Co si myslí houslista Pavel Šporcl o možné změně ministra kultury? (zdroj: CNN Prima NEWS)
Českem hýbou rošády ministrů. Po odvolání ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD) by na jeho místo mohl nastoupit současný ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD). Ten to ale zatím odmítá. „Celá kultura Zaorálka podpořila. Sám často deklaroval, že mu na kultuře záleží. Uvidíme, zda to myslel doopravdy,“ uvedl v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS houslista Pavel Šporcl.
Pokud by Zaorálek z postu ministra kultury odešel, mohl by na jeho místo usednout poslanec a starosta Náchoda Jan Birke (ČSSD). „Díky rošádě po sjezdu ČSSD jsme se dostali do schizofrenní situace. Máme tak dvě možnosti – buď podpoříme Zaorálka, nebo budeme chtít krizového manažera Birkeho,“ sdělil houslista. Jak ale Šporcl dodal, je důležité především stabilizovat systém.
„Řešíme snad konec pandemie, národní plán obnovy či rozjezd kultury. To jsou oblasti, které se, byť krizový manažer, není schopen naučit za několik týdnů,“ mínil Šporcl a doplnil, že celá kultura a všechny její instituce nakonec podpořily Zaorálka, aby ve funkci setrval. Je však pouze na ministrovi, zda na své pozici zůstane. „Často deklaroval, že mu na kultuře zaleží. Uvidíme, jestli to myslel doopravdy,“ prohlásil Šporcl.
Nejsme žádná ořezávátka
Šporcl je jindy k Zaorálkovi velice kritický. „Nemyslím si, že by kultuře úplně rozuměl. Na druhou stranu musím říci, že v plejádě ministrů vystupuje rozumně a snaží se pochopit kulturní scénu,“ uznal houslista. Podle něj je nyní zásadní, aby nastala rekonstrukce systému včetně samotného ministerstva. „Kultura je unikání segment celé společnosti, který dává dvě procenta HDP. Opravdu nejsme žádná ořezávátka,“ pokračoval houslista.
Kulturní sféra podle Šporcla přináší nejen duševní stravu, ale značně plní právě i státní rozpočet. „A chceme, aby se s námi i tak jednalo. Kultura by stále měla být základ naší identity,“ sdělil.
Houslista patří k nejhlasitějším kritikům vládních nařízení. Z toho důvodu napsal vládě před několika týdny otevřený dopis, adresovaný premiérovi Andreji Babišovi (ANO), ve kterém požadoval pět miliard korun pro kulturu.
„Během tří týdnů se samozřejmě nedá nic očekávat. Od té doby jsem však absolvoval mnohá jednání na nejvyšších úrovních,“ uvedl Šporcl o Babišovi. Diskutovalo se například o možnostech státní podpory či nulovém DPH. „Jednání s premiérem bylo velmi korektní a já doufám, že nejen tato vláda, ale i ty další se o kulturu budou zajímat daleko lépe,“ poznamenal.
Umělci a firmy v kulturním segmentu mají sice možnost přihlásit se do programu COVID kultura, podle Šporcla v něm však jsou mnohé problémy. „Některé firmy za celý rok buď podporu ještě nedostaly, nebo ji třeba dostaly až po roce. Podpora je minimální, ale díkybohu, že alespoň něco funguje,“ podotkl.
Každý žadatel o podporu musí doložit své náklady či výdaje. „Podle doložených údajů pak systém určí, kolik peněz kdo dostane,“ doplnil Šporcl.