Uprostřed přírodní scenérie Adirondackého pohoří ve státě New York se nachází osada s názvem Swastika. Malá hnědá tabulka označující toto místo zaujala svým jménem projíždějícího cyklistu Michaela Alcama. V současnosti, kdy především tamní společnost řeší otázku bělošské nadvlády, Alcama název osady znepokojil. Rozhodl se proto zakročit, píše na svém webu americký rozhlas National Public Radio (NPR).
„Bylo to prostě nepříjemné a hluboce neuctivé,“ řekl Alcamo NPR s odkazem na veterány z druhé světové války. Podle něj by mělo městečko přemýšlet o změně jména. „Myslím, že by to mělo být samozřejmé. Mělo by vybrat jméno, které není tak urážlivé pro tolik Američanů a není symbolem nesnášenlivosti, nenávisti a tyranie,“ mínil Alcamo.
Odpověď: zamítnuto
Rozhodl se proto obrátit na úřady ve městě Black Brook, které má osadu Swastika ve správě, a vyjádřit svůj nesouhlas oficiálním způsobem. Ačkoliv město slíbilo, že požadavek zařadí na svůj seznam věcí k projednání, Alcamovi se brzy dostalo negativní odezvy. Jeho návrh úřady razantně zamítly. Nevidí k tomu pádný důvod.
Počítačová hra z Ukrajiny s Hitlerem v Moskvě pobouřila Kreml
Kreml obvinil ukrajinskou firmu vyvíjející počítačové hry z glorifikace nacismu. Rozzlobila jej totiž hra, která zobrazuje vůdce nacistického Německa Adolfa Hitlera, jak z mauzolea na moskevském Rudém náměstí přihlíží fiktivní vojenské přehlídce na počest vítězství ve druhé světové válce. Uvedla to agentura Reuters s tím, že kyjevská firma nařčení z oslavování nacismu odmítla.
„Swastika byla pojmenována po jejích zakladatelích, kteří se zde usadili,“ řekl dozorce Black Brook Jon Douglass. Podle jeho slov byla osada založená dávno před druhou světovou válkou a svastika navíc pochází z indoevropského jazyka sanskrt, v němž znamená pohodu a zdraví.
Čtyřcípý levotočivý kříž byl po tisíce let v indickém náboženství vnímán jako symbol štěstí. Význam svastiky nabral jiných rozměrů až počátkem 30. let minulého století, kdy pravotočivý kříž německý vůdce Adolf Hitler využil pro propagandu nacismu a antisemitismu.
Nesouhlasili ani veteráni ze druhé světové války
Podle Douglasse nebyla Alcamova námitka vůči názvu osady první, kterou dostal. „Byly tu obavy, že právě kvůli Němcům a všemu budou mít lidé na název jiný pohled. Někteří obyvatelé osady, kteří dokonce bojovali ve druhé světové válce, odmítli název změnit jenom proto, že se Hitler pokusil pošpinit pravý význam svastiky,“ uvedl pro NPR Douglass.
„Copak hinduisté, buddhisté a další kvůli Němcům vymazali svastiku ze své náboženské historie?“ dodal Douglass. Cyklistu Michaela Alcama rozhodnutí úřadů podle vlastních slov zklamalo. „Nepředpokládal jsem tak rychlé a shodné hlasování proti návrhu,“ řekl.