Andrew Brooks, profesor výzkumu na Rutgers University v New Jersey, který vyvinul první test na koronavirus ze slin schválený americkým Úřadem pro kontrolu potravin a léčiv (FDA), zemřel koncem ledna ve věku jednapadesáti let. Podle své sestry dostal infarkt.
Brooksova sestra Janet Greenová v neděli pro CNN potvrdila, že její bratr zemřel 23. ledna. Andrewa označila za „vzdělance, úžasného vědce, úžasného otce… úžasného rodinného muže“.
Andrew Brooks byl vedoucím pracovníkem a ředitelem technologického vývoje laboratoře, která vyvinula koronavirový test ze slin, jenž byl v USA schválen v dubnu minulého roku, v květnu pak i pro domácí užití. Za deset měsíců provedli zdravotníci přes čtyři miliony těchto testů.
Vědec, schopný manažer a silný hráč
V roce 2009 se Brooks připojil k univerzitou vlastněné společnosti Cell a DNA Repository (RUCDR), která provádí správu dat a analýzu pro biologický výzkum. Stal se provozním ředitelem a zjistil, že má vlohy i pro byznysovou stránku vědy. Společnost se pod jeho vedením rozrostla z několik desítek na 250 zaměstnanců a spolupracovala s většinou velkých farmaceutických firem.
„Většina vědců, s nimiž se potkávám, nemá zájem, nebo se jen nahodile zajímá o komercionalizaci toho, co dělají,“ uvedl Jay Tischfield, rovněž profesor z Rutgers University. „Andy pochopil, že pokud chcete, aby se něco dostalo ven a používalo, musíte být hráč. Nemůžete se spoléhat na jiné lidi.“
Brooks v loňském roce hovořil o dopadu testu ze slin jako alternativě PCR testů pro zdravotnické pracovníky. „Znamená to, že už je nemusíme vystavovat riziku infekce prováděním nazofaryngelálních nebo orofaryngeálních sběrů,“ uvedl tehdy. „Můžeme výrazně zvýšit počet testovaných každý den, protože sběr slin je rychlejší než výtěry. To vše bude mít obrovský dopad na testování po celých Spojených státech.“
Guvernér státu New Jersey Phil Murphy se na tiskové konferenci konané koncem ledna zmínil o Brooksovi jako o „jednom z neopěvovaných hrdinů státu“ a dodal, že jeho práce „nepochybně zachránila životy“.
„Nemůžeme Andymu dostatečně poděkovat za všechno, co v kariéře udělal,“ zdůraznil Murphy. „Mnohým bude bolestně chybět.“ Vědec měl ženu a tři dcery, přežila ho i jeho matka a sestra.