V polovině týdne to vypadalo, že vyjednávání o volební spolupráci mezi Stačilo! a SOCDEM definitivně pohřbí prohlášení Stačilo! o referendu k členství Česka v NATO a EU. Tedy o něčem, co už na podzim SOCDEM označila za svou červenou linii. Jednání nicméně pokračují a sociální demokraté budou tlačit na upuštění od referenda a jako kompenzaci navrhnou prosazování zákona o obecném referendu.
Za výkřik bez šance na úspěch označil místopředseda SOCDEM a exministr zahraničí i kultury Lubomír Zaorálek středeční prohlášení hnutí Stačilo! o referendu, které je spolu s daňovou reformou či auditem výsledků vládnutí mezi programovými prioritami Stačilo!.
ČTĚTE TAKÉ: Stačilo! nejsou levice, ale nacionalisté, řekl Dienstbier. Spoluprací by SOCDEM ztratila smysl
„Jaký má smysl jít do voleb s programovými body, které jsou mimo realitu? Podle mého názoru by v eventuálním referendu ani nenasbírali hlasy (pro vystoupení z NATO a EU, pozn. red.),“ řekl Zaorálek redakci CNN Prima NEWS s tím, že výrok o referendu sociální demokraty zaskočil. „Na jedné straně vyjednáváme a na druhé si někdo něco vyhlásí. To není moc srozumitelné. Na to se chceme zeptat, co to bylo a jak souvisí s těmi jednáními, které vedeme,“ dodal.
SOCDEM tedy stále o spolupráci se Stačilo! stojí a přichází s návrhem, který může případný ústupek Stačilo! teoreticky kompenzovat. Na dotaz, zda budou hnutí Stačilo! sociální demokraté navrhovat, aby z referenda o EU a NATO ustoupilo, totiž Zaorálek odpověděl, že určitě. „Máme zájem na zákonu o obecném referendu. Dohodnout se na tom je rozumná věc,“ řekl s tím, že i česká ústava předpokládá možnost, že ústavní zákon stanoví, kdy a za jakých okolností bude lid vykonávat státní moc přímo.
Návrh ústavního zákona o celostátním referendu už v minulosti předložil tehdejší ministr pro legislativu a sociální demokrat Jiří Dienstbier, podporoval ho i exprezident Miloš Zeman. Návrh ale neprošel.
Prohlášení Stačilo! o referendu k účasti v EU a NATO nicméně není jedinou věcí, kvůli níž vyjednávání o volební spolupráci drhne. S prozápadním směřováním SOCDEM nesouzní ani další cíle Stačilo!. Třeba přijetí zákona o „registraci zahraničních agentů“. Ten je nejvíce známý z Ruska, kde jej prezident Vladimir Putin využívá k umlčování opozičních médií a neziskových organizací. Podobný zákon přijala minulý rok také Gruzie.
„Stačilo! nám ukázalo prostředníček“
Problém je i s tím, že sociální demokraté požadují, aby v případě prolomení bran Poslanecké sněmovny zasedly Stačilo! a SOCDEM v oddělených poslaneckých klubech, zatímco Stačilo! se kloní k jednotnému klubu.
Slova o referendu ale rezonují mezi sociálními demokraty o to víc, že jde o takzvanou červenou linii, kterou vyhlásila už na podzim předsedkyně Jana Maláčová. „Pokud se mi podaří sestavit alianci levicových sil, tak vám slibuji, že nebude zpochybňovat členství Česka v EU a NATO. Členové SOCDEM nebudou kandidovat na kandidátce KSČM a nebudeme se s komunisty slučovat,“ řekla Maláčová v říjnu na sjezdu v Hradci Králové.
A mezi sociálními demokraty tak zaznívají skutečně skeptické hlasy. „Po středečních událostech bych si vsadil, že na společnou kandidaturu nedojde,“ řekl CNN Prima NEWS člen předsednictva SOCDEM, který si nepřál být jmenován. „Myslím, že k dohodě nedojde,“ uvedl další člen strany blízký současnému vedení.
„Prohlášení Stačilo! vnímám jako vztyčený prostředníček směrem k SOCDEM,“ nechal se slyšet jiný člen blízký vedení strany. Mezi straníky navíc zaznívá, že Stačilo! o spolupráci se sociálními demokraty nikdy nestálo. A také to, že předsedkyně KSČM Kateřina Konečná Maláčovou záměrně měsíce „vodila za nos“, aby nyní nastavila pro SOCDEM nepřekročitelné podmínky, zatímco Maláčová ztrácí čas do voleb a nedohodne už jiný funkční model.
Sama Konečná nechtěla ve čtvrtek jednání se SOCDEM komentovat. Potvrdila ale redakci CNN Prima NEWS, že stále běží a že se jedná o programu, nikoliv o personálních otázkách.
Nespokojenost v SOCDEM roste
Část straníků se nikdy netajila, že se jim představa spolupráce s komunisty nelíbí. V tomto týdnu někteří sociální demokraté zveřejnili výzvu s názvem Hrdá SOCDEM, pod níž je podepsán Jiří Sedlář a ve které požadují vypsání celostranického referenda. To by teprve mělo rozhodnout o tom, jak půjde strana do voleb.
ČTĚTE TAKÉ: Jsem připravený se stáhnout, řekl Babiš. ANO může být ve vládě i beze mě
„Obáváme se příklonu k politice rozdělování společnosti, oportunismu a zpochybňování základních demokratických hodnot i zahraničněpolitické orientace ČR, včetně dodržování a naplňování mezinárodního práva i závazků plynoucích pro ČR ze členství v NATO a EU. Tento příklon by byl podle nás završen, pokud by měli kandidáti SOCDEM kandidovat na kandidátce politického hnutí Stačilo!,“ napsali straníci.
Výzvu mimo jiné podepsali exministryně Michaela Marksová, bývalý europoslanec Libor Rouček či členové bývalého vedení strany Igor Bruzl a Daniela Ostrá. Svůj podpis připojil i bývalý senátor Jiří Dienstbier.
„Nacionalistické a netolerantní principy jsou pro mě nepřijatelné. V kampani během eurovoleb se třeba ukázalo, že v řadách Stačilo! panuje příklon ke konspiračním teoriím a spojení s lidmi, kteří zpochybňovali vědecký přístup k vakcinaci. Takové věci jsou zásadní,“ řekl Dienstbier pro CNN Prima NEWS. Členové Stačilo! jsou podle něj „protisystémoví a ohrožují bezpečnost Česka“.
Maláčová se k možnosti vypsání stranického referenda vyjádřila vyhýbavě. „Nejvyšším orgánem Sociální demokracie je sjezd, který volí členy vedení na základě jejich představ o směřování strany. Stejně tomu bylo i v případě současného vedení, které získalo většinovou podporu a důvěru členské základny. Předsednictvo strany se shodlo na možných variantách postupu do voleb a dalo vedení SOCDEM mandát o nich vyjednávat a rozhodnout. Shoda je i na jednotném postupu a že se nesmí opakovat chyby z minulosti, kdy jsme vnitrostranické záležitosti řešili veřejně,“ uvedla pro CNN Prima NEWS.
MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: O platech politiků je jasno. Sněmovna schválila růst o sedm procent, Okamura hřímal