Souboj prognostiků: Harrisové věřila média i elitní analytik. Trumpa favorizoval slavný ekonom

Letošní americké volby postavily proti sobě nejen prezidentské kandidáty, ale i zkušené politické prognostiky a analytiky, upozornila americká média. Jeden z nejuznávanějších prognostiků Alan Lichtman předpovídal vítězství Kamaly Harrisové. Nakonec slavil jeho profesní rival Nate Silver, který vypočítal vítězství Donalda Trumpa.

V posledních deseti amerických prezidentských volbách se Lichtman mýlil pouze v roce 2000, připomněl web USA Today. Další chybné předpovědi se dočkal až nyní.

ČTĚTE DÁLE: Ukrajina přijde o „kapesné“. Donald Trump junior se vysmíval prezidentovi Zelenskému

„Přiznávám, že jsem se mýlil. Předpověděl jsem výhru Kamaly Harrisové a ona nevyhrála,“ konstatoval Lichtman. „Nebyl jsem zdaleka jediným prognostikem, který se mýlil. Většina ostatních modelů se rovněž mýlila,“ upozornil.

Historik a politický analytik Alan Lichtman přišel již v 80. letech s unikátní metodou „13 klíčů k Bílému domu“. Celý koncept výzkumník přiblížil i ve stejnojmenné knize. Metoda pomocí poměrně sofistikovaných modelů vypočítává voličský potenciál konkrétního kandidáta. V úvahu bere například společenskou situaci nejen v USA, ale i ve světě, případně charisma uchazečů.

Vítězství Harrisové na základě svých výpočtů předpovídal podle webu Fortune také datový analytik a vysokoškolský profesor Thomas Miller. Harrisové věřil i průzkum prestižního časopisu The Economist.

Ekonom výsledek vypočítal správně

Předpověď se naopak povedla dalšímu významnému prognostikovi a ekonomovi Nate Silverovi, který ji průběžně upřesňoval na svých webových stránkách. O Trumpově vítězství byl přesvědčen již koncem října. „Moje intuice mi říká, že vyhraje Trump,“ přiblížil Silver v rozhovoru pro New York Times. Oproti Lichtmanovi své predikce více opíral o ekonomické modely.

Silver získal uznání v roce 2008, kdy jeho statistický model správně předpověděl výsledek prezidentských voleb ve 49 z 50 států. Jeho model od té doby předpověděl výsledek prezidentského klání v letech 2012 a 2020. Během voleb v roce 2016 naznačoval pravděpodobné vítězství Hillary Clintonové. Trumpovi přesto dával asi 30procentní šanci na vítězství – mnohem vyšší než u většiny ostatních prognostiků.

Jedním z evropských analytiků, kteří varovali před mocným Trumpovým finišem, byl mimo jiné finský politolog a současný europoslanec Mika Aaltola. „Kamala Harrisová vede (podle průzkumů) před Donaldem Trumpem o pouhé dva procentní body. Při pohledu do historie to nebude stačit,“ napsal již 13. října na síti X.

Web The Conversation upozornil, že řada komentátorů a analytiků podcenila voličské preference například hispánské komunity či mladých bělošských mužů. V českém prostředí předvídal možný triumf Trumpa již v polovině července amerikanista Roman Joch.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Trump vnímá Evropu jako malou Čínu, míní Kovanda. Navýšení cel se může podle něj USA vrátit jako bumerang

Tagy:
politika ekonom volby vláda USA Donald Trump hlava státu Kamala Harrisová Volba prezidenta Spojených států amerických Allan Lichtman Nate Silver