Evropa protestuje i zpřísňuje
Britská Národní zdravotní služba (NHS) je pod tlakem. Kvůli omikronu její centrály v severní Anglii vyhlašují kritický stav. V nemocnicích zaznamenávají ve srovnání s Londýnem více než dvojnásobný nárůst počtu hospitalizovaných, zaměstnanci navíc chybí, neboť jsou sami často nakaženi. Mnozí dispečeři proto lidem, kteří se na tísňovou linku dovolají, radí, aby si cestu do nemocnice zajistili sami. Je to podle nich rychlejší než čekat na sanitku.
Severní část Velké Británie zažívá jedno z nejhorších období. Na rozdíl od londýnské metropole, která má omikronovou vlnu z velké části za sebou a počty hospitalizovaných začínají ubývat, sever země eviduje dramatické nárůsty nakažených i hospitalizovaných. V úterý 4. ledna vyhlásili kritický stav další čtyři nemocnice spadající pod NHS. Na vině je prudký nárůst pacientů s covidem, zejména omikronem, chybějící personál a tlak na záchranné služby.
Ačkoliv někdo je v reakci na pokles hospitalizovaných v metropoli mírně optimistický, nemocnice na opačné straně ostrovů zažívají nejrychlejší nárůst počtu nakažených. Příkladem jsou zdravotní zařízení v hrabství Yorkshire. Před týdnem v pondělí počet pacientů vzrostl o více než polovinu: z 889 hospitalizovaných na 1 975, píše web The Guardian.
Jak situaci řešit? Dispečeři záchranné služby v těchto regionech pacientům, kteří volají kvůli pravděpodobnému infarktu nebo mrtvici, radí, aby se do nemocnice dopravili sami, například taxíkem, nebo aby je do zařízení přivezli jejich přátelé či rodina. Jedná se podle nich o rychlejší způsob přepravy než vyčkávat na příjezd sanitky. Nemocnice totiž postrádají personál, který se stejně jako pacienti nakazil.
Čelíme dvojí výzvě
Nadace North East ambulance service NHS Foundation Trust tyto informace pro dispečery uvádí v interní poznámce. Tuto možnost by však měli využít jen v případě, kdy je zpoždění sanitky pravděpodobné a pro pacienta by tak představovalo velké riziko. Celkově se denní počet potvrzených pacientů s covidem v nemocnicích v Anglii podle analýzy za poslední týden zvýšil o 68 procent. Minulé pondělí bylo evidováno 14 210 pacientů, zatímco o týden dříve jich bylo 8 474. Nadále se však jedná o nižší počet než v lednu 2021, kdy počet hospitalizovaných činil 34 336 pacientů.
Ředitel odboru Rady veřejného zdraví pro hrabství Lancashire, Sakthi Karunanithi, připustil, že severní Anglie může v následujících týdnech pocítit ještě větší tlak na nemocnice. „Lancashire začíná zažívat to, co Londýn na začátku minulého měsíce. Nyní se připravujeme na tsunami omikronových případů,“ podotkl s tím, že kvůli infekčnější variantě se v nemocnicích nemohou přestat zaměřovat i na necovidové případy.
„Právě to je nutné začít okamžitě řešit. Máme zde dvojí výzvu, které čelíme: boj s covidem a řešení nahromaděne poptávky kvůli problémům, které s covidem nesouvisí,“ dodal.