reklama

Omikron zahltil sanitky. S infarktem nebo mrtvicí jeďte taxíkem, radí dispečeři v Anglii

Britská Národní zdravotní služba (NHS) je pod tlakem. Kvůli omikronu její centrály v severní Anglii vyhlašují kritický stav. V nemocnicích zaznamenávají ve srovnání s Londýnem více než dvojnásobný nárůst počtu hospitalizovaných, zaměstnanci navíc chybí, neboť jsou sami často nakaženi. Mnozí dispečeři proto lidem, kteří se na tísňovou linku dovolají, radí, aby si cestu do nemocnice zajistili sami. Je to podle nich rychlejší než čekat na sanitku.

reklama

Severní část Velké Británie zažívá jedno z nejhorších období. Na rozdíl od londýnské metropole, která má omikronovou vlnu z velké části za sebou a počty hospitalizovaných začínají ubývat, sever země eviduje dramatické nárůsty nakažených i hospitalizovaných. V úterý 4. ledna vyhlásili kritický stav další čtyři nemocnice spadající pod NHS. Na vině je prudký nárůst pacientů s covidem, zejména omikronem, chybějící personál a tlak na záchranné služby.

Ačkoliv někdo je v reakci na pokles hospitalizovaných v metropoli mírně optimistický, nemocnice na opačné straně ostrovů zažívají nejrychlejší nárůst počtu nakažených. Příkladem jsou zdravotní zařízení v hrabství Yorkshire. Před týdnem v pondělí počet pacientů vzrostl o více než polovinu: z 889 hospitalizovaných na 1 975, píše web The Guardian.

Jak situaci řešit? Dispečeři záchranné služby v těchto regionech pacientům, kteří volají kvůli pravděpodobnému infarktu nebo mrtvici, radí, aby se do nemocnice dopravili sami, například taxíkem, nebo aby je do zařízení přivezli jejich přátelé či rodina. Jedná se podle nich o rychlejší způsob přepravy než vyčkávat na příjezd sanitky. Nemocnice totiž postrádají personál, který se stejně jako pacienti nakazil.

Čelíme dvojí výzvě

Nadace North East ambulance service NHS Foundation Trust tyto informace pro dispečery uvádí v interní poznámce. Tuto možnost by však měli využít jen v případě, kdy je zpoždění sanitky pravděpodobné a pro pacienta by tak představovalo velké riziko. Celkově se denní počet potvrzených pacientů s covidem v nemocnicích v Anglii podle analýzy za poslední týden zvýšil o 68 procent. Minulé pondělí bylo evidováno 14 210 pacientů, zatímco o týden dříve jich bylo 8 474. Nadále se však jedná o nižší počet než v lednu 2021, kdy počet hospitalizovaných činil 34 336 pacientů.

Ředitel odboru Rady veřejného zdraví pro hrabství Lancashire, Sakthi Karunanithi, připustil, že severní Anglie může v následujících týdnech pocítit ještě větší tlak na nemocnice. „Lancashire začíná zažívat to, co Londýn na začátku minulého měsíce. Nyní se připravujeme na tsunami omikronových případů,“ podotkl s tím, že kvůli infekčnější variantě se v nemocnicích nemohou přestat zaměřovat i na necovidové případy.

„Právě to je nutné začít okamžitě řešit. Máme zde dvojí výzvu, které čelíme: boj s covidem a řešení nahromaděne poptávky kvůli problémům, které s covidem nesouvisí,“ dodal.

Tagy:

Hlavní zprávy

Záhadný omikron. Mutace měla vymřít, místo toho se šíří po celém světě, nechápou vědci

Omikron se šíří po světě a nevídaným tempem infikuje více lidí než jakákoliv koronavirová varianta před ním. Vlády řady zemí hledají odpovědi, jak masivní nástup viru zastavit. Vědci se mezitím snaží najít odpověď na něco jiného. Podle nové studie vypracované mezinárodní skupinou expertů se totiž omikron skládá z rekordního množství mutací, což by neměl virus vůbec přežít. Místo toho se však omikronu na naší planetě nadmíru daří.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Exkluzivní speciál můžete sledovat v neděli 30. ledna na CNN Prima NEWS i přímo zde v tomto článku. Ve 22:30 bude první hodina diskuze mimořádně odvysílána na Primě.

Štastný: Lidi už opatření vůbec nechápou. Politici schválili protiepidemického parchanta

Pandemický zákon je „brutální politická chyba“. Politici pokračují ve vytváření protiepidemického parchanta, postěžoval si na vládní kroky bývalý poslanec za ODS a zdravotnický expert Boris Šťastný v pořadu 360°. Do studia CNN Prima NEWS si přinesl vytištěný soubor vládních opatření se slovy, že kdyby se pokusil vyzkoušet úředníka resortu zdravotnictví z platných restrikcí, nejspíše by se nedočkal správných odpovědí.

Meghan a Harry budují obří impérium. Vévodkyni jde jen o slávu, má jasno komentátorka

Princ Harry a Meghan Markleová budují vlastní mediální impérium – v daňovém ráji Delaware zaregistrovali od roku 2020 11 nových společností, v sedmi případech se zaměřením na zábavní průmysl. „Meghan chce být hvězdou za každých okolností a možná jí už její filantropická práce neposkytuje dostatek slávy,“ uvedla královská komentátorka Angela Levinová.

Vláda má diktátorské manýry. Omezuje práva lidí a jde proti ústavě, zlobí se Okamura

Pandemický zákon je jen nouzový stav pod novým názvem, porušuje ústavní práva. Současná vláda sáhla po totalitních manýrech, řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS šéf hnutí SPD Tomio Okamura. Pokud novela zákona projde dolní komorou, obrátí se podle svých slov na Ústavní soud. Poslanec a lékař Tom Philipp (KDU-ČSL) ale taková nařčení odmítl a upozornil, že není problém platnost pandemického zákona zkrátit, pokud se situace v ČR zlepší.

reklama

Domácí zpravodajství

Dolejš ze slavné kapely Šlapeto umíral o samotě. Před smrtí zanechal mrazivý vzkaz

Smrt kapelníka legendární skupiny Šlapeto Radana Dolejše zasáhla jeho blízké, kolegy a také příznivce. Tělo známého hudebníka nalezli v neděli hasiči v jeho bytě. Co bylo příčinou úmrtí, si nechává rodina pro sebe. Dolejš přitom až do poslední chvíle komunikoval se svými fanoušky na sociálních sítích. Několik dní před smrtí tam sdílel vzkaz, ze kterého mrazí.

reklama