Souboj mezi Donaldem Trumpem a Joem Bidenem o post prezidenta Spojených státu vrcholí. Proč se ale na definitivní výsledky stále čeká? Americký volební systém je totiž složitější než v Česku, takže větší počet hlasů od občanů nemusí znamenat pro kandidáta vítězství. Rozhoduje, kdo triumfuje v důležitých státech. Kvůli velkému zájmu o korespondenční hlasy se na konečné výsledky může čekat také několik dnů.
O tom, kdo bude americkým prezidentem, rozhoduje počet volitelů. Jenže ten je v každém státě rozdílný, někdy až diametrálně. Například demokrat Joe Biden získal za vítezství v Kalifornii 55 volitelů a za prvenství ve Vermontu jen tři. Státy mají počet volitelů přidělený podle počtu obyvatel v daném státě, takže pokud by stejný volební systém platil v Česku, největší váhu by měly Středočeský kraj a Praha.
Celkem může každý kandidát získat až 538 volitelů, na vítězství ve volbách tedy potřebuje alespoň 270. Právě kvůli zmíněnému přepočtu nemusí ale vyhrát kandidát, který celkově získal nejvíce hlasů. Stejně jako například roce 2016, kdy se prezidentem stal Donald Trump, ale o tři miliony více hlasů získala Hillary Clintonová.
Za klíčové lze považovat výsledky z Michiganu, kde se bojuje o 16 volitelů. Průběžné výsledky jsou tam ale velmi těsné. V posledních hodinách to vypadá, že by stát mohl uzmout Joe Biden. Pokud by Michigan ovládl a získal i Nevadu (6) a Wisconsin (10), kde má zatím navrch, stal by se s minimálním ziskem požadovaných 270 volitelů prezidentem.
Pokud by ale v Michiganu vyhrál Donald Trump, měl by blízko k obhajobě své funkce. V dosavadním průběhu totiž s jistotou posbíral 213 volitelů a vede také v Pensylvánii (20), Severní Karolíně (15) a Georgii (16). Se šestnácti voliteli z Michiganu by jich měl celkově 280.
Důležité korespondenční hlasy
Velké emoce rozdmýchaly v USA korespondenční hlasy. Zejména tedy u Donalda Trumpa, který na tiskové konferenci oznámil, že je striktně proti započítání hlasů, jež do volebních místností nedorazily před jejich uzavřením. Korespondenčně totiž volí zejména demokraté a ve státech, kde se na výsledky čeká (Michigan, Wisconsin, Pensylvánie), se tyto hlasy z velké části zatím nezapočítaly. Než ale pošta všechny obálky rozveze a volební komise je sečtou, může to trvat i několik dnů.
Trump už se během noci prohlásil na tiskové konferenci za vítěze a v případě prohry se prý bude odvolávat k Nejvyššímu soudu. Biden je na to podle svých slov připraven a zajistil si dostatečnou právní ochranu. Federální soud už dříve nařídil, aby pošta všechny hlasy rozvezla i po oficiálním skončení voleb.