reklama

Po měsících na moři čeká zubožené býky porážka. Ochránci viní úřady z liknavosti

Tři tisíce býků čeká po návratu z moře smrt.
Zdroj: Tillia Shipping Line Co.

Ke španělským břehům připlula druhá loď, která od poloviny prosince bloudila po Středozemním moři. Lodě Elbeik a Karim Allah měly svůj náklad, tisíce španělských býků, vyložit v libyjských a tureckých přístavech. Zdejší úřady je však odmítly vpustit z důvodu obav z nemocí. Ze stejného důvodu teď musí být býci ve Španělsku utraceni

reklama

Více než tři tisíce býků ve věku od šesti do dvanácti měsíců měly dorazit na jatka v Libyi a Turecku. Kvůli obavám z katarální horečky však tyto země jejich vylodění odmítly. Podobně lodníci neuspěli ani v dalších přístavech. Po třech měsících na moři se tak obě lodě vrátily zpátky do Španělska i s býky na palubě.

Minimálně sto sedmdesát býků hrůznou cestu nepřežilo.
Minimálně sto sedmdesát býků hrůznou cestu nepřežilo.
Zdroj: FOUR PAWS International

Podle informací ochránců zvířat téměř dvě stovky krav zemřely během cesty a jejich těla byla hozena přes palubu. Deset těl bylo vytaženo jeřáby už v přístavu. „Některá z těchto kachektických, zchřadlých zvířat byla ve strnulém stavu, nebyla schopna otevřít oči a reagovat na podnět,“ uvádí zpráva Animal Welfare Foundation a dodává: „Plavidlo bylo přetíženo a zvířata stojí paznehty ve výkalech a moči, což jim znemožňuje ležet na suchém a čistém místě.“

Kvůli dlouhodobě špatnému zdravotnímu stavu proto španělské úřady vydaly příkaz k eutanázii všech býků na palubě. „Kvůli selhání všech odpovědných orgánů (vyšlo najevo, že španělské úřady již 21. prosince 2020 věděly, že zvířata byla v třetí zemi odmítnuta, neučinily žádné kroky pro okamžitý návrat zvířat zpět ani neinformovaly Evropskou komisi) a kvůli skutečnosti, že zemědělství, obchod a vlády zachází se zvířaty jako s kusy zboží, jako s živými konzervami. To zvířata nejsou, jsou živými cítícími bytostmi, jako jsme my lidé,“ uvádí v tiskové zprávě organizace Compassion in the Wolrd Farming a dodává, že společně s organizací Eurogroup for Animals bude žádat Evropsou komisi o důkladné prošetření případu.

K tématu

K tématu

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Jan Hamáček

Prezident Zeman odvolal z funkce ministra zahraničí Tomáše Petříčka z ČSSD

Prezident Zeman odvolal z funkce ministra zahraničí Tomáše Petříčka z ČSSD

  • Aktualizováno

Prezident Miloš Zeman odvolal ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD). Uvedl to tiskový mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. Českou diplomacii bude zřejmě dočasně řídit ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Petříčka má v Černínském paláci vystřídat ministr kultury Lubomír Zaorálek, tomu se ale z resortu kultury odejít nechce. Hamáček to řekl na pondělní tiskové konferenci.

Pandemie koronaviru má už tři miliony obětí. Nákazu prodělalo přes sto milionů lidí
Zpátky do lavic: Těším se na kamarády i paní učitelku, říká malá Alexandra
Hraj dál, výhoda. Fanoušci hry FIFA chtějí ovládat rozhodčího, jak by to vypadalo?
Požár pražské haly mají hasiči pod kontrolou. Nevětrejte, vyzývají občany
Nejčastější otázky k návratu dětí do škol: Jak se budou žáci testovat?
reklama
reklama
Potřebujete vyprázdnit sklady nekvalitních testů, vmetl Stanjura Havlíčkovi kvůli dětem

Partie

Domácí zpravodajství

PŘEHLEDNĚ: Nouzový stav končí, jaká opatření vlastně platí a co se otevírá?
Pivovar spjatý s hnutím Chcípl PES posprejoval vandal. Restauratér vypsal odměnu
Další články
reklama
reklama