Spolek zachraňuje srnčata. Po senosečích ale hledá místo mláďat slavného zpěváka

Skončily žně a tím i hlavní práce spolku Stop sečení srnčat. Ten se pokouší ochránit mláďata ukrývající se v trávě nebo obilí. Spolek se nyní snaží o celorepublikovou osvětu. Ve spolupráci s básnířkou Jitkou Badoučkovou napsali píseň, která by měla lidem problematiku připomínat. Pro skladbu teď hledají interpreta.

Spolek Stop sečení srnčat se každoročně snaží upozorňovat na problematiku senosečí, při kterých zemře podle jeho odhadů na 60 tisíc mláďat (podle myslivců je to až 60 tisíc srnčat a jiné drobné zvěře, pozn. red.). S osvětou by jim teď měla pomoci i píseň, ve které mimo jiné zazní: „Sám v krvi leží tu a sténá. Stroje se vrací do vísek.“ Členové spolku nyní hledají interpreta, který by text nazpíval.

„Jenom tak se nám podaří pracovat více s osvětou. Aby se informace o tom, co se děje a jak je možné pomoci, dostala k co nejvíce lidem,“ míní koordinátorka spolku Pavla Benettová. Letošní sezona byla úspěšná. Spolku se podařilo získat z veřejných příspěvků dva drony, pomocí kterých včas našli dvakrát více srnčat než v minulém roce.

„Dobrovolníci při pěším procházení nalezli 30 srnčat a 170 jich našly drony,“ vyzdvihla Benettová. Že spolek odvádí dobrou práci, potvrdil i zemědělec Petr Adamec. „Za poslední dva roky jsem vypozoroval, že oproti dřívějšku je záchrana srnčat úspěšnější asi o 70 nebo 80 procent,“ podotkl.

Srnčata už nyní v trávě sice nenajdete, i tak má ale spolek stále co na práci. Jeho členové se snaží o vypsání dotací pro myslivce a zemědělce na letecké drony. „Jednání byla poměrně dobře rozjetá do doby, než byl schválen takzvaný přílepek k mysliveckému zákonu, kdy byla zvěř označena jako největší škůdce lesů. Zkrátka nám bylo řečeno, že drony nyní nikdo nepodpoří,“ vysvětlila Benettová.

„To, že jsem řekl, že budeme tento projekt vyhodnocovat, je dostatečný důvod k tomu, abychom na jeho základě eventuálně podpořili technické prostředky,“ reagoval neurčitě ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD).

Spolek se tak zatím na ministerstvo nespoléhá. Pořádá sbírky, ze kterých chce drony sám pořizovat a k nim také odpovědně proškolovat piloty. Za dotace ale bojovat nepřestane.

Tagy:

Hlavní zprávy

Drsné video z bojů: Dron svrhl bombu na ruského vojáka. Ostatní utekli, zraněnému nepomohli
Ukrajina

Drsné video z bojů: Dron svrhl bombu na ruského vojáka. Ostatní utekli, zraněnému nepomohli

Ukrajinci provedli další úspěšný útok na ruské jednotky na východě země. Tentokrát pomocí dronu shodili bombu na nic netušící skupinku okupantů, kteří zrovna opouštěli zákop. Jednomu z vojáků spadla výbušnina přímo pod nohy. Muž zůstal ležet bezmocně na zemi. Ostatní vojáci utekli. Video, jehož pravost nelze nezávisle ověřit, koluje po sociálních sítích.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
00:41

VIDEO: Záběry odhalují škody po ruském útoku na Charkov

00:14

Počet obětí ruského útoku na Charkov stoupl na sedm

23:49

Drsné video z bojů: Dron svrhl bombu na ruského vojáka. Ostatní utekli, zraněnému nepomohli

23:24

Moskva žádá USA o vízum pro Lavrova, aby mohl na zasedání OSN

Už jich mám plné zuby a nechci je ani vidět. Novinářka se opřela do Harryho s Meghan

Princ Harry a jeho manželka Meghan se velké lásce u Britů dál netěší. Nedávno oznámili, že se v září chystají opět navštívit Londýn. Místo chvály se na ně ovšem snesla kritika. Do manželského páru se opřela například novinářka Carole Maloneová nebo moderátor Piers Morgan. Maloneová dokonce Sussexům vzkázala, že je v Británii vůbec nechce a ani by jí nevadilo, kdyby se do země už nevraceli.

Ve vojenském prostoru Hradiště hořely tři hektary půdy. Hasiči požár uhasili za pár hodin

Ve vojenském prostoru Hradiště na rozmezí Karlovarského a Ústeckého kraje hasiči likvidovali požár trávy. Hořelo v místě dopadu cvičných střel. Oheň zasáhl asi tři hektary pozemků, hasiči požádali o vrtulník s takzvaným bambi vakem, řekl mluvčí krajských hasičů Martin Kasal. Vstup do prostoru požáru měli hasiči omezený, nebylo to bezpečné, dodal. Vyhlášen byl třetí stupeň požárního poplachu.

Živě
ON-LINE: Okupovaným Melitopolem otřásl výbuch. Rusům hoří země pod nohama, píše starosta

Rusové pokračují v ostřelování ukrajinského území. Na východě země se potýkají s několika problémy. Ukrajinská armáda zase hlásí úspěchy na jižní frontě, když se jí pomocí leteckých úderů a dělostřelectva podařilo zničit několik ruských cílů. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj uvedl, že jeho administrativa záměrně před vypuknutím ruské invaze nevarovala své občany, i když o ní dopředu věděla. Mezitím u ruského velitelského stanoviště v Melitopolu došlo k výbuchu. Okupantům hoří země pod nohama, píše starosta.

Medveděv ukázal novou mapu Ukrajiny. Zelenskému zbyde jen Kyjev, východ bude ruský

Rusko zabere celý východ, sever i jih Ukrajiny a pochopitelně mu zůstane poloostrov Krym. Tak si rozdělení Ukrajiny představuje bývalý ruský prezident Dmitrij Medveděv. Nové uspořádání přestavil i na mapě, kterou zveřejnil i na sociálních sítích, přičemž se odkazuje na zahraniční experty, ty ale nejmenuje. Na mapě zaujme také to, že by samostatné ukrajinské republice zbyla pouze Kyjevská oblast. Zbytek země by podle Medveděvovy mapy připadl okolním zemím. Historik Libor Svoboda CNN Prima NEWS vysvětlil historické vazby zmíněných států na jednotlivé oblasti. Zároveň dodal, že Rusové v podstatě nemají ani historický nárok na poloostrov Krym, o kterém Moskva tvrdí, že „byl a je odjakživa ruský“.

Domácí zpravodajství

Místo do servisu na Mars? Požár elektrokoloběžky na záběrech připomínal start rakety

Majiteli elektrokoloběžky z Dobrušky zbyly jen oči pro pláč poté, co mu jeho drahá „eko-hračka“ shořela přímo před očima. Celá situace byla o to smutnější, že koloběžka byla těsně před cestou do servisu. Požár stihl natočit, víc však dělat nemohl. Podle hasičů se množí případy, kdy se vznítí třeba nabíjená baterie. Existuje pár základních rad, jak takovým případům předejít.

Ve věku 98 let zemřel Jiří Světlík. Pomáhal vězňům v lágrech, dostal za to dvacet let

Ve věku 98 let zemřel v úterý bývalý politický vězeň Jiří Světlík. Oznámila to organizace Post Bellum, kterou o úmrtí informovala Světlíkova rodina. Za komunistické totality Světlík strávil více než deset let za mřížemi kvůli zapojení do skupiny, která pomáhala vězňům v lágrech. V roce 2018 získal Cenu Paměti národa, kterou uděluje Post Bellum od roku 2010 pamětníkům zlomových momentů minulého století za statečné postoje.

Policie na stopě viníka požáru v Českém Švýcarsku. Hodně napověděly satelitní snímky

Policisté mají po uhašení požáru v Národním parku České Švýcarsko konečně čas a prostor vyšetřit, co jej způsobilo. Nyní se jim podařilo výrazně pokročit, když zvládli přesně lokalizovat místo, kde začalo hořet. Kromě toho už znají i čas, kdy celé ohnivé peklo započalo. Informuje o tom deník MF Dnes. Podle policistů za požárem nejpravděpodobněji stojí neopatrný turista.

Zástupkyně ombudsmana rezignuje. Fiala jejího rozhodnutí lituje a hledá pro ni novou práci

Zástupkyně ombudsmana Monika Šimůnková se rozhodla ke konci srpna rezignovat na svou funkci. Nesouhlasí s názory a profesním i lidským přístupem veřejného ochránce práv Stanislava Křečka, a proto ho už dál nechce zastupovat a spolupracovat s ním. Šimůnkovou Sněmovna do funkce ombudsmanovy zástupkyně zvolila v listopadu 2019 a Křečka na post ochránce práv v únoru 2020. Nelze je odvolat. Mandáty jsou šestileté. Jejího konce lituje premiér Petr Fiala (ODS).