Součástí vládního balíčku změn opatření proti šíření koronaviru bylo i možné zkrácení karantény po rizikovém kontaktu s nakaženou osobou na sedm dnů. Pravidlo začne platit od pondělí 25. října. Dojde tak k bizarní situaci, kdy člověk, který nastoupí do karantény v neděli, v ní bude téměř o týden déle než ti, na něž se budou vztahovat nové podmínky.
„Od příštího týdne se zkrátí doba karantény ze 14 na 7 dní, pokud je zakončena negativním PCR testem,“ řekl na středeční tiskové konferenci ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).
Znamená to tedy, že pokud nastoupíte do karantény v neděli 24. října, budete v ní až do neděle 7. listopadu. „Karanténa trvá 14 dnů od posledního kontaktu s nakaženým, pokud jste 5. až 7. den, nejpozději však do 10. dne od posledního rizikového kontaktu podstoupili RT-PCR test, který vyšel negativně a nemáte příznaky onemocnění,“ vysvětluje vládní web covid.gov.
Dušek: Omezení nemocniční péče nelze vyloučit. Páteční počet nakažených je unikátní
V pátek přibylo v Česku nejvíce nakažených koronavirem za půl roku. Podle šéfa Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislava Duška je 4 224 nových případů vzhledem k jiným pátkům unikátní číslo. Ve vysílání CNN Prima NEWS navíc varoval, že v některých regionech může opět hrozit omezení nemocniční péče. Několikrát pak apeloval na všechny občany, kteří zatím nepodstoupili vakcinaci, aby tak učinili.
Jenže pokud byste se do karantény dostali až od pondělí 25. října, můžete ji negativním PCR testem ukončit už 1. listopadu. Redakci CNN Prima NEWS to potvrdili jak operátoři na speciálně zřízené informační lince ke koronaviru 1221, tak ministerstvo zdravotnictví. „Ano, je to tak. Karanténa je nařízena usnesením a to má vždy datum vystavení, podle kterého se určuje i platnost,“ reagoval mluvčí resortu Daniel Köppl.
Někteří právníci však toto opatření zpochybňují. „Nebudu se zabývat dostatečností odůvodnění již zrušeného mimořádného opatření, na internetu je dostatek podkladů, že odůvodnění původního opatření neobstojí. Stejně tak nejsem schopen najít odůvodnění nově platného metodického pokynu,“ sdělil CNN Prima NEWS advokát Slavomír Hrinko z Advokátní kanceláře Hrinko.
Právník upozorňuje, že dnes jde již velmi těžko zjistit, co vlastně platí a co už ne. „I pro mě jako pro advokáta je těžké najít přehledně, co platí a co neplatí (resp. co je účinné a co je neúčinné), a už vůbec ne v dostatečném předstihu. Jenom upozorňuji, ze nařízení karantény nemůže být nařízeno telefonicky, neboť to není přezkoumatelné, viz rozhodnutí soudů,“ uvedl Hrinko.
Musím do karantény po dokončeném očkování?
Někteří praktičtí lékaři oslovení redakcí CNN Prima NEWS si myslí, že by bylo férové umožnit ukončení karantény 1. listopadu i těm, jejichž podmínky se řídí ještě podle stávajících pravidel.
Pokud máte 14 dnů po druhé dávce očkování (nebo po první u jednodávkového schématu), nemusíte do karantény ani po rizikovém kontaktu. „Do karantény také nemusíte, pokud nemáte příznaky onemocnění a v uplynulých 180 dnech jste měli pozitivní výsledek testu a absolvovali nařízenou izolaci,“ píše se na vládním webu. Karanténu nařizuje pracovník příslušné krajské hygienické stanice či speciální trasovací call centrum.
Pozor, nepleťte si karanténu s izolací. Do izolace nastupujete po pozitivním testu. Jednoduše řečeno, v izolaci jsou už nakažené osoby, zatímco karanténa slouží hlavně k oddělení osob. Pokud v posledních třech dnech izolace už nemáte žádné příznaky, může vás lékař propustit z izolace po dvou týdnech. Nové pravidlo sedmi dnů zde neplatí.