Spojila vás jen nenávist vůči Babišovi. To lidem účty nezaplatí, vyčetl Nacher vládě

Koaliční vláda pěti stran nemá stejný ideologický základ. Proto se nyní projevuje nesoulad při hledání řešení, jak lidem pomoci s negativními dopady rekordního růstu cen energií, ale i dalšího zboží každodenní potřeby. Myslí si to opoziční poslanec Patrik Nacher (za ANO), podle něhož je to jeden z důvodů, proč vláda Petra Fialy (ODS) ztrácí přízeň voličů. S tím však nesouhlasí poslanec vládní ODS Jan Bureš. „Je to daň za vládnutí, musíte dělat opatření, která nebudou populární,“ řekl v Partii PLUS na CNN Prima NEWS.

„Najednou je vidět, že jednotlivé strany ve vládě se liší, že je nespojuje ideologický základ. Jeden by chtěl zvýšit daně, druhý by s nimi nechtěl hýbat. Spojila je jen nenávist zvnějšku, ale to lidem účty nezaplatí,“ řekl v Partii PLUS Patrik Nacher s tím, že nenáviděnou osobou je šéf hnutí ANO Andrej Babiš. Jeho odstranění z čela kabinetu prý bylo jedinou motivací, proč se strany současné vládní koalice po volbách spojily.

A to se podle Nachera podepsalo na propadu jejich volebních preferencí nebo na tom, že se vládní strany nejsou schopny shodnout na různých tématech. Poslanec ODS Jan Bureš s tím ale nesouhlasil. „Je to daň za vládnutí. Musíte dělat opatření, která nebudou zvyšovat inflaci a která nebudou populární. Holt se pak stává, že lidé v průzkumech vám nefandí. Pro každého politika jsou hlavním průzkumem volby. Ty průzkumy jsou ukazatelem, ale neměli bychom se jich striktně držet,“ oponoval.

Letocha: Čekal jsem to horší

Bureš také zdůraznil, že věci, které jsou důležité pro schopnost kabinetu vládnout, procházejí. „Tam ta většinová shoda je. V Česku to jinak nejde než vládnout v koaličním projektu. Menší strany mají zkrátka požadavky, které se větším nemusí líbit. Je proto potřeba najít rozumný kompromis,“ dodal.

Největší propad voličské přízně zaznamenalo hnutí STAN, které by se nyní podle agentury Median ani nedostalo do Poslanecké sněmovny. Průzkum mu přisoudil jen 4,8 procenta hlasů.

„Já to beru jako odrazový můstek k lepším volebním preferencím. Upřímně jsem si myslel, že nám to voliči nastaví ještě nižší. Pracujeme na tom, abychom přízeň voličů zase získali. Je před námi mnoho úkolů a práce a věřím, že to bude zase na vzestupné trajektorii,“ řekl v Partii PLUS Petr Letocha, poslanec hnutí STAN.

Manželství jen pro muže a ženu?

Politici debatovali o možném schválení sňatků stejnopohlavních párů. A právě to je téma, u něhož ve vládní koalici nepanuje shoda. „Ještě před volbami bylo všem jasné, že strany neměly jednotný názor na toto téma. Většina lidí za Starosty je pro. Ve 21. století bychom měli právo narovnat, ať už mají lidé jakoukoli orientaci,“ řekl Letocha.

Podle Patrika Nachera sňatky stejnopohlavních párů ve Sněmovně většinu nenajdou. „Většina Sněmovny nepodpoří sňatek stejnopohlavních párů, stejně jako já. Subjekty, které to podporovaly, ve volbách propadly. Jako Piráti. Já myslím, že to neprojde. V této době jít do kulturních válek smysl nedává,“ prohlásil.

Poslankyně SPD Marie Pošarová by v otázce sňatků byla pro úpravu Ústavy. „Jsme pro to, aby bylo ústavně zakotveno, že manželství je jen pro muže a ženu,“ řekla v Partii PLUS na CNN Prima NEWS. Podle Nachera je falešné nazývat sňatky stejnopohlavních párů manželstvím pro všechny. „Není to manželství pro všechny. To by znamenalo, že se můžeme brát tři lidi, příbuzní a podobně. Tak to není. Je to pro stejnopohlavní páry a já s tím konzistentně nesouhlasím,“ zdůraznil.

Tagy:
politika opozice volby předvolební průzkum preferencí Patrik Nacher vláda Manželství pro všechny stejnopohlavní páry Jan Bureš Marie Pošarová Partie PLUS Petr Letocha

Hlavní zprávy

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
00:36

Při střelbě ve škole v ruském Iževsku zemřelo 17 lidí, z toho 11 dětí

00:12

V plynovodech Nord Stream 1 a Nord Stream 2 prudce klesl tlak

23:38

V ruské Rjazani se pokusil upálit muž. Křičel, že nechce bojovat na Ukrajině

23:05

USA nikdy neuznají výsledky falešných referend vedených okupačními silami Ruské federace na Ukrajině

Žádný trik, pouze zodpovědnost. Novinář přiblížil vítězství Meloniové i její vztah k Rusku

Stefano Magni je italský novinář, spisovatel a překladatel. Žije a pracuje v Miláně, píše především pro on-line deník La Nuova Bussola Quotidiana. Zahraniční média podle něj vítězku italských voleb Giorgii Meloniovou vykreslují jako extremistku jednoduše proto, že o ní nic nevědí a její existenci zaznamenaly až nedávno. I přes její problematickou minulost jí považuje za zodpovědnou političku.

Piráti a Spolu se zatím na koalici v Praze neshodli. Hřib vypočítal podmínky

Komunální volby v hlavním městě vyhrála koalice Spolu pro Prahu, získala 19 mandátů v zastupitelstvu, které má 65 členů. Druhé skončilo ANO se 14 mandáty. Třetí Piráti budou mít 13 zastupitelů. Mandát v Senátu získal v prvním kole ve volebním obvodu Praha 6 Jiří Růžička (TOP 09), na Bruntálsku Ladislav Václavec (za ANO) a na Orlickoústecku jmenovec premiéra Petr Fiala (za KDU-ČSL). Pražský městský soud mezitím bude pokračovat v projednávání kauzy dotačního podvodu u projektu kongresového areálu Čapí hnízdo.

Vláda schválila rozpočet na příští rok. Navržený schodek nově činí 295 miliard korun

Vláda premiéra Petra Fialy (ODS) schválila návrh státního rozpočtu na příští rok. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) ve finální podobě představil schodek 295 miliard. To je o téměř 30 miliard více, než byl původně plánovaný deficit. Důvodem jsou kompenzace spojené s vysokými cenami energií. Kabinet projednával také zvýšení důchodů. Průměrná starobní penze by se měla zvýšit o 825 korun.

Vědci otestují vesmírnou obranu Země. Kosmická loď se chystá na srážku s asteroidem

Kosmická loď americké vesmírné agentury se v pondělí srazí s planetkou o průměru 160 metrů. Plánovaná kolize má vesmírné těleso vychýlit z kurzu a otestovat tak nový systém planetární obrany. Experiment má prokázat, zda by vědci dokázali Zemi ochránit před možným nárazem asteroidu. Ten by totiž mohl představovat výrazné ohrožení pro lidský život. Veřejnost může srážku sledovat živě na internetu.

Domácí zpravodajství

Hádka jako v družině. Jste trapný, vmetl Jurečka Okamurovi. Ne, to jste vy, opáčil šéf SPD

Ostrá slova kvůli Rusku, skákání do řeči i slovní útoky. Diváci povolební Partie Terezie Tománkové v lánském zámku byli svědky několika hádek mezi vládními politiky a šéfem opozičního hnutí SPD Tomiem Okamurou. Zatímco ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečku (KDU-ČSL) osočil ze lži, šéfa Senátu Miloše Vystrčila kritizoval za údajné překrucování slov. Koaliční politici mu ostrá slova vrátili – Okamura si vyslechl, že se chová trapně a že chce vyjednávat s nepřátelským Ruskem ohledně plynu.