Nová hvězda ZOO se chystá v létě na koncerty s Mirai. Umím být nekorektní a pako, přiznal Opp
Španělská chřipka
Výpis příspěvků ke štítku „Španělská chřipka“
Viry v ledu přežijí i stovky let, říká polární vědkyně Šabacká. Může jít o globální hrozbu?
Led v sobě skrývá mrtvá těla, artefakty, ale i viry, popsala v pořadu Interview na CNN Prima NEWS polární vědkyně Marie Šabacká. V extrémních podmínkách na Antarktidě či Arktidě tráví několik měsíců v roce a tamní prostředí zkoumá. Kromě nízkých teplot nebo fyzické náročnosti musí řešit také riziko útoků ledních medvědů.
Historik lékařství: Očkování je výkřik proti přírodě, snaha seskočit hrobaři z lopaty
Bát se vakcíny proti covidu? Nesmysl. Rakouský historik lékařství Harald Salfellner v rozhovoru pro CNN Prima News vysvětluje, že imunizace není žádná okultní záležitost. „Vakcíny jsou zpravidla velmi bezpečné. Byť z dějin lékařství víme, že u masových očkování se vždy může přihodit něco neočekávaného.“
I španělská chřipka měla popírače a konspirační teorie, říká historik lékařství
Harald Salfellner před dvěma roky napsal uznávanou knihu o hrůzách španělské chřipky, která v letech 1918–1920 zabila víc lidí než první světová válka. Málokdo věřil Salfellnerově varování, že ničivá pandemie může lidstvo ochromit i v moderní době. Bohužel – rakouský historik lékařství se nepletl. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS teď tvrdí, že se lidstvo ze španělské chřipky příliš nepoučilo. Ostatně i ji lidé kdysi podceňovali.
Španělská chřipka versus COVID-19. V čem jsou si pandemie podobné?
Na španělskou chřipku během dvou let zemřely desítky milionů lidí. V letech 1918 až 1919 totiž nevěděli to, co víme o šíření virů a respiračních onemocnění dnes. Podobný osud by nás mohl potkat, kdyby někteří lidé nadále ignorovali, co nás století vědeckého pokroku naučilo o ukončení pandemií, varují odborníci.
Pandemie španělské chřipky: Otevřené školy jako místo, kde jsou žáci v bezpečí
Pandemie koronaviru způsobila po celém světě mnoho problémů. Má za následek nejen smrt tisíců lidí, ale také uzavření klíčových míst a infrastruktury. Jednou z postižených oblastí je i školství. Země řeší, zda nechat školy otevřené či zavřené. Svět přitom podobnou situaci už jednou zažil, konkrétně v letech 1918–1920, kdy řádila chřipková pandemie viru H1N1. Dodnes ji známe jako španělskou chřipku, která měla na svědomí životy až 50 milionu lidí z celého světa.