivých kandidátů, těch činností je hodně.
Je zajímavé, že většina politiků při nízkých preferencích vlastní strany zmiňuje, že za to může hnutí ANO. Vy jste to vůbec nezmínil. Není to ale tak, že vám ANO přetahuje voliče?
ANO je středová strana, může operovat nalevo i napravo, a teď více operuje nalevo. Nyní jsou hnutí ANO a Andrej Babiš hegemonem české politiky. Tak to prostě je. ČSSD už není stranou, která měla 30 procent preferencí, a podle toho se musíme chovat. Ale věřím tomu, že lidé budou vnímat naši práci, to, co prosazujeme, že neměníme názory jako ponožky a dokážeme zabojovat na věcech, na kterých nám záleží.
Neměníme názory jako ponožky.
Udělala hegemona z hnutí ANO sociální demokracie za Bohuslava Sobotky, když vytáhla Andreje Babiše do vlády?
Já to tak vnímám. Ukazuje se, že Bohuslav Sobotka udělal politickou chybu, když vzal hnutí ANO do vlády.
Nebylo chybou, že šla ČSSD znovu do vlády s Andrejem Babišem?
Dnes jsme někde jinde. Tenkrát to bylo rozhodnutí Bohuslava Sobotky jako předsedy. My jsme udělali referendum. Většina členů sociální demokracie rozhodla, dala vedení závazek a my jsme do něj šli. Jsem přesvědčený, že jsme v té vládě něco odpracovali. Díky mediálnímu záběru, který Andrej Babiš má, to vypadá, že je jen jediný politik, který pracuje a rozhoduje, ale tak to není. A je na nás, jestli dokážeme upozornit na to, co děláme.
Co říkáte jako brněnský politik tomu, že bývalý primátor Petr Vokřál odešel z ANO kvůli tomu, že je podle něj tamní buňka napojena na podsvětí?
Bylo to pro mě překvapení. Ale dnes už mě nepřekvapuje rozhodnutí, že se v Brně vytvoří koalice bez ANO. Pokud jejich hlavní představitel říká, že je ANO v Brně napojeno na korupci, tak s takovým partnerem se těžko dělá koalice. Jsem zvědavý, jaké to bude mít další důsledky. Pokud odejde jeden z nejviditelnějších představitelů hnutí a vyjadřuje se tímto způsobem, tak ta situace není jednoduchá a budou mít sami se sebou co dělat.