Místo důchodové reformy vzniká určitý chaos, řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS exministr financí Ivan Pilný. Jako mnoho ekonomů či politiků upozornil na neudržitelnost důchodového systému. Ekonom a poradce premiéra Petra Fialy (ODS) Štěpán Křeček však některá Pilného prohlášení označil za nesmyslná.
„Co se mi u případné důchodové reformy nelíbí, že místo reformy vzniká určitý chaos. Problémem je obrovský nárůst předčasných odchodů do důchodů, což stát bude stát miliardy. Zde vláda měla provést úpravy. Je to velký problém. Druhým problémem je, že se zavedlo výchovné, které se teď okamžitě zpochybňuje. Výchovné je ale přitom na místě. A pokud se důchodová reforma bude diskutovat jen o věku odchodu do důchodu, tak to nikam nevede,“ kritizoval Pilný ve vysílání CNN Prima NEWS.
Podle Štěpána Křečka se v případě důchodové reformy budou měnit hlavně jednotlivé parametry a nemělo by tak dojít ke kompletnímu překopání důchodového systému.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Pekarová podporuje, aby se do důchodu odcházelo až později. Starší generaci uklidnila.
„Nemůžeme si dovolit prosadit důchodovou reformu, kterou by další vláda zrušila. To už jsme zažili s druhým pilířem. Budou se měnit hlavně jednotlivé parametry. Tím zásadním je i věk, což se ale nebude týkat lidí, kteří jsou nyní v důchodovém věku, nebo těch, které důchod brzy čeká,“ ubezpečil ekonom.
Do důchodu v 68 letech? Zaveďme poplatek za odvoz mrtvol z práce, útočí Středula
Lidé z hutnictví by mohli odcházet do důchodu dříve než vysokoškoláci. Počítá s tím připravovaná důchodové reforma. Profese, vzdělání nebo třeba pracovní prostředí – to všechno by nově mohlo ovlivnit rok odchodu do důchodu. Zároveň se ale začíná debatovat nad rozsáhlejší reformou penzí, která by mohla znamenat i posun věkové hranice odchodu do důchodu. Ministerstvo práce počítá v pracovní variantě s odchodem do důchodu i v 68 letech.
Jeho slova však Pilného moc neutěšila. „Dovolím si přeložit slova pana Křečka do češtiny. On říká, že se bude ještě mnoho let prohlubovat deficit důchodového systému. Budeme si na něj stále půjčovat desítky miliard za stále horších a horších podmínek,“ prohlásil exministr financí.
„Ten překlad pana Pilného je úplný nesmysl. Podmínky se v následujících letech budou zlepšovat z hlediska toho, za kolik si stát bude půjčovat. Vysoká úroková sazba s námi určitě nevydrží až do roku 2030. Chtěl jsem pouze říci, že parametr věku odchodu do důchodu neřeší současný deficit, ale musíme o tom samozřejmě uvažovat dlouhodoběji,“ kontroval Křeček.
Podle pracovních návrhů ministerstva práce by mohl věk odchodu do důchodu v budoucnu vzrůst ze současných 65 až na 68 let. Vláda však upozorňuje, že jde o jeden z mnoha parametrů, o jejichž úpravě nyní probíhá diskuse.