360° Pavlíny Wolfové 31. 3. 2021
Živá kultura nedostala nikdy takové prostředky jako vloni, řekl ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) v pořadu 360° Pavlíny Wolfové na CNN Prima NEWS. S tím ale nesouhlasil houslový virtuóz Pavel Šporcl, podle kterého je kultura v katastrofálním stavu. „Mám spoustu známých, kteří živoří a nezískali žádnou podporu,“ poznamenal Šporcl.
Houslový virtuóz Pavel Šporcl napsal otevřený dopis, který adresoval premiérovi a vicepremiérům. Stav kultury označil za katastrofální. Lubomír Zaorálek coby ministr kultury se podivil, proč neadresoval dopis jemu. „Podstatné je, že pan Šporcl z ministerstva kultury čerpal půl milionu na streamování a dvě dotace pro OSVČ,“ reagoval ministr kultury.
Podle Šporcla byl tento argument nevhodný. „Opět jste ukázal váš způsob argumentace. Vrátil jste se před rok 1989 do doby Miloše Jakeše a akorát vytahujete čísla. Moje agentura získala prostředky z řádně vyhlášeného grantu. Polovinu z nich jsme dali na streamování asi šedesáti koncertů,“ komentoval houslista.
Doplnil také, že je podle něj zcela nemístné, aby ministr kultury uváděl, kdo a kolik vydělává. „Je pro mě nepřijatelné, aby ministr kultury, který má být vzorem pro naše děti, když už to není pan prezident, používal tyto potupné prostředky a někoho dehonestoval. Stydím se za to, že jste ministr kultury,“ řekl Šporcl a dodal, že ani on veřejně neudává, kolik ministr vydělává.
Zaorálek se hájil tím, že jen řekl pravdu. Ministerstvo kultury je podle něj navíc tím, kdo umělcům pomáhá a poskytuje jim příspěvky. Proto nechápe, že Šporcl nejednal přímo s ním.
Houslista pak připomněl, že dopis nepsal za sebe, ale za celou komunitu umělců. „Byl bych rád, aby pan ministr naslouchal své kulturní obci. Není to jen o penězích, ale i o nějaké morální podpoře, kterou nám není schopen dát on ani vláda. Jako kultura nejsme žádná ořezávátka,“ podotkl houslový virtuóz. V kultuře podle něj pracuje i s přidruženými profesemi přibližně 250 tisíc lidí.
Plán rozvolnění kultury
„Celý tento segment generuje obrat 20 miliard korun. Přitom to ale stále vypadá, že jsme ti, kteří drží dlaně pořád otevřené a prosí o nějaké prostředky,“ rozhořčil se Šporcl. Rok po vyhlášení prvního nouzového stavu je podle něj kultura na konci zájmu vlády i prezidenta. „Mám spoustu známých v kultuře, kteří živoří a nezískali žádnou podporu. Musí si najít nové zaměstnání a prodat své nástroje. Dokonce jeden z křížů na Staroměstském náměstí patřil muzikantovi, který neunesl tlak a spáchal sebevraždu,“ poznamenal Šporcl.
Podle ministra kultury ale covidový plán záchrany funguje, dokládá to na konkrétních příkladech. „Živá kultura nedostala nikdy takové prostředky jako vloni. Díky covid programům to byly rekordní prostředky,“ řekl Zaorálek. Také podotkl, že kultura nestála celý rok. „V létě kulturní akce fungovaly, i když s jistými limity,“ tvrdil s tím, že tento rok byl pro kulturu úspěšný. „Z národního plánu obnovy, který nám nabízí Evropská komise, získáme místo jedné až osm miliard,“ doplnil.
A nastínil také plán rozvolnění restrikcí v kultuře, který už má ministerstvo připravené. „Pokud se nám podaří srazit denní počty nakažených pod tři tisíce a pacientů na JIP na 500, tak proces uvolňování může začít. Jako první se otevřou knihkupectví, knihovny, galerie, muzea a zámky. Vůči pravidelným divadelním představením ale zůstávám skeptický, ty by se nemusely uskutečnit do konce června,“ prohlásil Zaorálek.