Sokol o Babišově kauze: Představa, že stačí vrátit, co jsem nezákonně získal, je nesmysl

Tomáš Sokol

360°, Radim Pařík, Martin Svárovský, Tomáš Sokol, Tomáš Czernin, Patrik Nacher - 21.3. v 21:58

Státní zástupce Jaroslav Šaroch v pondělí poslal soudu obžalobu na šéfa hnutí ANO Andreje Babiše a jeho někdejší poradkyni Janu Nagyovou. Obžaloba se týká kauzy padesátimilionové dotace na stavbu rekreačního a konferenčního areálu Čapí hnízdo. Právník Tomáš Sokol v pořadu 360° na CNN Prima NEWS kauzu podrobněji rozebral. Mimo jiné zmínil, že v případě prokázání viny hrozí bývalému premiérovi až deset let vězení.

Podstatou případu je, že Čapí hnízdo původně patřilo Babišovu holdingu Agrofert. V prosinci 2007 se však přeměnilo na akciovou společnost s akciemi na majitele a později získalo padesátimilionovou evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky, na kterou by jako součást Agrofertu nemělo nárok.

Co vedlo k obratu v kauze Čapí hnízdo? Nové důkazy a změny svědeckých výpovědí

Jedna z nových svědeckých výpovědí změnila náhled na posouzení případu Čapí hnízdo. Došlo také ke změnám výpovědí u dalších svědků. O důvodech, proč státní zástupce Jaroslav Šaroch změnil názor a rozhodl se v kauze obžalovat bývalého premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyni Janu Nagyovou (dříve Mayerovou) informoval v tiskové zprávě mluvčí pražského městského státního zastupitelství Aleš Cimbala.

Babiš podezření z dotačního podvodu dlouhodobě popírá a celou kauzu považuje za účelovou. Expremiér rovněž často argumentuje i tím, že dotace už byla vrácena. To však podle bývalého ministra vnitra a právníka Tomáše Sokola příliš neznamená.

„Představa, že stačí vrátit to, co jsem nezákonně získal, je nesmysl. Může to být maximálně polehčující okolnost,“ řekl ve vysílání CNN Prima NEWS. Celou kauzu pak Sokol považuje za mimořádně složitou.

„Je to skutkově složité, není to jako případ vykradeného bytu, kdy se zloděj přiznal. Vede se trestní řízení, aby se zjistilo, jestli lze vinu dokázat, nebo ne. Soud by měl být vysoce nad tím. Chladný, neosobní, nestranný a nemělo by jej zajímat, co se děje v médiích. Nemám důvod systému nevěřit,“ zmínil.

Došetření i kvůli výslechu Babiše mladšího

Naopak státní zastupitelství kritizoval z důvodu, že mu prý rozhodnutí trvalo až přehnaně dlouho. V kauze Čapí hnízdo bylo původně obviněno 11 lidí včetně členů Babišovy rodiny. Státní zástupce Šaroch postupně zastavil stíhání všech obviněných.

Bývalý nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman však v prosinci 2019 po přezkumu obnovil stíhání Babiše a Nagyové. Zároveň potvrdil, že stíhání Babišových blízkých definitivně skončilo.

Policisté následně ukončili vyšetřování kauzy na konci loňského května, oba obviněné navrhli obžalovat. Šaroch na konci srpna rozhodl, že jim případ vrátí k došetření. Učinil tak zejména proto, aby vyšetřovatelé doplnili výslechy svědků, mimo jiné premiérova syna Andreje Babiše mladšího.

„Něco se asi potvrdilo. Pokud by bylo jisté, že nedošlo k porušení zákona, státní zástupce by se takto nezachoval a neskončilo by to u soudu,“ doplnil Sokol. Policisté znovu navrhli oba obviněné obžalovat 20. září, vyšetřování ale následně zdržel fakt, že Babiš v říjnových volbách znovu nabyl poslanecký mandát a tím i imunitu. Sněmovna Babiše ke stíhání vydala na začátku března.

Tagy: