Nedělejte nic riskantního a sanitku volejte, jen když vám půjde o život. Tak britské ministerstvo zdravotnictví varuje občany. Do stávky totiž ve středu vstoupili řidiči sanitek, záchranáři a dispečeři. A to pouhý den po zdravotních sestrách. Všichni požadují vyšší platy a lepší pracovní podmínky.
25 hodin. Tak dlouho čekala 93letá Elizabeth Davisová na záchranku. Upadla doma, nemohla se hnout, ležela na zemi a křičela bolestí. Po příjezdu sanitky čekala dalších 12 hodin, než ji ošetřili. Hrozí, že takových příběhů bude víc.
„Neplatí nám tolik, kolik si zasloužíme. A navíc, bezpečnost pacientů je pro nás klíčová a teď se k nim nemůžeme dostat včas,“ popsala lékařka Kristen Reidová. Proto pracovníci záchranné služby v Anglii a Walesu vyhlásili na středu největší stávku za posledních třicet let, jejich sanitky většinou nevyjely.
„Je důležité, aby lidé nedělali nic riskantního, služba bude zásadně narušena. Samozřejmě, jde-li vám o život, volejte dál 999,“ vyzval ministr zdravotnictví Will Quincé.
Odpovědnost za možnou smrt pacientů si přehazují ministerstvo a odbory. „Samozřejmě, že to bude chyba vlády, jsou totálně nezodpovědní,“ odpověděla šéfka odborů Christina McAneaová na otázku, na koho padne vina, pokud někdo kvůli stávce zemře. „To odbory vedou tu stávku a vyvíjejí tlak na celý zdravotnický systém, to oni jsou zodpovědní,“ nesouhlasil tajemník ministra zdravotnictví Steve Barclay.
Tisícovky stávkujících pracovníků nahradili vojáci, kteří na to dostali rychlokurs. „Jsme na to zvyklí, že nás zavolají na poslední chvíli, to je součást života vojáka,“ uvedl příslušník armády Connor Roberts.
A ač to může mnohým zkomplikovat život, veřejnost stávkující většinou podporuje. „Není dostatek sester, není dostatek doktorů, nemá kdo pracovat, dělají strašně dlouhé šichty, vůbec se nedivím, že stávkují,“ prohlásil i Čech žijící v Londýně Karel Jelínek. I on stávkující, a že jich v Británii je, ale chápe. O stávce uvažují pošťáci, zaměstnanci drah nebo učitelé.