reklama

Lokální rozhodování v rámci obcí zjednoduší boj proti koronaviru, říká Vojtěch

Obce budou mít zjednodušený postup v boji proti koronaviru. Jejich starostové totiž budou mít přístup k datům o vývoji epidemie koronaviru. To jim umožní přijímat potřebná lokální opatření. V úterý se na tom dohodl se starosty ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Ministerstvo zdravotnictví však slibuje, že nebude starostům obcí poskytovat žádné citlivé osobní údaje.

reklama

„Pro starosty to bude velmi dobrý základ, aby mohli případně dělat protiepidemická opatření sami od sebe, aniž by o tom vždy musela rozhodovat krajská hygienická stanice,“ řekl Vojtěch. To by mohlo eliminovat případy, kdy se obce s malým počtem nakažených musí zbytečně omezovat kvůli epicentrům nákazy na jiných místech republiky.

Kromě počtu nově nakažených se starostové a starostky dozví také celkový počet nakažených a kolik z nich je seniorů. Rovněž budou mít přístup k tomu, jaký počet lidí lékaři otestovali a kdo testy nařídil. Časem nejspíš přibudou další data.

Nový plán Ministerstva zdravotnictví se však ne vždy setkal s pochopením. „K čemu je nějakému starostovi počet diagnostikovaných s bydlištěm? O ničem moc nerozhodne, leda se může každý den děsit, že to na podzim poroste,“ prozdradil své obavy ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek.

Podezření, že by citlivá data umožnila odhalit, kdo se jmenovitě koronavirem nakazil, však ministerstvo zdravotnictví vylučuje.

Proč to nešlo dříve?

Starosta Kyjova a předseda Svazu měst a obcí František Lukl, který byl hostem pořadu 360° Pavlíny Wolfové televize CNN Prima NEWS, řekl, že již dříve přemýšlel, proč vlastně možnost lokálního rozhodování obcí přišla až teď.

Právě Svaz měst a obcí, který se mimo jiné podílí na přípravě a tvorbě návrhů legislativních opatření v oblastech týkajících se kompetencí obcí, by měl mít při případném obnovení Ústředního krizového štábu svého zástupce.

Obce budou mít nová data k dispozici jednou týdně, výhledově denně. „Pokud bude běžný průběh epidemie, informace jednou týdně stačí. V případě, že by se v určité lokaci objevil vyšší nárůst, tak přijde hned červená zpráva,“ vysvětlil Lukl.

Tagy:

Hlavní zprávy

Jsou připraveni na válku. Americký generál popsal ničivou sílu Rusů u hranic s Ukrajinou
Rusko

Jsou připraveni na válku. Americký generál popsal ničivou sílu Rusů u hranic s Ukrajinou

Rusko podle vedení americké armády shromáždilo podél hranice s Ukrajinou útvary mnoha různých druhů a „zjevně“ je v jeho možnostech tyto síly použít. Nejvýše postavený americký generál Mark Milley na pátečním brífinku hovořil o přítomnosti pozemních, vzdušných, námořních i jiných formací. Ministr obrany USA Lloyd Austin řekl, že konflikt není nevyhnutelný a že ruský prezident Vladimir Putin má i jiné možnosti než je rozsáhlý útok.

Fotbalový Jágr nemá ani po 37 letech kariéry dost. Blázen, obdivuje Miuru Horváth

Nekončí, jede dál. Japonský fotbalista Kazujoši Miura nedávno odešel na hostování z Jokohamy do Suzuky. Na tom by nebylo nic nezvláštního, kdyby nezměnil působiště po 16 letech. Kdyby jeho profesionální kariéra nebyla rozprostřena do pěti různých dekád. Zkrátka kdyby nekopal do míče, nebral za to peníze a brzy neoslavil už 55. narozeniny. „Před tím musíte smeknout klobouk,“ říká pro CNN Prima NEWS bývalý reprezentant a nyní asistent trenéra Viktorie Plzeň Pavel Horváth, který si s věčným Miurou zahrál.

Do vězení půjdu s hrdostí, říká Kubkův stalker. Pekarová chce víc stíhání dezinformátorů

Známí antivaxeři Jana Peterková a Patrik Tušl odmítají nejen očkování, ale i obvinění ze strany policie, která je stíhá kvůli dezinformacím a stalkingu. Zatímco bývalá reportérka podle vyšetřovatelů opakovaně lhala o covidové situaci i účincích vakcín, Tušl zase pronásledoval známé osobnosti boje s pandemií. Oba dva si za své výstupy na sociálních sítích nechali platit od svých podporovatelů.

Kobercový nálet politických náměstků, auta, sekretářky. Tak vláda šetří, kritizuje opozice

Nová vláda měla šetřit, místo toho nechává nabobtnávat resorty o další úředníky. Je to kobercový nálet politických náměstků, kritizovali opoziční politici kabinet Petra Fialy (ODS) v pořadu 360° na CNN Prima NEWS. Podle šéfa Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáše Prouzy bude potřeba při šetření sáhnout také do legislativy – po odstranění zbytečné byrokracie a odborů by pak bylo možné propustit nepotřebnou lidskou sílu.

Gott, Hrušínský, Werich. Kdo před 45 lety podpisem označil chartisty za odpadlíky a zrádce?

V pátek 28. ledna 1977 zažilo Národní divadlo v Praze asi nejpotupnější akci v normalizační éře. Režim do divadla svolal populární herce, zpěváky a další umělce, aby s jejich pomocí zdiskreditoval signatáře Charty 77. A zatímco protirežimní Chartu k 1. lednu podepsalo 242 odvážných občanů, Antichartu na sklonku stejného měsíce signovalo 7 250 umělců. Vlastně téměř všichni, kdo tvořili oficiální kulturu.

Osmitýdenní holčička zemřela s více než 60 zlomenými kostmi. Rodiče jsou už ve vězení

Velkou Británií otřásá další případ krutého týrání dítěte. Teprve osmitýdenní Aminy-Faye Johnsovou její rodiče dlouhodobě trýznili. Na konci dubna v roce 2019 dívenka přestala dýchat a ani přes snahu lékařů se ji nepodařilo oživit. Po následném rentgenu se zdravotníkům naskytl šokující snímek, holčička měla přes 60 zlomenin. Nyní byli její rodiče odsouzeni k pobytu za mřížemi.

Přibývá opakovaných nákaz covidem. I po prodělání se očkujte třetí dávkou, vybízí Chlíbek

Česko se potýká s rekordním počtem opakovaných nákaz koronavirem. Ministerstvo zdravotnictví jich za čtvrtek eviduje přes 16 tisíc, což je nejvíc od začátku celé pandemie. Na vině je dle všeho vysoce nakažlivá varianta omikron. Podle odhadů resortu by reinfekcí mělo v následujících dnech přibývat. Podle vakcinologa Romana Chlíbka je nejlepší dosavadní ochranou kombinace očkování posilující dávkou a prodělání nemoci.

reklama

Domácí zpravodajství

Přijímací zkoušky 2022 PŘEHLEDNĚ: Kdy podat přihlášky a na co se připravit

Přijímací zkoušky se neúprosně blíží. Žáci základních škol mají pro podání přihlášek čas do 1. března. U středoškoláků, kteří se chystají ve svém studiu pokračovat na vyšších odborných nebo vysokých školách, se termíny různí. Kdy si musí studenti vybrat své budoucí obory a na co vše by se měli připravit? Redakce CNN Prima NEWS pro vás připravila přehled všech náležitostí.

reklama