Sonda v bříšku, prázdná židlička i mimořádný prezidentův výkon. Top hlášky z Partie

Partie hlášky 3.7.2022

Mezi stěžejní témata Partie Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS patřily kauza hnutí STAN, prezidentské volby nebo ekonomická situace České republiky. Hostem první části byl prezident Miloš Zeman, který mimo jiné sdělil některé detaily svého zdravotního stavu. Ve druhé hodině pořadu diskutovali poslanci Olga Richterová (Piráti), Karla Maříková (SPD), Marek Benda (ODS) a Patrik Nacher (ANO).

Prezident republiky Miloš Zeman hovořil o aktuálních tématech, která hýbou děním nejen v České republice. Sdělil svůj postoj ke kauze hnutí STAN, počínání vlády Petra Fialy (ODS) při boji s dopady inflace, k válce na Ukrajině, svému zdravotnímu stavu nebo nadcházející prezidentské volbě. Výrazným bodem druhé části Partie Terezie Tománkové byl názorový střet mezi Olgou Richterovou a Patrikem Nacherem.

Ke kondici prezidenta Zemana

 • „Kdybych si rozhalil košili a stáhnul nátělník, tak na mém bříšku uvidíte takzvanou žaludeční sondu. Touto sondou dostávám do těla umělou výživu. Pevně doufám, že mně ji vyndají na podzim tohoto roku. A to je všechno,“ řekl Miloš Zeman mimo jiné ke svému zdravotnímu stavu.
 • „Prezident je v mimořádné formě. Dokonce když udělal chybu a vy jste ho opravila, byl schopný říct: ,Udělal jsem chybu.‘ To je na Miloše Zemana mimořádný výkon,“ řekl Marek Benda ke kondici hlavy státu.

 • „Já to čtu tak, že se ve skutečnosti chová pořád stejně. Jsme v situaci, kdy přiznání chyby a omluvu vnímáme jako mimořádný výkon, ale to je přece úplně absurdní. Postava prezidenta by měla dosahovat úplně jiných kvalit, než že zrovna jednou uzná to pochybení,“ oponovala Marku Bendovi Olga Richterová.

K hospodářské situaci země a kauze hnutí STAN

 • „Nejsou lidi. Já v tom hnutí skutečně kromě pana Rakušana nevidím žádnou výraznou osobnost,“ řekl Miloš Zeman k otázce, zda má předseda hnutí STAN Vít Rakušan zůstat v pozici ministra vnitra.
 • „Řekněte mně, a samozřejmě můžeme najít protipříklady, nějaké významné strategické tahy vlády. Za mé vlády, aniž bych se tím nějak vytahoval, proběhla reforma veřejné správy. Vznikly kraje, připravila se profesionalizace armády, byly privatizovány banky, vstoupili jsme do Severoatlantické aliance, připravili jsme vstup do Evropské unie a tak dále. Tato vláda, dobře, je u moci jen půl roku, takže chci být opatrný v její kritice, ale měla alespoň něco připravit, něco by mělo být na horizontu,“ vypočítal Zeman, co všechno dle něj zvládla vláda, jejímž byl v letech 1998 až 2002 předsedou.
 • „Vláda by určitě po této kauze měla projít rekonstrukcí. Není na místě, aby Vít Rakušan byl ministrem vnitra, a aby hnutí STAN bylo součástí vlády,“ navrhla Karla Maříková, jak by mělo hnutí STAN reagovat na skandál kolem Petra Hlubučka a Petra Gazdíka.

 • „Já bych sem teďka tu nedůvěru netahal. Skutečně už to začíná být takové stigmatizační, že kdykoli máme předsednictví, tak tady hrozí nedůvěra vládě,“ odmítl Patrik Nacher, aby se v době českého předsednictví EU opozice snažila shodit vládu.
 • „Takže podle paní kolegyně by tady měla být prázdná židlička a měla byste tady reprezentovat vy se čtyřmi poslanci názor lidí, chápu to správně? To mi tady říkáte? Nebo mám mlčet?“ rozohnil se Patrik Nacher na Olgu Richterovou poté, co mu začala připomínat členství v hnutí ANO a naznačovala, že nemá vládu kritizovat kvůli kauze STAN.

K prezidentské volbě

 • „Skutečně tam nevidím žádnou výraznou osobnost. Byl bych rád, kdybych se mýlil, protože výrazných osobností není nikdy dost,“ odpověděl Miloš Zeman na otázku, zda vidí v koalici Spolu někoho, kdo by byl schopen uspět v prezidentských volbách, které se budou konat v lednu příštího roku.
 • „Měl jsem několik kandidátů mého srdce, kteří by měli mít šanci vyhrát. Ale nikomu se do toho, co se bude na podzim odehrávat, a špinavosti kampaně, co jsme zažili posledně kolem Miloše Zemana – a bojíme se, že to bude ještě horší – nechce,“ řekl Marek Benda k otázce, koho by si představoval jako nástupce Miloše Zemana na Hradě.
 • „Nechte se překvapit, zda náš předseda bude kandidovat, či ne, nebo zda podpoříme nějakého kandidáta nebo navrhneme nějakého vlastního,“ řekla Karla Maříková k možné kandidatuře Tomia Okamury na Hrad.

Tagy: