Praha patří mezi nejhůře postižené kraje v případě nedostatečné kapacity středních škol. Přestože je jejich zřizovatelem město, může za nynější problém podle exprimátora Zdeňka Hřiba (Piráti) Hospodářská komora. Ta měla podle jeho slov lobovat za zaplnění učňovských oborů silnými ročníky, a tudíž se ignorovala gymnázia. Komora však toto nařčení odmítá a tvrdí, že sám Hřib jako primátor pro zlepšení situace nic neudělal.
„Nedostatek kapacit SŠ je daný tím, že Hospodářská komora chtěla v minulých volebních obdobích dlouhodobě naplnit silnými ročníky učňovské obory a všechny politické strany kromě Pirátů jim šly na ruku. Proto nikdo před námi ani v Praze neřešil chybějící kapacity gymnázií. Za tento stav může sociální inženýrství lobované Hospodářskou komorou,“ sdělil Hřib pro CNN Prima NEWS.
ČTĚTE TAKÉ: Ani pro jedničkáře už nemáme místo. Střední školy očekávají rekordní počet odmítnutých dětí
Tvrdí také, že jeho Piráti dělali pro řešení situace v Praze nejvíc. „Za Pirátů se na středních školách přidávalo od roku 2019 každoročně několik stovek míst. Loni to bylo například 600 míst. Kdyby to takhle dělali všichni před námi, žádný problém není. Místo toho se město za vlády ODS zbavovalo školních budov, nejen pro střední, ale i základní školy,“ uvedl současný náměstek pro dopravu.
Hospodářská komora Hřibovu kritiku odmítá. „Zřizovatelem středních škol je kraj, v případě Prahy tedy Magistrát hlavního města Prahy. Průběh demografické křivky byl predikovatelný už před 15 lety a magistrát měl mnoho příležitosti se na silné ročníky připravit. Nicméně, ani pan Hřib za čtyři roky pro to nic neučinil a jednodušší je obvinit někoho jiného,“ uvedl pro CNN Prima NEWS tiskový mluvčí Hospodářské komory Miroslav Diro.
Hřib přesto tvrdí, že se hlavní město pod jeho vedením o zlepšení situace snažilo. „Od roku 2019 v Praze systematicky navyšujeme místa na všeobecně vzdělávacích a odborných maturitních oborech, po nichž nejvíce roste poptávka. Jako první kraj jsme vypracovali vlastní koncepci rozvoje gymnaziálního vzdělávání, kterou naplňujeme a ke spolupráci v této oblasti jsme po krajských volbách v roce 2020 dokázali přesvědčit i Středočeský kraj,“ sdělil Hřib CNN Prima NEWS.
Potřebujeme víc kvalifikovaných pracovníků
Komora souhlasí s tím, že česká ekonomika potřebuje více kvalifikovaných pracovníků. „I když Hospodářská komora České republiky, stejně jako další zástupci zaměstnavatelů, usiluje o převzetí většího dílu odpovědnosti zejména za odborné vzdělávání, svou roli vidíme v identifikaci kvalifikačních požadavků trhu práce. Naším cílem je modernizace vzdělávacích programů tak, aby ve své odborné složce co nejvíce odpovídaly potřebám praxe. Proto školám nabízíme praktické vyučování ve firmách a podporujeme zapojení odborníků z firem do výuky na školách,“ vysvětlil Diro.
Hospodářská komora podle mluvčího dlouhodobě upozorňuje na nedostatek kvalifikovaných pracovníků pro řadu profesí, především řemeslných nebo technických oborů. „Ovšem nerozhodujeme o vzdělávací nabídce středních škol. To je odpovědnost zřizovatele, který své priority deklaruje v Dlouhodobém záměru rozvoje vzdělávání a vzdělávací soustavy, dokumentu, který kraje v souladu se školským zákonem zpracovávají každé čtyři roky návazně na Dlouhodobý záměr MŠMT,“ dodal Diro.