reklama

Historický okamžik: Spojené arabské emiráty navážou diplomatické styky s Izraelem

Ilustrační foto
Foto: Profimedia

Spojené arabské emiráty (SAE) se stanou prvním státem Perského zálivu, který naváže diplomatické styky s Izraelem. Budou tak teprve třetí arabskou zemí, která má aktivní diplomatické vztahy s židovským státem. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu na Twitteru napsal, že dnešek je „pro Izrael historický den“. Podle Dubaje se Izrael vzdá některých nároků na palestinských územích.

reklama

Dohodu vítají Spojené státy americké. Podle ministra zahraničí Mikea Pompea jde o „obrovský krok vpřed“. Americký prezident Donald Trump, který navázání diplomatických vztahů pomáhal zprostředkovat, řekl novinářům v Oválné pracovně, že jde o „skutečně historický okamžik“.

„Po 49 letech Izrael a Spojené arabské emiráty plně normalizují své diplomatické vztahy,“ řekl Trump při speciální tiskové konferenci v Bílém domě. „Vymění si velvyslance a zahájí rozsáhlou spolupráci v široké škále oblastí včetně turistického ruchu, školství, zdravotnictví, obchodu a bezpečnosti,“ dodal.

Navázání styků je podle agentur vzácným diplomatickým vítězstvím pro Trumpa před listopadovými prezidentskými volbami poté, co jeho snahy ukončit válku v Afghánistánu zatím nepřinesly žádné plody, a nijak nepokročilo ani úsilí o trvalý mír mezi Izraelem a Palestinci. Izrael a SAE patří mezi Trumpovy nejbližší zahraniční spojence.

V Izraeli toto oznámení přichází po letech, během nichž se premiér Netanjahu chlubil, že se jeho vláda těší těsnějším vztahům s arabskými zeměmi, než se veřejně přiznává. Netanjahu usiloval o stavbu osad na půdě, o kterou stáli Palestinci, a uvítal Trumpův návrh, který mu umožní anektovat značné části okupovaného Západního břehu, přičemž povolí Palestincům omezenou autonomii v jiných oblastech.

Anexe Západního břehu je pozastavená, ne zrušená

K tématu

„Izraelské plány na anexi Západního břehu jsou zatím pozastavené, ale nejsou zcela smetené ze stolu. Stále se ještě mohou časem prosadit ve spolupráci s USA,“ řekl Benjamin Netanjahu. V televizním projevu k oznámení dohody o normalizaci vztahů se Spojenými arabskými emiráty dodal, že jde o začátek „nové éry“ v izraelských vztazích s arabským světem, jak uvedly tiskové agentury.

„Plný a oficiální mír se Spojenými arabskými emiráty povede ke spolupráci v mnoha oblastech mezi oběma zeměmi a úžasné budoucnosti pro obyvatele v obou zemích,“ dodal izraelský premiér.

OSN tleská, Írán hovoří o „hanebné dohodě“

Z arabských zemí mají zatím aktivní diplomatické vztahy s Izraelem jen Egypt a Jordánsko. Egypt podepsal mírovou dohodu s židovským státem v roce 1979 a Jordánsko roku 1994.

„Jakákoli iniciativa, která může přispět k podpoře míru a bezpečnosti na Blízkém východě, je vítaná,“ prohlásil v reakci na navázání diplomatických vztahů mezi Izraelem a Spojenými arabskými emiráty generální tajemník OSN António Guterres.

Dohodu uvítal také egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí. „Se zájmem a oceněním jsem sledoval společné prohlášení USA, SAE a Izraele, podle nějž Izrael zastaví anexi palestinského území a přijme kroky k míru na Blízkém východě,“ napsal na Twitter.

Ostré odsouzení naopak zaznělo z Íránu. Polostátní tisková agentura Tasnim, která je napojená na elitní íránské Revoluční gardy, označila dohodu za „hanebnou“. Pro Írán je dohoda ranou, protože posiluje regionální opozici proti Teheránu, který SAE, Izrael a USA vnímají jako největší hrozbu pro konflikty sužovanou oblast. Írán a Izrael jsou dávnými nepřáteli. Jeruzalém především znepokojují íránské snahy vyvinout jaderné zbraně, což Teherán popírá.

K tématu

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Sport

Fantastické Giro v podání Černého. Takto na Grand Tour „řádil“ naposledy Kreuziger

Fantastické Giro v podání Černého. Takto na Grand Tour „řádil“ naposledy Kreuziger

Nemluví se o něm tak často jako o jiných českých cyklistech – Zdeňku Štybarovi nebo Romanu Kreuzigerovi. Josef Černý ale svoji vlast na Giru d´Italia reprezentoval více než skvěle. Slavný „růžový“ závod zakončil šestým místem v časovce, tedy přesně tak, jak do něj vstoupil. Zatím nemá podepsanou smlouvu na další rok, ovšem po třech týdnech v Itálii, během kterých oslavil i vítězství, by brzy měl mít angažmá zajištěné.

reklama
 Nejvyšší nedělní nárůst od března. Testy potvrdily 7301 případů nemoci COVID-19
Komerční banka je lídrem v otevřeném bankovnictví
ČEZ prodal domy v Hluboké nad Vltavou firmě na zpracování kovů. Ta na nich trží dvakrát víc
reklama
reklama
Babiš: Jasně jsme řekli, ať omezíte kontakty. Je to tak těžké pochopit?

Andrej Babiš

Domácí zpravodajství

MMR má v účetnictví chyby za pět miliard. Není to tak zásadní, konstatoval NKÚ
Pokud do úterý čísla neklesnou, hrozí úplné uzavření, přiznal Prymula na odchodu
Další články
reklama
reklama