Sonda v bříšku, prázdná židlička i mimořádný prezidentův výkon. Top hlášky z Partie

Mezi stěžejní témata Partie Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS patřily kauza hnutí STAN, prezidentské volby nebo ekonomická situace České republiky. Hostem první části byl prezident Miloš Zeman, který mimo jiné sdělil některé detaily svého zdravotního stavu. Ve druhé hodině pořadu diskutovali poslanci Olga Richterová (Piráti), Karla Maříková (SPD), Marek Benda (ODS) a Patrik Nacher (ANO).

Prezident republiky Miloš Zeman hovořil o aktuálních tématech, která hýbou děním nejen v České republice. Sdělil svůj postoj ke kauze hnutí STAN, počínání vlády Petra Fialy (ODS) při boji s dopady inflace, k válce na Ukrajině, svému zdravotnímu stavu nebo nadcházející prezidentské volbě. Výrazným bodem druhé části Partie Terezie Tománkové byl názorový střet mezi Olgou Richterovou a Patrikem Nacherem.

Ke kondici prezidenta Zemana

 • „Kdybych si rozhalil košili a stáhnul nátělník, tak na mém bříšku uvidíte takzvanou žaludeční sondu. Touto sondou dostávám do těla umělou výživu. Pevně doufám, že mně ji vyndají na podzim tohoto roku. A to je všechno,“ řekl Miloš Zeman mimo jiné ke svému zdravotnímu stavu.
 • „Prezident je v mimořádné formě. Dokonce když udělal chybu a vy jste ho opravila, byl schopný říct: ,Udělal jsem chybu.‘ To je na Miloše Zemana mimořádný výkon,“ řekl Marek Benda ke kondici hlavy státu.

 • „Já to čtu tak, že se ve skutečnosti chová pořád stejně. Jsme v situaci, kdy přiznání chyby a omluvu vnímáme jako mimořádný výkon, ale to je přece úplně absurdní. Postava prezidenta by měla dosahovat úplně jiných kvalit, než že zrovna jednou uzná to pochybení,“ oponovala Marku Bendovi Olga Richterová.

K hospodářské situaci země a kauze hnutí STAN

 • „Nejsou lidi. Já v tom hnutí skutečně kromě pana Rakušana nevidím žádnou výraznou osobnost,“ řekl Miloš Zeman k otázce, zda má předseda hnutí STAN Vít Rakušan zůstat v pozici ministra vnitra.
 • „Řekněte mně, a samozřejmě můžeme najít protipříklady, nějaké významné strategické tahy vlády. Za mé vlády, aniž bych se tím nějak vytahoval, proběhla reforma veřejné správy. Vznikly kraje, připravila se profesionalizace armády, byly privatizovány banky, vstoupili jsme do Severoatlantické aliance, připravili jsme vstup do Evropské unie a tak dále. Tato vláda, dobře, je u moci jen půl roku, takže chci být opatrný v její kritice, ale měla alespoň něco připravit, něco by mělo být na horizontu,“ vypočítal Zeman, co všechno dle něj zvládla vláda, jejímž byl v letech 1998 až 2002 předsedou.
 • „Vláda by určitě po této kauze měla projít rekonstrukcí. Není na místě, aby Vít Rakušan byl ministrem vnitra, a aby hnutí STAN bylo součástí vlády,“ navrhla Karla Maříková, jak by mělo hnutí STAN reagovat na skandál kolem Petra Hlubučka a Petra Gazdíka.

 • „Já bych sem teďka tu nedůvěru netahal. Skutečně už to začíná být takové stigmatizační, že kdykoli máme předsednictví, tak tady hrozí nedůvěra vládě,“ odmítl Patrik Nacher, aby se v době českého předsednictví EU opozice snažila shodit vládu.
 • „Takže podle paní kolegyně by tady měla být prázdná židlička a měla byste tady reprezentovat vy se čtyřmi poslanci názor lidí, chápu to správně? To mi tady říkáte? Nebo mám mlčet?“ rozohnil se Patrik Nacher na Olgu Richterovou poté, co mu začala připomínat členství v hnutí ANO a naznačovala, že nemá vládu kritizovat kvůli kauze STAN.

K prezidentské volbě

 • „Skutečně tam nevidím žádnou výraznou osobnost. Byl bych rád, kdybych se mýlil, protože výrazných osobností není nikdy dost,“ odpověděl Miloš Zeman na otázku, zda vidí v koalici Spolu někoho, kdo by byl schopen uspět v prezidentských volbách, které se budou konat v lednu příštího roku.
 • „Měl jsem několik kandidátů mého srdce, kteří by měli mít šanci vyhrát. Ale nikomu se do toho, co se bude na podzim odehrávat, a špinavosti kampaně, co jsme zažili posledně kolem Miloše Zemana – a bojíme se, že to bude ještě horší – nechce,“ řekl Marek Benda k otázce, koho by si představoval jako nástupce Miloše Zemana na Hradě.
 • „Nechte se překvapit, zda náš předseda bude kandidovat, či ne, nebo zda podpoříme nějakého kandidáta nebo navrhneme nějakého vlastního,“ řekla Karla Maříková k možné kandidatuře Tomia Okamury na Hrad.

Tagy:

Hlavní zprávy

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
10:42

Dočasnou ochranu v ČR dostalo přes 410.000 ukrajinských běženců

10:14

Rusy doslova vypráskali. O několika bitvách na Ukrajině vzniknou velkofilmy, míní analytik

09:33

Z východu Ukrajiny přichází informace o těžkých bojí kolem obce Pisky

09:11

Třináctiletá dívka, která byla zraněna při ostřelování Dněporpetrovsku, zemřela

Rusy doslova vypráskali. O několika bitvách na Ukrajině vzniknou velkofilmy, míní analytik

Ukrajina se během bojů s ruským agresorem výrazně spoléhá na dvě samostatné brigády – 1. tankovou či 93. mechanizovanou. Vojenský analytik Lukáš Visingr v rozhovoru pro CNN Prima NEWS mimo jiné uvedl, že jde o dvě nejlepší tankové jednotky, které ukrajinská armáda má. Podle Visingra by se jednou o jejich vítězných bitvách mohly točit velkofilmy. V čem jejich síla spočívá?

Mlejnek nemá v čele rozvědky co dělat. Je to bezpečnostní riziko, míní Svoboda i Šedivý

Petr Mlejnek nemá na postu ředitele Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI) co dělat. I přes bezpečnostní prověrku může představovat bezpečnostní riziko. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS to řekli exministr zahraničí Cyril Svoboda (KDU-ČSL) a bývalý náčelník generálního štábu Jiří Šedivý. Kritický byl také investigativní novinář Janek Kroupa.

Tady je Hadamczikovo. Šéfa hokeje oponenti z Kravař vnímají jako všemocného bosse

Nový prezident Českého svazu ledního hokeje Alois Hadamczik má doma ve slezských Kravařích pověst bosse. „V Příbrami měli Jaroslava Starku, v Kravařích zase máme Aloise Hadamczika,“ s nadsázkou porovnává kravařský zastupitel Herbert Kahler. Podle svých slov vstoupil do komunální politiky také proto, aby přibrzdil penězovod tekoucí z radnice k rodinnému byznysu Hadamcziků. „Z pana Kahlera mluví jen závist, na rozdíl ode mě pro Kravaře nikdy nic neudělal,“ kontruje Hadamczik.

Živě
ON-LINE: Rusové přišli na Krymu o mnohem víc letadel. Zkázu dokazují satelitní snímky

Ukrajinci podle všeho zničili na ruském vojenském letišti Novofedorivka víc než devět letounů, o kterých původně hovořili. Ozbrojené síly Ukrajiny to dokládají na satelitních snímcích z oblasti. Podle nich je na letišti ještě více zničených letadel. Rusové naopak tvrdí, že o žádné letouny nepřišli. Ruští občané mezitím houfně prchají z poloostrova Krym, tvoří se dlouhé kolony aut. Ukrajinský prezident slibuje Rusům odplatu za ostřelování obce Marhaněc, při kterém zahynulo 13 lidí. Dánové přislíbili Ukrajincům pomoc svých vojenských instruktorů.

Na základní potřeby nedosáhne čtvrt milionu lidí, problémy mají i děti. Jak situaci řešit?

Už dvanáct měsíců trvá výrazný růst inflace, který Česko nezažilo po desetiletí. Ten způsobuje, že 81 procent nízkopříjmových Čechů zažívá zhoršení své finanční situace. Pouze 16 procent lidí s nízkým příjmem má takové výdělky, že bez problémů zaplatí své základní životní potřeby. Přes milion Čechů je podle analýzy projektu Neviditelní součástí nízkopříjmových domácností.

Federer udělal nádherné gesto. Dojal mladíka, když mu tajně splnil jeho dětský sen

I když ho v počtu grandslamových titulů trumfli Novak Djokovič i Rafael Nadal, pro mnohé fanoušky stále bude Roger Federer tenista označovaný jako G.O.A.T. Ne koza, jak si lze čtyři písmena z angličtiny přeložit, nýbrž „greatest of all time“ – nejlepší všech dob. Díky nenapodobitelné eleganci na kurtu nebo pořádné porci gentlemanství. O druhé vlastnosti může vyprávět mladík Izyan Ahmad, který si říká Zizou.

Ukrajinci Krym zpátky nezískají, mají jasno experti. Vysvětlili, proč to není reálné

Ukrajinci v posledních týdnech prohlašují, že chtějí Rusy vyhnat nejen z území před únorovou invazí, ale i z poloostrova Krym. Ten Rusko okupuje už od roku 2014. Obnovit kontrolu nad touto oblastí je však nereálné. Shodují se na tom exministr zahraničí Cyril Svoboda a bývalý náčelník Generálního štábu Jiří Šedivý. Ti v pořadu 360° zároveň vysvětlili, proč.

Omlouvám se, vzkázal zakleknutý chlapec z Babišova mítinku. Matka popsala, co se stalo

Patnáctiletý autistický chlapec, který se na mítinku expremiéra Andreje Babiše (ANO) v jihočeských Borovanech pokusil ukrást reproduktor a byl nevybíravě zadržen neoznačenými policisty, se omluvil. Mladík byl na akci s matkou, která redakci CNN Prima NEWS detailně popsala, co se odehrálo. Chování strážců zákona už prověřuje Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS).

Domácí zpravodajství

Babišovo turné pokračuje, po incidentech ale bude policie postupovat jinak. Co se změní?

Andrej Babiš míří do Ústeckého a Karlovarského kraje. Aby policisté i pořadatelé předešli konfliktům mezi jeho příznivci a odpůrci budou postupovat jinak. Muži zákona budou v reakci na incidenty policistů v civilu jasně označeni a bude jich na místě více, včetně antikonfliktních týmů. Pořadatelé zase odpůrcům vyhradí část prostoru a jasně se od davu odliší jednotnými tričky.

Rakušan je slepý kůň, rýpe Šlachta. Ministra vnitra kritizuje kvůli rozvědce i Kalousek

Zejména pražská korupční kauza Dozimetr dostávala ministra vnitra a šéfa hnutí STAN Víta Rakušana pod stále větší tlak. Nyní k tomu ale přibylo jmenování šéfa civilní rozvědky. Obě kauzy jsou přitom úzce propojené. Šéf Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI) Petr Mlejnek se má totiž dobře znát s obviněným podnikatelem Michalem Redlem. A tak političtí oponenti opět žádají Rakušanův konec na ministerstvu. Informace o kontaktech Mlejnka s Redlem přinesly Seznam Zprávy.

V obyváku 18 °C, ve školách jen o stupeň víc. Ministerstvo připravilo plán pro topnou krizi

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) navrhuje, aby se v případě nedostatku paliva v teplárnách budovy vytápěly na nižší teplotu. Cílem je reagovat na případný výpadek dodávek plynu a dosáhnout potřebných úspor. MPO o tom ve středu informovalo v tiskové zprávě. Opatření je součástí unijního cíle snížit spotřebu plynu v členských zemích o 15 procent. Například v centrálně vytápěných obývacích pokojích nebo kancelářích se má teplota snížit na 18 °C, ve školních učebnách by se topilo jen na 19 °C.

Zesnulý motorkář na Jablonecku pokoušel osud opakovaně. „Silnicí smrti“ se proháněl často

Motorkář, který v úterý v podvečer nepřežil nehodu u Železného Brodu na Jablonecku, patřil několik let do party motocyklistů, kteří místním lidem dělají hlučnými výfuky svých upravených strojů ze života peklo. Zhruba pětikilometrový úsek s mnoha zatáčkami projíždějí sem a tam na plný plyn. Dvaatřicetiletý muž na nepřehlédnutelné zelené motorce sem jezdil velmi často, bydlel jen pár kilometrů odsud.