reklama

Lokální rozhodování v rámci obcí zjednoduší boj proti koronaviru, říká Vojtěch

Obce budou mít zjednodušený postup v boji proti koronaviru. Jejich starostové totiž budou mít přístup k datům o vývoji epidemie koronaviru. To jim umožní přijímat potřebná lokální opatření. V úterý se na tom dohodl se starosty ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Ministerstvo zdravotnictví však slibuje, že nebude starostům obcí poskytovat žádné citlivé osobní údaje.

reklama

„Pro starosty to bude velmi dobrý základ, aby mohli případně dělat protiepidemická opatření sami od sebe, aniž by o tom vždy musela rozhodovat krajská hygienická stanice,“ řekl Vojtěch. To by mohlo eliminovat případy, kdy se obce s malým počtem nakažených musí zbytečně omezovat kvůli epicentrům nákazy na jiných místech republiky.

K tématu

Kromě počtu nově nakažených se starostové a starostky dozví také celkový počet nakažených a kolik z nich je seniorů. Rovněž budou mít přístup k tomu, jaký počet lidí lékaři otestovali a kdo testy nařídil. Časem nejspíš přibudou další data.

Nový plán Ministerstva zdravotnictví se však ne vždy setkal s pochopením. „K čemu je nějakému starostovi počet diagnostikovaných s bydlištěm? O ničem moc nerozhodne, leda se může každý den děsit, že to na podzim poroste,“ prozdradil své obavy ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek.

Podezření, že by citlivá data umožnila odhalit, kdo se jmenovitě koronavirem nakazil, však ministerstvo zdravotnictví vylučuje.

Proč to nešlo dříve?

Starosta Kyjova a předseda Svazu měst a obcí František Lukl, který byl hostem pořadu 360° Pavlíny Wolfové televize CNN Prima NEWS, řekl, že již dříve přemýšlel, proč vlastně možnost lokálního rozhodování obcí přišla až teď.

Právě Svaz měst a obcí, který se mimo jiné podílí na přípravě a tvorbě návrhů legislativních opatření v oblastech týkajících se kompetencí obcí, by měl mít při případném obnovení Ústředního krizového štábu svého zástupce.

Obce budou mít nová data k dispozici jednou týdně, výhledově denně. „Pokud bude běžný průběh epidemie, informace jednou týdně stačí. V případě, že by se v určité lokaci objevil vyšší nárůst, tak přijde hned červená zpráva,“ vysvětlil Lukl.

K tématu

Další hlavní zprávy

Koronavirus

Česko přesáhlo 3000 úmrtí na COVID-19, nárůsty nakažených ale začínají klesat

Česko přesáhlo 3000 úmrtí na COVID-19, nárůsty nakažených ale začínají klesat

Za pátek do 18:00 zatím v Česku přibylo 6770 případů koronaviru, v pátek před týdnem to bylo do večera o 1300 víc. Nakaženo je nyní téměř 183 000 lidí. Počet úmrtí s koronavirem přesáhl 3000, tisíc zemřelých přibylo za necelý týden. V nemocnici je 7281 lidí s covidem, z nich 998 ve vážném stavu. Ve čtvrtek laboratoře provedly 38 945 testů, zhruba stejně jako ve středu. Podíl pozitivních mezi testovanými se drží nad 33 procenty.

Koronavirus

PŘEHLEDNĚ: Chřipka versus COVID-19. Jak poznáme, že máme koronavirus

PŘEHLEDNĚ: Chřipka versus COVID-19. Jak poznáme, že máme koronavirus

S rostoucími počty nakažených lze postupně stále jasněji pozorovat, že příznaky nemoci COVID-19 jsou ve velkém počtu případů jasně rozpoznatelné od klasické chřipky či jiných respiračních onemocnění. Specifická je například ztráta chuti a čichu. Naopak rýma mezi hlavní příznaky covidu nepatří. Člověk by měl zpozornět především při zvýšené teplotě.

reklama
Uvolňování není v žádném případě na stole, shodli se odborníci. Hrozí naopak zpřísnění
Vítěz Velké pardubické Hegnus je trochu porcelánový. Ale hodně chce, říká trenér Holčák
Božský Diego Maradona slaví 60. narozeniny. Ampulka s jeho krví zamířila do kostela
Jak si v televizi naladíte program CNN Prima NEWS? Tady je detailní návod
reklama
reklama
Nice, Avignon, Saúdská Arábie. Teroristé podnikli útoky na tři cíle a zabili tři lidi

Zahraničí

Domácí zpravodajství

Faltýnek po příletu utíkal novinářům. Jsem zločinec, odstřelte mě před národem, řekl
Do Bečvy unikl nikl. Zvýšená přítomnost kyanidů se tentokrát neprokázala, uvedla ČIŽP
Další články
reklama
reklama