Fiala se dopustil kiksu. Ekonom volá po zvýšení normativů za bydlení, jak by pomohly?

Vláda zváží úpravu takzvaných normativních nákladů na bydlení, které slouží pro výpočet výše příspěvku. Příští týden požádá úřady o údaje pro případné navýšení částek. Ve čtvrtek to řekl premiér Petr Fiala. Debatu o podpoře vyvolal premiér svým slibem po jednání vlády, že stát lidem výdaje na byt nad 30 či 35 procent jejich příjmu dorovná. To ale podle ekonomů není splnitelné, podle Lukáše Kovandy se Fiala dopustil zásadního kiksu.

„Občané zaplatí za bydlení maximálně 30 procent svých příjmů, v Praze 35 procent, včetně poplatků za vodu a energie. Veškeré náklady nad je stát připraven jim uhradit a to formou příspěvku na bydlení,“ vzkázal po jednání vlády premiér Fiala. Na tom se ale zásadně neshodují někteří ekonomové. Podle nich předseda vlády svým velkorysým slibem zásadně chyboval.

„Fiala se při tiskové konferenci dopustil zásadního kiksu. Nemůže slibovat veřejnosti neomezené příspěvky na bydlení, to by stát přišel rychle na buben. V legislativě existují normativy,“ vzkázal ekonom Lukáš Kovanda. Doplnil, že premiér navnadil stovky tisíc domácností, že dostanou příspěvky v řádech desítek tisíc korun. Realita je však nyní jiná.

„Nic se však neměnilo, a pokud nějaké příspěvky budou, tak klidně i ve výši sta korun. Tohle by se nemělo stávat,“ doplnil. Problém je v tom, že jsou v legislativě zakotvené takzvané normativní náklady na bydlení. Ty stanovují finanční strop, za který by se mělo teoreticky najít přijatelné bydlení. Částky se liší podle počtu členů v domácnosti a velikosti obce – dlouhodobě ale neodpovídají reálným cenám bydlení.

Normativy se musí navýšit

„Jestli chce stát pomoci, tak může jednat o tom, že by normativy navýšil. Tím by se zvýšil okruh lidí i výše pomoci, která by do domácností směřovala,“ podotkl Kovanda s tím, že v tomto případě může být vláda velmi velkorysá. Cíleně by pomohla nejzranitelnějším. Následně uvedl příklad:

„Důchodkyně, která bydlí sama na vesnici do deseti tisíc obyvatel má normativ stanovený na necelých sedm tisíc korun, což je dost málo. Kdyby se u ní finanční strop zvýšil na deset nebo dvanáct tisíc, tak by jí to při současné energetické drahotě výrazně pomohlo,“ vysvětlil Kovanda.

S možností navyšování normativů premiér den po svém výroku sám přišel. „Budeme zvažovat další úpravu normativů, abychom je dotvořili tak, aby příspěvek na bydlení pomohl co největšímu počtu lidí,“ uvedl Fiala.

Dodal, že se vláda znovu obrátí na Energetický regulační úřad a statistiky (ERU) s žádostí o aktuální údaje. „Abychom viděli reálné ceny bydlení a byli schopni normativy upravit tak, aby odpovídaly potřebám lidí. Vláda bude podněty pro úpravu žádat v průběhu příštího týdne,“ doplnil. Mluvčí ministerstva práce Eva Davidová sdělila, že normativy by se případně mohly zvednout od října.

Šéf resortu Marian Jurečka premiérova slova potvrdil. „Požádáme – tak, jak nám ukládá zákon – příští týden ministerstvo a ERU, aby nám doplnily data k predikci nárůstu cen energií. Počítáme s tím, že úpravu uděláme k 1. říjnu a platit bude tři měsíce zpětně,“ doplnil.

Na náklady padne polovina příjmů

Například mladá tříčlenná rodina z Prahy má včetně mateřské dávky měsíční příjem 35 tisíc čistého. Náklady na bydlení ukrojí z jejích celkových příjmů více než polovinu. „Jsme v pronájmu v bytě 2+KK, platíme 19 500 korun měsíčně. Zdražily se pleny, jídlo, vlhčené ubrousky. Máme rozpočet a víme, za co můžeme peníze utratit, a za co ne,“ vzkázala matka.

O příspěvek na bydlení už zažádali před několika měsíci, stále však čekají na schválení. „Čeká se na jedno řízení, už to trvá dva měsíce. Potom se rozhodne, kolik peněz nám dají,“ dodala žena. Tato rodina jako jedna z mála splňuje parametry normativních nákladů. Ne všechny domácnosti však na příspěvek kvůli aktuálně nastaveným podmínkám dosáhnou.

Tagy:

Hlavní zprávy

Říše rozvratu a absurdit. Rusko netuší, kde má hranice, podivuje se komentátor
Ukrajina

Říše rozvratu a absurdit. Rusko netuší, kde má hranice, podivuje se komentátor

Poslední dny a týdny války jsou ve znamení úspěchů ukrajinské armády, Rusko naopak dobytá území postupně ztrácí a je nuceno se stahovat blíž a blíž ke svým hranicím. Vnitropoliticky mu navíc dělá spoustu starostí mobilizace a omezené projevy občanské nespokojenosti napříč celým Ruskem. Zachránit ho měla anexe čtyř ukrajinských území, podle komentátora Jefima Fištejna to ale dopadlo typicky rusky: absurdně.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
00:20

K Ukrajině míří ruská „jaderná“ superponorka, varuje Západ. Moskvu upozornil na následky

00:01

Ukrajinci ohlásili nalezení další ruské mučírny

23:22

Podle Šojgua vstoupilo do ruských ozbrojených sil už 200 tisíc mobilizovaných

23:14

Prezident Ukrajiny Zelenskyj pozval Ústavní radu Francie, aby se připojila k jednání o zřízení Zvláštního tribunálu pro zločin agrese proti Ukrajině

KOMENTÁŘ: Vláda nepřekročila svůj stín a vzdala boj o Hrad. Podtrhne českou malost Babiš?

Postavíme do prezidentské volby, na jednu z nejvýznamnějších politických funkcí v zemi, vlastní silnou osobnost. Tak se ještě začátkem léta holedbali čelní politici koalice Spolu. Úterý ukázalo, že je všechno jinak. Premiér a šéf občanských demokratů Petr Fiala vyslal v nudném projevu několik nic neříkajících signálů, že Spolu sice nikoho přímo nepodporuje, nepřímo už ale ano, a to je tak zhruba vše. Jestli se stejně zachová i hnutí ANO v čele s Andrejem Babišem, půjde o obrovské zklamání a potvrzení malosti současné české politiky.

Problém s inflací zdaleka není za námi, obává se Rusnok. Kdy zdražování zpomalí?

Českou republiku nadále trápí vysoká inflace. Tempo růstu cen sice už zpomalilo, podle České národní banky (ČNB) se ale inflace i po většinu příštího roku bude držet na dvouciferných hodnotách nebo těsně pod nimi. Někdejší guvernér ČNB Jiří Rusnok i v souvislosti s touto prognózou ve vysílání CNN Prima NEWS varoval, že evropský problém se zdražováním ještě zdaleka nebyl zažehnán.

Půjde Babiš do boje o Hrad? Expremiér kvůli vydání novin znovu změnil termín oznámení

Bývalý premiér Andrej Babiš znovu změnil datum oznámení, zda bude kandidovat na prezidenta, případně koho hnutí ANO do souboje o Pražský hrad vyšle. Dříve šéf hnutí tvrdil, že rozhodnutí padne v září letošního roku. Poté v den vzniku samostatného československého státu 28. října. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS nyní řekl, že to nakonec udělá 26. října. Podle svých slov si uvědomil, že by se jeho kandidatura objevila v denním tisku až s velkým zpožděním. Svátek totiž připadá na pátek a o víkendu většina deníků nevychází.

Živě
ON-LINE: Od vyhlášení mobilizace vstoupilo do ruské armády na 200 tisíc lidí, řekl Šojgu

V ruských médiích se stále častěji mluví o použití jaderných zbraní na Ukrajině. Fatální eskalací ukrajinsko-ruského konfliktu opakovaně hrozí i šéf Kremlu Vladimir Putin. Na jižní frontě mezitím Rusové za jediný den přišli o téměř 100 vojáků, desítky tanků i další techniku. Podle amerického podnikatele Elona Muska by se Kyjev měl vzdát Krymu a přijmout skutečnost, že válku s Ruskem pravděpodobně nevyhraje. USA poskytnou Ukrajině další balík vojenské pomoci včetně raketometů HIMARS. Sergej Šojgu uvedl, že od částečné mobilizace vstoupilo do armády na 200 tisíc lidí.

Sledujte Co na to premiér: Fiala zodpoví dotazy k cenám energií i prezidentské volbě

CNN Prima NEWS odvysílá 5. října již druhý speciál „Co na to premiér“ s předsedou vlády Petrem Fialou (ODS). Na pravidelné rozhovory s premiérem se mohou diváci těšit každou první středu v měsíci. Moderátoři se budou Fialy ptát na aktuální politickou situaci a problémy, které lidi v mimořádně náročném období tíží. Půlhodinový pořad odvysílá živě CNN Prima NEWS ve středu od 21 hodin.

Dugin podal trestní oznámení na Černochovou. Ruskému nacionalistovi pomáhá český expolitik

Ruský ultranacionalistický ideolog Alexandr Dugin podal v Česku trestní oznámení na ministryni obrany Janu Černochovou z ODS. Učinil tak prostřednictvím advokáta a bývalého senátora i poslance za ČSSD Jiřího Vyvadila. Dugin ministryni viní z údajné podpory a propagace terorismu kvůli výrokům o smrti jeho dcery Darji Duginové. Ta zemřela během srpnového atentátu. Černochová v reakci uvedla, že ji trestní oznámení nechává klidnou. Vyvadila označila za vlastizrádce.

K Ukrajině míří ruská „jaderná“ superponorka, varuje Západ. Moskvu upozornil na následky

NATO varovala členské státy, že z ruské základny vyplula nová obří ponorka Belgorod, která je schopná nést jaderné zbraně. Podle deníku The Times se dal v Rusku do pohybu i podobně nebezpečný vlak. Kreml obzvlášť v poslední době hovoří o nasazení jaderných zbraní na Ukrajině poměrně pravidelně. Západ v reakci na to již varoval Moskvu před fatálními důsledky takového kroku.

Domácí zpravodajství

V Hradci Králové vzniká pětikoalice bez ANO. Primátorkou má být Pavlína Springerová

Ve stotisícovém Hradci Králové vzniká koalice pěti subjektů. Primátorkou má být jednička kandidátky Hradeckého demokratického klubu (HDK) a TOP 09 a prorektorka Univerzity Hradec Králové Pavlína Springerová (HDK). Pětikoalici tvoří ODS, koalice HDK a TOP 09, Piráti, hnutí Rozvíjíme Hradec a uskupení Změna pro Hradec a Zelení. Rada města bude mít 11 členů, řekli v úterý novinářům po jednání zástupci pětikoalice. Vítězné hnutí ANO tak míří do opozice s SPD. Pětikoalice by měla v zastupitelstvu 21 ze 37 křesel.

Horáček: Prezidentské volby jsou jako soutěž talentů. Emoce vítězí nad střízlivým posouzením

Jsem rád, že vláda zmínila občanské kandidáty, kteří nemají politické pozadí, hodnotil úterní oznámení koalice Spolu někdejší prezidentský kandidát Michal Horáček. ODS, TOP 09 a KDU-ČSL totiž oznámily, že do voleb nevyšlou žádného stranického kandidáta. Nepřímo ale podpoří senátora Pavla Fischera, ekonomku Danuši Nerudovou a generála Petra Pavla. Největší šance má podle Horáčka ten, kdo zapůsobí na veřejnost svou osobností podobně, jako tomu je v talentové soutěži.