Starostové budou moci kvůli koronaviru přijímat vlastní lokální opatření
Obce budou mít zjednodušený postup v boji proti koronaviru. Jejich starostové totiž budou mít přístup k datům o vývoji epidemie koronaviru. To jim umožní přijímat potřebná lokální opatření. V úterý se na tom dohodl se starosty ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Ministerstvo zdravotnictví však slibuje, že nebude starostům obcí poskytovat žádné citlivé osobní údaje.
„Pro starosty to bude velmi dobrý základ, aby mohli případně dělat protiepidemická opatření sami od sebe, aniž by o tom vždy musela rozhodovat krajská hygienická stanice,“ řekl Vojtěch. To by mohlo eliminovat případy, kdy se obce s malým počtem nakažených musí zbytečně omezovat kvůli epicentrům nákazy na jiných místech republiky.
Starostové budou dostávat jednou za týden data o COVID-19, ne však konkrétní jména
Starostové obcí s rozšířenou působností budou dostávat jednou týdně data o nemoci COVID-19. Půjde o přehled základních epidemiologických parametrů, starostové se tak nedozví jména konkrétních nemocných. Na podzim možná dostanou tato data každý den.
Kromě počtu nově nakažených se starostové a starostky dozví také celkový počet nakažených a kolik z nich je seniorů. Rovněž budou mít přístup k tomu, jaký počet lidí lékaři otestovali a kdo testy nařídil. Časem nejspíš přibudou další data.
Nový plán Ministerstva zdravotnictví se však ne vždy setkal s pochopením. „K čemu je nějakému starostovi počet diagnostikovaných s bydlištěm? O ničem moc nerozhodne, leda se může každý den děsit, že to na podzim poroste,“ prozdradil své obavy ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek.
Podezření, že by citlivá data umožnila odhalit, kdo se jmenovitě koronavirem nakazil, však ministerstvo zdravotnictví vylučuje.
Proč to nešlo dříve?
Starosta Kyjova a předseda Svazu měst a obcí František Lukl, který byl hostem pořadu 360° Pavlíny Wolfové televize CNN Prima NEWS, řekl, že již dříve přemýšlel, proč vlastně možnost lokálního rozhodování obcí přišla až teď.
Právě Svaz měst a obcí, který se mimo jiné podílí na přípravě a tvorbě návrhů legislativních opatření v oblastech týkajících se kompetencí obcí, by měl mít při případném obnovení Ústředního krizového štábu svého zástupce.
Obce budou mít nová data k dispozici jednou týdně, výhledově denně. „Pokud bude běžný průběh epidemie, informace jednou týdně stačí. V případě, že by se v určité lokaci objevil vyšší nárůst, tak přijde hned červená zpráva,“ vysvětlil Lukl.