reklama

Spí a žijí mezi nakaženými, sami pozitivní nejsou. Patříte mezi covid nepřemožitelné?

Někdo se potýkal s koronavirovou nákazou hned třikrát, někdo ani jednou. Právě lidem, kteří za dva roky pandemie nikdy neměli covid, se začalo ve světě říkat „nepřemožitelní“. Jejich příběhy o tom, jak blízko byli nákaze, jsou totiž často kuriózní. A nikdo vlastně nechápe, proč nemoc nechytili.

reklama

Caoimhe Creswellová je 27letá plně očkovaná studentka Oxfordské univerzity, které se covid prozatím vyhýbá. Omikronová nákaza se přitom v jejím okolí už dávno projevila. „Byla jsem na Vánoce v New Yorku, kde byl pak každý pozitivní. Na Silvestra jsem byla v Portugalsku, kde jsem pobývala se čtyřmi nakaženými lidmi v Airbnb apartmánu. A to včetně muže, se kterým jsem spala v jedné místnosti,“ popsala šťastlivkyně pro New York Post.

Pro ni a pro další lidi, kterým se nákaza koronavirem z nějakého důvodu vyhýbá, se vžil nevědecký pojem „nepřemožitelní“. Jde o osoby, které už byly tolikrát blízko nákazy, že si začínají myslet, že jsou vůči koronaviru zkrátka imunní.

„Ještě pár týdnů zpátky bych po kontaktu s nakaženým šla okamžitě do karantény a počkala na výsledek testu. Teď už to ale neřeším. Ani už se nechodím moc testovat,“ zmínila Creswellová s tím, že se ale testuje dvakrát týdně v práci.

Případů takzvaných „nepřemožitelných“ lidí je několik také mezi celebritami. Například americký televizní spisovatel Gary Janetti si na Instagramu „postěžoval“, že ještě covid neměl. „Teď mám pocit, že je něco špatně, když jsem ještě neměl covid,“ napsal.

Vědci tápou

Experti nemají jasnou teorii, která by vysvětlila, proč se některým lidem prozatím covid vyhýbá. Podle některých za tím je očkování, jiní si myslí, že se údajně „nepřemožitelní“ již v minulosti nakazili, ale nevěděli o tom – případně jejich tělo zlikvidovalo virus ještě předtím, než ho mohl odhalit koronavirový test.

Vědci také často skloňují ještě jeden faktor – pouhé štěstí.

Tagy:

Hlavní zprávy

Někdo se zbláznil, nebo je to sabotáž. Flegr nechápe méně časté testování zdravotníků
Koronavirus

Někdo se zbláznil, nebo je to sabotáž. Flegr nechápe méně časté testování zdravotníků

Pro zaměstnance platí od 17. ledna povinnost se kvůli omikronu dvakrát týdně testovat. Současně navíc začala platit vyhláška ministerstva zdravotnictví, která ulevuje pracovníkům sociálních služeb a zdravotníkům. Očkovaní se nemusí testovat vůbec a ostatní jen jednou týdně. Podle ministerstva stačí, že používají ochranné pomůcky. Fanouškem tohoto opatření není evoluční biolog Jaroslav Flegr. Podle něj jde o hazard s lidskými životy.

Silný vítr udeří v téměř celém Česku. Meteorologové varují i před sněhovými jazyky
Počasí

Silný vítr udeří v téměř celém Česku. Meteorologové varují i před sněhovými jazyky

Na většině území Česka bude do čtvrtečního večera foukat silný vítr, který v nárazech může dosáhnout přes 65 kilometrů v hodině. Vítr bude postupně zesilovat od středečního odpoledne, kdy zasáhne Slezsko. Od druhé poloviny noci pak bude foukat i v dalších regionech. V polohách nad 500 metrů nad mořem bude vítr tvořit sněhové jazyky, kvůli kterým mohou být některé silnice nesjízdné. Vyplývá to z výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Ředitel závodů F1 na odstřel kvůli fiasku. Není hlavní viník, jde proti proudu Enge

Fiasko, totální selhání nebo krádež. Nelichotivých slov, která padala po konci sezony formule 1 kvůli poslednímu závodu, by se našla spousta. Ročník 2021 byl přitom jedním z nejatraktivnějších v historii královny motorsportu, nicméně po nervy drásající koncovce v Abú Dhabí zůstávala pachuť, jež nejvíce pocítil Lewis Hamilton a jeho tým Mercedes. Hlavním hromosvodem zlosti byl a je ředitel závodu Michael Masi. Svůj pohled na věc teď přidal Tomáše Enge, první a zatím také poslední Čech, který kdy do prestižního seriálu nakoukl.

Dušek: Přibývá až 100 tisíc nakažených denně. Vrchol přijde na přelomu ledna a února

V Česku aktuálně přibývá asi 100 tisíc nakažených denně, ač to nemusí vykazovat testy. Na základě dat to uvedl šéf Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek. Čísla nejvíce narůstají v Praze a právě na vývoji v hlavním městě v následujících deseti dnech se podle Duška ukáže, jak se omikron promítne v nejzranitelnější populaci 65+.

Slavný francouzský herec zemřel při nehodě na lyžích. Zahrál si mladého Hannibala Lectera

Ve věku 37 let zemřel po nehodě na lyžích francouzský herec Gaspard Ulliel. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na informace od hercovy rodiny. Filmoví fanoušci si Ulliela mohou pamatovat například z „jehňátkovského“ prequelu Hannibal – Zrození, v němž ztvárnil mladého Hannibala Lectera. Před smrtí se stihl ujmout role záporné komiksové postavy Midnight Mana v chystaném seriálu Moon Knight.

reklama

Domácí zpravodajství

Sleva na jízdném bude činit 50 procent. Změna by měla začít platit od dubna

Aktualizováno

Slevy v dopravě pro studenty a seniory se sníží z nynějších 75 procent na 50 procent z jízdného, rozhodla vláda. Změna by měla začít platit od dubna. Na vládu s návrhem přišel ministr dopravy Martin Kupka (ODS). Státu to má přinést úspory až 1,8 miliardy korun ročně. Slevy by měly dál platit pro děti a studenty do 26 let a lidi starší 65 let. Ministr také navrhne rozšíření slev pro invalidní důchodce s invaliditou třetího stupně.

reklama